SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Producent „M jak miłość” dzięki „Kogel mogel 3” ze wzrostem wpływów o 52 proc., szykuje dwa nowe filmy

Firma MTL Maxfilm osiągnęła w ub.r. wzrost przychodów o 51,6 proc. do 51,78 mln zł, ponieważ oprócz wpływów z realizacji serialu „M jak miłość” doszło 16,9 mln zł z filmu „Misz masz, czyli kogel mogel 3”. Spółka przygotowuje dwa nowe filmy fabularne.

„M jak miłość”; fot. MTL MaxfilmArticle

MTL Maxfilm od wielu lat produkuje dla Telewizji Polskiej serial „M jak miłość” oraz cykl pokazujący jego kulisy. W ub.r. przychody firmy z tego tytułu zwiększyły się z 30,15 do 31,31 mln zł. Według danych Nielsen Audience Measurement od 10 września ub.r. do 26 maja br. „M jak miłość” w TVP2 oglądało średnio 4,61 mln osób, o 710 tys. mniej niż rok wcześniej.

Ponadto MTL Maxfilm wyprodukowała film „Misz masz, czyli kogel mogel 3”, który wiosną ub.r. w kinach obejrzało 2,4 mln osób. Wpływy firmy z dystrybucji filmu wyniosły 16,94 mln zł.

Przychody spółki z reemisji kablowej poszły w górę z 1,28 do 1,33 mln zł, z product placementu - z 61,4 do 730 tys. zł, natomiast ze sprzedaży licencji i praw autorskich zmalały z 2,29 do 1,54 mln zł.

Koszty 44 proc. w górę

Wydatki operacyjne MTL Maxfilm w ub.r. wyniosły 46,6 mln zł, co wobec 32,25 mln zł rok wcześniej oznacza wzrost o 44,5 proc. Wynika to głównie ze wzrostu z 23,03 do 37,53 mln zł kosztów usług obcych.

Nakłady na wynagrodzenia zmniejszyły się z 7,9 do 7,87 mln zł, a na ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia pracownicze - ze 160,4 do 156,8 tys. zł. W ub.r. stałe zatrudnienie w firmie wynosiło 11 etatów, o 0,9 mniej niż rok wcześniej.

Koszty zużycia materiałów i energii zwiększyły się z 739,1 do 834,2 tys. zł, amortyzacji - z 82,1 do 123,1 tys. zł, a pozostałe koszty rodzajowe zmalały z 318,8 do 87,9 tys. zł. W konsekwencji zysk sprzedażowy poszedł w górę z 1,9 do 5,18 mln zł.

2,1 mln kosztów likwidacji istniejącej hali produkcyjnej

Pozostałe wskaźniki rentowności MTL Maxfilm obciążył przede wszystkim wzrost pozostałych kosztów operacyjnych ze 121,1 tys. zł do 4,87 mln zł. W sprawozdaniu firma poinformowała, że w ub.r. musiała zlikwidować swoją halę produkcyjną w Orzeszynie, gdzie prowadzono zdjęcia do serialu „M jak miłość”.

- Likwidacja hali produkcyjnej spowodowała po stronie spółki dodatkowe koszty związane z przeniesieniem istniejących dekoracji i organizacją planów zdjęciowych w nowej lokalizacji. Spółka utworzyła rezerwę z tytułu likwidacji hali na poziomie 2,1 mln zł - podano.

W konsekwencji zysk operacyjny firmy zmalał z 2,03 mln zł do 453,3 tys. zł, zysk brutto - z 2,19 mln zł do 438,4 tys. zł, a zysk netto - z 1,78 mln zł do 89,7 tys. zł. Spółka zapłaciła w ub.r. 348,7 tys. zł podatku dochodowego, wobec 417,9 tys. zł rok wcześniej.

Udziałowcami MTL Maxfilm są jej prezes Tadeusz Lampka i członek zarządu Bożena Izydorczyk. W zeszłym tygodniu na walnym zgromadzeniu decydowali, że zysk spółki z ub.r. zostanie przeznaczony na jej kapitał zapasowy.

