SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Łukasz Wejchert: Nadciąga fala mobilna, zmiany nieuniknione

- Jestem przekonany, że mobile stanie się bardzo dużą częścią tortu reklamowego, ale oczywiście nie z dnia na dzień - mówi w rozmowie z nami Łukasz Wejchert, szef firmy Dirlango, a wcześniej m.in. prezes Onetu. Rozmawiamy z nim także o jego projektach: Justtag, Virgin Mobile i iTaxi.

Łukasz Wejchert: Nadciąga fala mobilna, zmiany nieuniknione

- Fala mobilna nadciąga i zmiany są nieuniknione, ale ludzie muszą przede wszystkim nauczyć się korzystać z nowych rozwiązań i produktów mobilnych. Dopiero potem powstaną kompleksowe modele biznesowe i finansowe. Na razie udział mobile w reklamie jest niski, ale jestem pewien, że za kilka lat będzie kilkanaście razy większy. Tak było też w przypadku internetu - wyjaśnia Łukasz Wejchert.

Szef Dirlango przyznaje, że w każdej dziedzinie potrzebna jest cierpliwość. - Pamiętam, jak w 2001 roku pracowałem nad projektem, w ramach którego treści z Onetu zostały udostępnione posiadaczom telefonów komórkowych za pośrednictwem technologii WAP. To rozwiązanie się nie sprawdziło, ponieważ nie było wtedy jeszcze takich telefonów jak dzisiaj, poza tym usługa ta była po prostu zbyt droga. Dopiero po kilku latach zaobserwowaliśmy na tym rynku na tyle duży postęp, aby stwierdzić, że nadszedł czas na mobilny Onet i wtedy powstał OnetLajt - wspomina Wejchert.

Szef Dirlango dodaje: „Teraz minęło znowu kilka kolejnych lat i ludzie, w porównaniu z okresem sprzed 10 lat, wielokrotnie częściej korzystają z urządzeń mobilnych. Mamy do czynienia ze zmianą na rynku i budowaniem zupełnie nowej kategorii. Nie sprawdzą się tu rozwiązania, które kopiują 1:1 istniejące modele. Mobile wymaga nowego spojrzenia na rynek, ale aby zacząć na nim zarabiać, trzeba będzie jeszcze trochę poczekać”.

Zdaniem Wejcherta, Polacy nie muszą wstydzić się pomysłowości w zakresie mobile. - Tego, czego nie mamy, to systemu, który będzie gwarantował szybki dostęp do kapitału. System zdobywania finansowania w tym momencie w naszym kraju dopiero się buduje. Pod tym względem jesteśmy jeszcze zacofani, ale jest to oczywiście moje subiektywne zdanie - podkreśla Wejchert.


Z Łukaszem Wejchertem, szefem firmy Dirlango, rozmawiamy o polskim rynku mobile oraz o jego inwestycjach na tym polu, m.in. o projekcie Justtag, Virgin Mobile oraz iTaxi.


Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Łukasz Wejchert: Nadciąga fala mobilna, zmiany nieuniknione

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Piotr
Fajnie, że jeszcze nie zauważyliście, że świadomy użytkownik blokuje te wasze treści reklamowe i że jest to dziecinnie proste. Co więcej, pojawiają się nieśmiałe próby blokowania ich przez operatorów telekomunikacyjnych. Więc wy się cieszcie, że krzywa wam rośnie i jest git a ja się cieszę, że od lat nie widziałem żadnej nachalnej reklamy na moim komputerze, tablecie i telefonie. Czuwaj!
17 11
odpowiedź
User
Pawel
Ja bym takiego "świadomego użytkownika" porównał do człowieka, który znajduje portfel na ulicy, bierze pieniądze a dokumenty wyrzuca do kosza...
15 13
odpowiedź
User
Eli Marmur
Pamiętam jak 10 lat temu wszyscy "wizjonerzy" mówili że przyszłość to WAP. I Dziś o WAP już nikt nie pamięta. Rynek mobilny z biedą dociągnie kiedyś do 5% ogółu odsłon i to będzie finito. Sam to widzę po sobie - po początkowej fascynacji tabletem, smartfonem, teraz gdy w domu mam poserfować sięgam po sprawdzony laptop. Bo jednak największy komfort przeglądania. A oglądanie via mobile tylko gdzieś podczas podróży i tylko na krótką chwilę.
16 10
odpowiedź
User
Adam
Zgadzam się z Eli Mamur, wydawało mi się niedawno, że tablet zawojuje wszystko. Kupiliśmy dzieciom tableta (chociaż w domu są laptopy) i obserwowaliśmy. Okazuje się, że tablet leży i rzadko kiedy jest używany. Za to laptopy ciągle są w ruchu
12 9
odpowiedź
User
@adam
To macie jakieś dziwne dzieci
14 12
odpowiedź