SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Lux Veritatis chce, żeby KRRiT obniżyła opłatę za koncesję TV Trwam

Fundacja Lux Veritatis zapowiada, że odwoła się od decyzji KRRiT o wysokości opłaty koncesyjnej dla TV Trwam za nadawanie w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. Według Fundacji stacja miała już wcześniej koncesję satelitarną, która teraz została tylko rozszerzona.

Lux Veritatis chce, żeby KRRiT obniżyła opłatę za koncesję TV Trwam

Opłata koncesyjna na 10 lat za nadawanie TV Trwam w ramach pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (MUX-1) została ustalona na 12,945 mln zł, a opłata prolongacyjna wynosi 2,914 mln zł. Dodatkowo nadawca rocznie musi płacić UKE 984 tys. zł, a Emitelowi - 6,2 mln zł.

Zdaniem Fundacji Lux Veritatis opłata koncesyjna dla TV Trwam jest zbyt wysoka, ponieważ stacja ta już wcześniej miała koncesję satelitarną, która teraz rozszerzona została o nadawanie na naziemnym multipleksie cyfrowym. W tej sytuacji nie powinna być przyznawana nowa koncesja, tylko rozszerzana dotychczasowa.

- Uważamy, że wysokość opłaty koncesyjnej została zawyżona - mówi Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji. - Oczywiście sporna kwota określona w decyzji koncesyjnej KRRiT zostanie wpłacona w wyznaczonym terminie - zapewnia. Dodaje jednak, że taka zapłata może zostać zakwestionowana przez ministra finansów i urząd skarbowy, który może nie uznać takiej faktury za „koszt uzyskania przychodu” i nakaże zapłacić od tej kwoty podatek CIT, co mogłoby narazić Fundację na zarzut niegospodarności.

>>> O. Rydzyk: TV Trwam gotowa do startu na MUX-1, będzie więcej reklam i nowa ramówka

Jest też inny powód takiej oceny wyrażonej przez Fundację. - Mamy zapłacić za coś, czego nie otrzymaliśmy, bo przyznane nam miejsce na MUX-1 zajmuje TVP - stwierdza Kochanowicz-Mańk. - Do 8 października bieżącego roku mamy zapłacić pierwszą ratę - prawie 1 milion 300 tysięcy złotych. Nie mamy jednak możliwości, by nadawać od 8 października. Za co więc płacimy? Jeżeli otrzymalibyśmy miejsce po 28 kwietnia przyszłego roku, to znaczy, że zapłacimy za 7 miesięcy, nie nadając - dodaje o. Tadeusz Rydzyk.

Nadawca TV Trwam ma jeszcze innego rodzaju wątpliwości co do wysokości opłaty koncesyjnej. „Telewizja Trwam będzie mogła emitować program na MUX-1 tylko do 13 marca 2023 r., kiedy wygasa jej koncesja podstawowa. Skoro Lux Veritatis otrzymała decyzję koncesyjną 9 sierpnia br. (na nadawane na MUX-1 - przyp.red.), więc łatwo policzyć, że nie wykorzysta pełnych 10 lat koncesji. Co więcej, jej wejście na MUX-1 jest nadal blokowane przez TVP, która ma prawo korzystać z niego aż do 27 kwietnia 2014 roku. A zatem Telewizja Trwam najprawdopodobniej wykorzysta zaledwie około 9 lat. Ustawa nakazuje w takim przypadku proporcjonalnie zmniejszyć opłatę koncesyjną, czego KRRiT nie uczyniła” - czytamy w „Naszym Dzienniku”.

KRRiT wyjaśnia, że TV Trwam pozostało 9,5 roku na wykorzystanie koncesji, a w tym przypadku rozporządzenie mówi o „zaokrągleniu do najbliższej liczby całkowitej oznaczającej liczbę lat”. Dlatego ten okres zaokrąglono do 10 lat.

Rada podkreśla również, że nie dojdzie do sytuacji, że przez najbliższe miesiące za miejsce na multipleksie będzie pobierana podwójna opłata (od TVP i TV Trwam). Dlatego że Telewizja Polska nie wnosi opłaty koncesyjnej, tylko nadaje bezpośrednio na mocy ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Lux Veritatis chce, żeby KRRiT obniżyła opłatę za koncesję TV Trwam

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ex
1Nie dziwię się no bo przecież po co mają sponsorować koncesję cyfrową naziemną na MUX 1 ?? TV Trwam ma zapłacić tyle za ile wykorzysta, jak chcą całość kwoty to won TVP z MUX 1 i dać tam już teraz TV TRWAM.
odpowiedź
User
mrs
Chciwy skur......
odpowiedź
User
ex
Sam o sobie piszesz?
odpowiedź