Umowa na „M jak miłość” do 2022 roku, dwa nowe filmy

W sprawozdaniu podano, że umowa MTL Maxfilm z Telewizją Polską dotycząca produkcji „M jak miłość” będzie obowiązywała do 2022 roku. - Kontynuacja działalności w zakresie produkcji serialu TV „M jak Miłość” jest niewątpliwe uwarunkowana między innymi utrzymaniem wysokiej oglądalności w dłuższym okresie czasu. Jak wskazują wieloletnie statystyki, serial produkowany przez Spółkę należy do czołówki na polskim rynku TV - zaznaczono.

W połowie marca w związku z epidemią koronawirusa MTL Maxfilm musiała wstrzymać realizację nowych odcinków „M jak miłość”, podobnie jak inni producenci programów tv z publicznością, seriali i filmów. Kręcenie „M jak miłość” wznowiono w drugiej połowie maja. Spółka utworzyła rezerwę w wysokości 800 tys. zł a zabezpieczenie środków ochrony dla ekip filmowych, zgodnie z zaleceniami sanitarnymi.

Firma zaczęła też przygotowywanie dwóch nowych filmów fabularnych. - Spółka w oparciu o przygotowane budżety dla poszczególnych produkcji oraz terminarz realizacji zdjęć oszacowała rezerwy z tego tytułu na poziomie 3,5 mln zł - podano.

MTL Maxfilm nie ma żadnych zobowiązań z pożyczek i kredytów, natomiast w ub.r. wyemitowała obligacje o wartości 3,04 mln zł. W ub.r. utworzyła łącznie 6,4 mln zł rezerw.

Ile zarabiają inni producenci filmów i programów tv?

Sprawozdania za ub.r. opublikowało też kilka innych firm producenckich nienotowanych na giełdzie. Tank Production zanotował spadek wpływów o 31 proc. do 8,53 mln zł. Spółce udało się podobnie ograniczyć koszty operacyjne, a jej zysk netto zmalał z 299 do 155,3 tys. zł.

M5 Film zanotowało spadek przychodów sprzedażowych o 20,3 proc. do 3,58 mln zł oraz zysku netto z 435,1 do 307 tys. zł. Zysk w całości trafi do wspólników firmy.

W przypadku Euromedia TV, producenta teleturnieju „Jeden z dziesięciu” emitowanego w TVP1, przychody zmalały o 0,3 proc. do 3,2 mln zł, a zysk netto zwiększył się z 25,2 do 51,9 tys. zł.

Constantin Entertainment Polska, producent m.in. programów „Kuchenne rewolucje”, „Sędzia Anna Maria Wesołowska”, „Joke Show” i „Nasz nowy dom” oraz seriali „Miłość na zakręcie” i „Ukryta prawda”, osiągnął wzrost przychodów o 53,7 proc. do 48,92 mln zł oraz zysku netto z 4,72 do 6,09 mln zł.

Firma Media Corporation, po tym jak w połowie 2018 roku przestała realizować dla Telewizji Polskiej teleturniej „Jaka to melodia?”, w ub.r. zanotowała spadek wpływów o 78,7 proc. do 1,11 mln zł. Spółka produkowała nowy show z Robertem Janowskim „Gra Muzyka”, który jesienią ub.r. pokazywano w TV Puls, oraz ósmy sezon serialu „Blondynka” dla TVP.

Z kolei produkująca głównie programy telewizyjne firma Rochstar w ub.r. zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 22,4 proc. do 40,45 mln zł, a jej wynik netto poszedł w dół z 3,78 mln zł zysku do 3,94 mln zł straty. - Ponosimy znaczne nakłady finansowe aby utrzymać osiągnięty dotychczas poziom zadowolenia naszych klientów i widzów, co niestety przekłada się na wynik finansowy - tłumaczyła spółka.

Dołącz do dyskusji: Producent „M jak miłość” dzięki „Kogel mogel 3” ze wzrostem wpływów o 52 proc., szykuje dwa nowe filmy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Boy
Czyli Łepkowska plus TVP i da się żyć
odpowiedź