SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szef komunikacji i promocji Ministerstwa Finansów Łukasz Świerżewski nowym członkiem zarządu PAP

Na czwartkowym posiedzeniu Rada Mediów Narodowych wybrała nowego członka zarządu PAP. Spośród trzech kandydatów jednomyślnie został wybrany Łukasz Świerżewski, obecnie dyrektor biura komunikacji i promocji Ministerstwa Finansów - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Łukasz ŚwierżewskiArticle

W środę jako pierwsi podaliśmy nazwiska kandydatów na członka zarządu Polskiej Agencji Prasowej. Spośród trzech osób ubiegających się o to stanowisko, głosami wszystkich członków RMN na wiceszefa agencji wybrano Łukasza Świerżewskiego - dyrektora biura komunikacji i promocji Ministerstwa Finansów (wcześniej w pierwszym głosowaniu Juliusz Braun poparł Jarosława Szczepańskiego). Ma on zastąpić Tomasza Przybka, który zrezygnował w miniony piątek.

Jak mówił Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, Świerżewski zajmie się w PAP "obszarem inwestycyjnym".

Czabański wskazywał, że Świerżewski przekonał Radę do swojej kandydatury, "połączeniem doświadczenia medialnego i przygotowania ekonomicznego". "Jest to ze wszech miar człowiek, który nadaje się do zbudowania przyszłosci finansowej PAP. Na to się umówiliśmy, są pewne konkretne projekty, które być może zaowocują projektami rządowymi w tej sprawie" - mówił.

Pozostałymi kandydatami na wiceprezesa PAP byli: Jarosław Szczepański - właściciel firmy konsultingowej, wcześniej pracował m.in. jako dyrektor biura prasowego Kancelarii Sejmu RP w latach 2007-2008, doradca ówczesnego wicemarszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego oraz wicedyrektor biura prasowego rządu Tadeusza Mazowieckiego; oraz Marcin Zarzecki - prodziekan Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Łukasz Świerżewski szefem departamentu komunikacji i promocji w Ministerstwie Finansów został jesienią 2016 roku. Przeszedł tam z PKO BP, gdzie pracował od 2013 roku, m.in. jako dyrektor departamentu komunikacji korporacyjnej oraz rzecznik prasowy. Wcześniej Świerżewski był zastępcą redaktora naczelnego magazynu „Harvard Business Review Polska”, pracował też w dziale badawczym tego wydawcy, a w latach 1999-2004 był dziennikarzem „Pulsu Biznesu”.

Wybór członka zarządu PAP bez konkursu

Do środy członkowie Rady mogli zgłaszać swoje kandydatury na to stanowisko. Nie zorganizowano jednak – jak to miało miejsce do tej pory - konkursu w sensie ścisłym: wcześniej kandydaci wysyłali aplikacje do RMN i byli następnie przesłuchiwani na posiedzeniu Rady (zwykle przedstawiali swoją wizję kierowania spółką mediów publicznych). Kandydaci mogli w tym przypadku zgłaszać się do przewodniczącego Rady Krzysztofa Czabańskiego lub któregoś z członków, a ci mogli zgłosić ich kandydaturę na posiedzeniu. Złożenie aplikacji nie było jednak równoznaczne z rozpatrzeniem jej przez Radę.

Kandydaturę Jarosława Szczepańskiego zgłosił członek RMN i były prezes TVP Juliusz Braun. Zaznaczył przy tym, że uważa, iż obsada stanowisk w organach mediów publicznych i PAP powinna odbywać się w trybie otwartych konkursów.

PAP chce przejąć PW „Rzeczpospolita”

Jak wynika z naszych informacji, jeszcze w tym roku ma zakończyć się proces kupna przez PAP Przedsiębiorstwa Wydawniczego „Rzeczpospolita”. Warunkiem jest najpierw przyjęcie projektu ustawy o PAP, którego pierwsze czytanie odbyło się w tym tygodniu w Sejmie.

Planowane połączenie będzie polegało na przeniesieniu całego majątku spółki do Polskiej Agencji Prasowej. Transakcja ma nastąpić na zasadzie podwyższenia kapitału spółki przejmującej (to jest PAP) o 22 mln zł, czyli do 52,7 mln zł - poprzez emisję 2,2 mln nieuprzywilejowanych akcji o wartości 10 zł każda. Kapitał zakładowy PAP wynosi obecnie ponad 30,69 mln zł, a w PWR - 24 mln zł. Połączenie nie wymaga zgody prezesa UOKiK z tego względu, że obrót żadnej ze spółek z dwóch ostatnich lat obrotowych nie przekroczył progu 10 mln euro.

PWR Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita” jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa będąca następcą prawnym byłego Państwowego Przedsiębiorstwa Wydawniczego „Rzeczpospolita”, istniejącego od 30 września 1981 roku. Od marca 2005 roku PPW „Rzeczpospolita” działała jako jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, pod nazwą Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita”. W 2011 roku firma sprzedała swoje udziały w Presspublice spółce Gremi Media za 55 mln zł. Jej właścicielem jest Grzegorz Hajdarowicz.

W portfolio wydawnictwa znajdują się: miesięcznik „Detektyw”, kwartalniki „Detektyw Wydanie Specjalne” i „Detektyw Extra” oraz strona internetowa - magazyndetektyw.pl. Spółka od kilkunastu lat zajmuje się również zarządzaniem nieruchomościami i wynajmuje jej biurowiec w centrum Warszawy. Jednoosobowy zarząd spółki jako prezes tworzy Anna Bucholc. Wcześniej – od lipca 2016 roku prezesem PWR był Tomasz Przybek – były członek zarządu PAP. Bucholc, Przybek i Surmacz pracowali razem w wydawnictwie Fratria, kolejno jako szefowa biura marketingu, prezes zarządu Fratrii oraz Surmacz - jako redaktor naczelny „Gazety Bankowej” i serwisu wGospodarce.pl.

Wojciech Surmacz prezesem PAP został w styczniu br., wtedy jednocześnie funkcję wiceprezesa objął Tomasz Przybek. Obaj wygrali konkurs zorganizowany przez Radę Mediów Narodowych.

Obchody 100-lecia PAP

Polska Agencja Prasowa w tym roku obchodzi 100-lecie swojej działalności – w 1918 roku utworzono Polską Agencję Telegraficzną. Z tej okazji 11 października agencja będzie organizować konferencję „Media przyszłości” i debatować nad przyszłością i rozwojem rynku.

W ub.r. Polska Agencja Prasowa zanotowała spadek wpływów sprzedażowych o 7,2 proc. do 46,44 mln zł oraz 3,23 mln zł straty netto (wobec 167 tys. zł zysku rok wcześniej). W firmie pracowało 411 osób, w tym 277 dziennikarzy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Szef komunikacji i promocji Ministerstwa Finansów Łukasz Świerżewski nowym członkiem zarządu PAP

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Krystyna
No brawo skoro był rzecznikiem, dziennikarzem a nawet dyrektorem marketingu to pewnie świetny fachowiec i odpowiedniej skali kandydat na członka zarządu 100 letniego PAP. Ludzie ...
odpowiedź
User
Romek
Człowiek Premiera. Ciekawie
odpowiedź
User
Brat
Premier wycina wszystkich i wstawia lojalistów. Walka o pełna stawke
odpowiedź