SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowa luka w Google+, serwis zniknie w kwietniu, a nie w sierpniu 2019 roku. „Będziemy pomagać użytkownikom”

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Google zamierza zamknąć platformę społecznościową Google+ w kwietniu, a nie w sierpniu 2019 roku. Powodem jest luka wykryta w aplikacji, która naraziła dane ponad 52 mln internautów, a także spadająca popularność serwisu. Google+ będzie jednak nadal dostępny dla firm. - Chcemy dać szereg możliwości użytkownikom do bezpiecznego ściągnięcia lub zmigrowania swoich danych z Google+ - zapowiada Google w komunikacie przekazanym Wirtualnemedia.pl.

Article

Według informacji podanych w październiku br. przez dziennik „The Wall Street Journal” w zabezpieczeniach Google+ istniała luka, która pozwalała na przejęcie przez niepowołane osoby istotnych danych użytkowników platformy, takich jak imiona i nazwiska, adresy e-mail, historia zamieszkania i zatrudnienia czy też zdjęcia.

Dane 52 mln użytkowników zagrożone

Kontrowersje wzbudził fakt, że Google nie ujawnił wcześniej zagrożenia dla danych użytkowników. Po publikacji „WSJ” koncern przyznał, że doszło do potencjalnego zagrożenia prywatności pół miliona użytkowników Google+, jednak zdaniem firmy nie ma żadnych wiarygodnych dowodów na to, że wada w zabezpieczeniach została w jakikolwiek sposób wykorzystana.

Teraz Google poinformował w komunikacie, że jego inżynierowie odnaleźli kolejną, jeszcze groźniejszą od poprzedniej usterkę w zabezpieczeniach Google+. Dzięki niej zewnętrzne firmy mogły pod pewnymi warunkami uzyskać dostęp do danych ok. 52,5 mln użytkowników platformy.

Tak jak w wypadku wykrytej wcześniej luki możliwy był dostęp do takich informacji o internautach jak ich nazwiska, adresy e-mail, wiek czy zawód. Firma zastrzega jednocześnie że wśród zagrożonych danych nie było tych dotyczących finansów użytkowników, haseł oraz szczegółów na temat dokumentów osobistych.

Google zapewnia, że prowadzi intensywne śledztwo w sprawie wykrytej usterki, a wszystkie osoby którym może ona zagrażać zostaną poinformowane. Koncern zastrzega także, że z wykrytą luką nie są powiązana żadne działania z zewnątrz i na razie nie ma poszlak wskazujących na to, że pozbawione ochrony informacje zostały wykorzystane.

Według nieoficjalnych informacji uzyskanych przez Wirtualnemedia.pl na wyciek były narażone także dane polskich użytkowników, nie wiadomo jednak na jaką skalę.

Google+ zniknie w kwietniu 2019 r.

W październiku w odpowiedzi na zarzuty dotyczące luki w zabezpieczeniach Google+ zapowiedziano, że serwis uruchomiony w 2011 r. jako odpowiedź na rosnącą popularność mediów społecznościowych, a przede wszystkim Facebooka nie spełnił pokładanych w nim nadziei i w związku z tym zostanie zamknięty dla użytkowników domowych w sierpniu 2019 r.

Teraz, po wykryciu nowej wady zabezpieczeń Google zmienił decyzję. Według obecnych planów zamknięcie Google+ zostanie przyspieszone i nastąpi w kwietniu 2019 r. Wówczas serwis stanie się niedostępny dla użytkowników domowych.

W komunikacie skierowanym do redakcji Wirtualnemedia.pl Google informuje, że zgodnie z wcześniejszymi założeniami wiosną przyszłego roku możliwości korzystania z Google+ zostaną pozbawieni prywatni internauci, natomiast platforma będzie nadal rozwijana jako usługa dla firm.

Koncern zapewnia także, że pomoże wszystkim użytkownikom Google+ we wszystkim co jest związane z zamknięciem dla nich platformy.

- Chcemy dać szereg możliwości użytkownikom do bezpiecznego ściągnięcia lub zmigrowania swoich danych z Google+ i będziemy w najbliższych miesiącach przekazywać dodatkowe informacje jak to zrobić - czytamy w komunikacie.

Dołącz do dyskusji: Nowa luka w Google+, serwis zniknie w kwietniu, a nie w sierpniu 2019 roku. „Będziemy pomagać użytkownikom”

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gosc
chyba macie błąd w tekście: news został dodany 12 grudnia 2018 roku, a w tekście napisaliście, że Google+ zostanie zamknięte w kwietniu br, czyli bieżącego roku, a miał być chyba rok 2019.
odpowiedź