SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Łukasz Cieśla otrzymał Nagrodę im. Dariusza Fikusa

Laureatem tegorocznej edycji Nagrody im. Dariusza Fikusa został Łukasz Cieśla z „Głosu Wielkopolskiego” (Polskapresse). Nagrodę otrzymał wyróżnienie za cykl tekstów zatytułowanych „Poród na plebanii”.

Poza nim nominowani byli: Małgorzata Moczulska i Marcin Rybak („Polska Gazeta Wrocławska”) za artykuł „Opowieść o polskich modelkach, uroczych wakacjach i prostytucji” oraz Ewa Kopcik i Piotr Rąpalski („Dziennik Polski”/”Gazeta Krakowska”) za wspólny cykl artykułów na temat nieprawidłowości w krakowskiej Straży Miejskiej. W tym roku do nagrody zgłoszono 31 publikacji autorstwa 32 dziennikarzy.

Kapituła poza nagrodą główną zdecydowała także o przyznaniu Nagrody Specjalnej. Otrzymał ją Bogdan Wróblewski z „Gazety Wyborczej” za bezkompromisowe, rzetelne i cierpliwe tropienie wszelkich niesprawiedliwości w wymiarze sprawiedliwości.

W skład kapituły wchodzili: Jerzy Baczyński („Polityka”), Cezary Bielakowski („Wprost”), Bogusław Chrabota („Rzeczpospolita”), Paweł Fąfara („Polska The Times"), Marta Fikus (rodzina Fikusów), Aleksandra Karasińska („Newsweek Polska”), Marcin Lewicki (Press Club Polska), Piotr Mucharski („Tygodnik Powszechny”), Piotr Pacewicz ("Gazeta Wyborcza") i Jadwiga Sztabińska ("Dziennik Gazeta Prawna").

Nagroda im. Dariusza Fikusa jest przyznawana za artykuły wydrukowane w jęz. polskim i w polskiej prasie w poprzednim roku.

Dariusz Fikus od 1989 r. był redaktorem naczelnym „Rzeczpospolitej”, dwa lata później objął stanowisko prezesa wydającej gazetę Presspubliki. Obie funkcje pełnił do śmierci w 1996 r. Od 1998 r. nagrody jego imienia przyznawała redakcja „Rzeczpospolitej”. Pod koniec lipca 2009 r. dzieci Dariusza Fikusa cofnęły tej gazecie pozwolenie na posługiwanie się ich nazwiskiem przy przyznawaniu nagrody. Od 2011 roku właścicielem nagrody jest rodzina Fikusa, a współorganizatorem konkursu Press Club Polska. Na nagrodę składa się dyplom oraz 10 tys. złotych.

Dołącz do dyskusji: Łukasz Cieśla otrzymał Nagrodę im. Dariusza Fikusa

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
poznaniak
znam go. kiepski z niego dziennikarz. w poznaniu raczej nie szanowany.
odpowiedź
User
epoznan
dziwne, że nagroda trafia w ręce takich osób jak ten typek
odpowiedź