SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Maciej Kawecki oskarża organizatorów Forum Ekonomicznego o niepłacenie panelistom. „To przyjęta praktyka”

Dziennikarz i ekspert Maciej Kawecki poskarżył się w sieci, że organizatorzy Forum Ekonomicznego w Karpaczu zaprosili go jako panelistę, nie oferując za to wynagrodzenia. Co więcej: gdy chciał wprowadzić na panel jednego ze współpracowników, usłyszał, że musi za niego zapłacić. - Nie pojawię się na Forum - informuje Kawecki. Ale organizatorzy imprezy wyjaśniają: panelistom nie płacą z zasady, zaś rzekomy „członek zespołu” zakwalifikowany został jako menadżer i właściciel firmy - stąd żądanie opłaty.

XXXII Forum Ekonomiczne w Karpaczu odbywać się będzie między 5-7 września, pod hasłem „Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian”. Organizatorzy piszą o niej jako o „największej konferencji polityczno-gospodarczej w Europie Środkowej i Wschodniej”.

Zaproszeniem do Karpacza w charakterze panelisty pochwalił się na Twitterze Maciej Kawecki - dziennikarz, doktor prawa, który od kilku lat zajmuje się popularyzowaniem nowych technologii w mediach społecznościowych. Jak się szybko okazał. Kawecki nie skorzysta jednak z zaproszenia. W obszernym wpisie wyjaśnił powody. 

Kawecki: „Drodzy Państwo, to jest skandal”

Powód pierwszy to ten, że mimo zaproszenia na panel nie podano mu, jak twierdzi, daty tegoż panelu. Kolejne dwa powody są poważniejsze: „Pytam, czy przewidują Państwo wynagrodzenie za moją pracę, bo moje udziały w takich wydarzeniach finansują mojego konto na YT. Nie, nie przewidujemy. OK. Pytam, czy pokryjecie mi koszt dojazdu i koszt noclegu. Nie, nie pokryjemy” – czytamy. Kawecki chciał także wprowadzić na panel jednego z członków swojego zespołu – jednak, jak twierdzi, kazano mu za niego zapłacić.

„Drodzy Państwo, to jest skandal. Dziwię się, że partnerzy, którzy finansują takie wydarzenia godzą się na udostępnianie swoich marek przy takim traktowaniu gości. Ktoś zarabia na tym, że ludzie zasiadają tam w panelach” – pointuje niedoszły panelista, informując, że z powodów przytoczonych wyżej nie pojawi się w Karpaczu.

Organizator: „Kawecki mija się z prawdą”

Zapytaliśmy organizatora, dlaczego Maciej Kawecki nie dostanie wynagrodzenia za uczestnictwo w panelu, a także czemu miałby ponosić koszty uczestnictwa jednego z członków swojego zespołu.

- Przyjętą praktyką Forum Ekonomicznego jest niewypłacanie honorariów panelistom ani moderatorom. Według naszej wiedzy żadna inna konferencja w Polsce nie daje tak szerokich możliwości osobie uczestniczącej oraz nie ma tak rozbudowanego systemu opieki nad uczestnikiem - informuje portal Wirtualnemedia.pl Michał Różycki, dyrektor biura prasowego Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

- Imienne zaproszenie skutkowało dla Pana Kaweckiego brakiem opłaty konferencyjnej oraz przyznaniem statusu „GOŚĆ”. Status „GOŚĆ” jest wyróżnieniem i pozwala na darmowe korzystanie z wielu przywilejów np.: darmowy transport z Wrocławia do Karpacza oraz z Karpacza do Wrocławia, darmowy transport na terenie Karpacza Forum Busami i Shuttle Busami (kursujący wedle rozkładu do późnych godzin nocnych), możliwość uczestnictwa we wszystkich wydarzeniach Forum w tym w uroczystych bankietach, jedynym wyjątkiem są imprezy zamknięte naszych partnerów, które wymagają imiennych zaproszeń, możliwość uczestnictwa w wydarzeniach rekreacyjnych (tj. wycieczki) możliwość uczestnictwa w programie kulturalnym Forum składającym się m.in. z ponad 30 spotkań autorskich i możliwość otrzymania np. za darmo książek z podpisami autorów - wylicza Michał Różycki.

W sprawie „członka zespołu” Maciej Kawecki mija się z prawdą, uważa dyrektor biura prasowego.

- Chciał zgłosić swojego menadżera, właściciela firmy komercyjnej (informacja odnośnie Firmy Pana Jarosława Bielskiego jest dostępna w internecie na stronie Adhello czy na Linkedinie.) Pan Menadżer został więc zakwalifikowany jako „komercja” i nie mógł uzyskać bez ponoszenia opłaty konferencyjnej wejściówki na Forum Ekonomiczne. Nie było też podstaw do zwolnienia z opłaty ze względu na uczestnictwo w panelu dyskusyjnym – wyjaśnia Różycki. - Asystenci, menadżerowie, osoby towarzyszące – co do zasady ponoszą opłaty konferencyjne, ponieważ zapewniamy im takie same możliwości jak kategorii GOŚĆ i ponosimy wymierne koszty obsługi tych osób. Z opłat konferencyjnych pokrywamy m.in. także transport gości zagranicznych których podczas Forum jest ponad 8 - dodaje.

Kim jest Maciej Kawecki

Maciej Kawecki to doktor prawa, ale i dziennikarz technologiczny; zajmuje się popularyzowaniem nowych technologii w mediach społecznościowych. Karierę rozpoczął w 2016 r. jako doradca w gabinecie politycznym Anny Streżyńskiej, ówczesnej minister cyfryzacji. Szybko tam awansował zostając najpierw zastępcą dyrektora, a następnie dyrektorem departamentu zarządzania danymi. Minister powierzyła mu w 2017 r. zadanie koordynacji reformy ochrony danych osobowych w związku z planowanym wdrożeniem RODO w Polsce.

Dwa lata później Kawecki odszedł z ministerstwa zostając najpierw dziekanem Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, a potem prorektorem tej uczelni. 36-letni doktor prawa, coraz więcej czasu poświęcał mediom społecznościowym, gdzie publikował informacje dotyczące nowinek technologicznych. Tak został dostrzeżony przez media. Prowadzi teraz m.in. cykl technologiczny w programie „Dzień dobry TVN” .