SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Łukasz Warzecha uruchomił system wsparcia jego kanału na YouTube. Od 9,99 do 59,99 zł miesięcznie

Dziennikarz i publicysta Łukasz Warzecha, który prowadzi swój kanał na YouTube, gdzie komentuje bieżące wydarzenia polityczne uruchomił system wsparcia jego działalności. Internauci, którzy zdecydują się na mecenat mogą przekazać mu kwotę od 9,99 zł do 59,99 zł miesięcznego wsparcia.

Article

Na co dzień Łukasz Warzecha współpracuje z wieloma tytułami m.in. „Do Rzeczy”, Onetem, „Rzeczpospolitą”, „Super Expressem” czy portalem SDP. Codziennie komentuje także politykę w telewizjach informacyjnych.

Od czterech miesięcy prowadzi swój kanał na YouTube, gdzie również odnosi się do bieżących wydarzeń politycznych w kraju. Zdecydował się teraz uruchomić system wsparcia jego działalności - internauci, którzy zechcą zostać jego mecenasami mogą wpłacać kwoty od 9,99 zł do 59,99 zł (ta cena obejmuje tzw. mecenat wyjątkowy, specjalny kosztuje 24,99 zł).

Dziennikarz tłumacząc swoją decyzję o uruchomieniu mechanizmu wsparcia jego kanału zdradził nam, że przez pierwszą dobę na finansowanie jego działalności zdecydowało się ok. 50 osób.

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl ocenił, że „to nie była prosta decyzja”. - Zawodowi dziennikarze próbują albo całkowicie finansować swoją działalność z dobrowolnych wpłat na YouTube czy Patronite, albo przynajmniej dodatkowo zarabiać. To stosunkowo nowa sytuacja, która myślę, że powstała, ponieważ media są bardzo podzielone, również ideowo i są  ludzie, którzy nie mieszczą się w tym podziale. Przykładem jest choćby Dariusz Rosiak, który swoje bardzo profesjonalne dziennikarstwo całkowicie finansuje z Patronite.pl, gdzie zbiera imponujące kwoty. To nie była łatwa i prosta decyzja dla kogoś, dla kogo - jak dla mnie - tworzenie kanału jest tylko dodatkową działalnością. Stwierdziłem, że warto spróbować - zaznaczył.

Dodaje, że nie uzależnia dostępu do jego kanału od wpłat, to wyłącznie forma docenienia jego działalności. - Pojawiały się też opinie, że to forma „żebraniny”, że nie wypada. Nie zgadzam się z tym - jeżeli wykonuje się jakąś pracę, a można liczyć ją w godzinach w przypadku stworzenia każdego z wideo, to powinno się dostawać wynagrodzenie. W tym przypadku zależy ono od dobrej woli odbiorców. Są oczywiście osoby, które zbierają pieniądze prosto na konto, ale to może być ryzykowne z formalnego punktu widzenia. Poza tym chciałbym, aby wpłaty były wyraźnie powiązane z filmami na YouTube. To wynagrodzenie konkretnie za tę pracę - mówi Wirtualnemedia.pl Łukasz Warzecha.

Jego kanał ma obecnie 8,6 tys. subskrypcji, filmy są odtwarzane średnio kilkanaście tysięcy razy.

Crowdfunding w Polsce popularny wśród dziennikarzy

System finansowania społecznościowego inicjatyw medialnych z miesiąca na miesiąc staje się w Polsce coraz popularniejszy. Na taki system pracy jako pierwsi zdecydowali się bracia Tomasz i Marek Sekielscy, którzy do tej pory sfinansowali w ten sposób dwa swoje filmy: „Tylko nie mów nikomu” oraz „Zabawa w chowanego”. Obecnie pracują nad dokumentem o SKOK-ach oraz nad trzecim filmem dotyczącym pedofilii w Kościele.

W lipcu br. wystartowało także Radio Nowy Świat, które stworzyli byli dziennikarze Trójki, m.in. Magda Jethon, Wojciech Mann, Marcin Kydryński i Michał Nogaś. Zbiórka na tę stację ruszyła w kwietniu, po 3 dniach od jej startu na koncie radia zebrano ponad 400 tys. złotych. Jej wyniki chwilowo pogorszyły się po tym, jak w sierpniu z Radiem Nowy Świat pożegnał się Piotr Jedliński. Obecnie deklarowana miesięczna kwota wsparcia to niemal 711 tys. zł (rekordowa w historii jakiejkolwiek zbiórki), a w sumie zebrano już ponad 5 mln zł.

Własną inicjatywę uruchomił również Dariusz Rosiak, który po tym jak nie przedłużono mu umowy w Trójce, odszedł z rozgłośni i stworzył własny podcast „Raport o stanie świata”. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych autorów podcastów w Polsce na platformach Anchor i Spotify. Do tej pory działalność Rosiaka wsparto w sumie kwotą ponad 447 tys. zł, 4 tys. patronów deklaruje co miesięczne wpłaty rzędu ponad 60 tys. zł.

Trwają także prace nad stworzeniem Radia 357, które ma rozpocząć regularne nadawanie od grudnia. Do tej pory emitowano już kilka audycji, byłych dziennikarzy Trójki wspiera 13,3 tys. patronów, gotowych wpłacać miesięcznie średnio 320 tys. złotych.

Internetowa rozgłośnia publicystyczno-społeczno-polityczna Halo.Radio działa natomiast od października 2019 roku. Obecnie chce ją wspierać 400 osób, kwotą ok. 10,6 tys. złotych. Ich liczba regularnie spada od końca października br., kiedy ze stacji odeszła grupa dziennikarzy.

Na początku listopada w serwisie Youtube wystartował kanał społeczno-polityczny "Reset Obywatelski" utworzony przez byłych dziennikarzy Halo.Radia. W ramówce znalazły się programy Marcina Celińskiego, Wojciecha Krzyżaniaka, Tomasza Piątka, Radosława Grucy, Marty Woźniak, Kornela Wawrzyniaka, Tomasza Koncy, Piotra Szumlewicza i Konrada Szołajskiego.

Dołącz do dyskusji: Łukasz Warzecha uruchomił system wsparcia jego kanału na YouTube. Od 9,99 do 59,99 zł miesięcznie

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gorg
????????? Następny...
odpowiedź
User
BiS
Otoka-Frąckiewicz też ma taki kanał. Napiszecie cos o tym?
odpowiedź
User
Hobbit
Trochę ten wolny rynek śmierdzi, ale skoro jest na nim kasa... ;)
odpowiedź