SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Maciej Stec: Skupiamy się na rozwoju obecnych kanałów Polsatu

W ub.r. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała 10,69 mld zł przychodów sprzedażowych i 816,1 mln zł zysku netto. Maciej Stec, członek zarządu Grupy, pytany o wyniki segmentu telewizyjnego komentuje: - Na tym etapie skupiamy się na rozwoju obecnych kanałów. Mamy ponad 30 kanałów, które chcemy rozwijać i na chwilę obecną nie planujemy nowych przejęć - podkreśla w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Maciej Stec, członek zarządu Telewizji Polsat i Cyfrowego PolsatuArticle

W ub.r. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała 10,69 mld zł przychodów sprzedażowych i 816,1 mln zł zysku netto. W samym czwartym kwartale ub.r. przychody grupy Cyfrowy Polsat wyniosły 3 mld zł, w tym 1,63 mld zł wpływów detalicznych, 927,8 mln zł hurtowych, 398,2 mln zł ze sprzedaży sprzętu i 48,2 mln zł z pozostałych źródeł.

Powody do zadowolenia firma ma także w pionie telewizyjnym - było to 1,52 mld zł przychodów ze sprzedaży, 552,8 mln zł zysku EBITDA i 512,1 mln zł zysku operacyjnego.

- W czwartym kwartale i całym 2018 roku nasze kanały były w czołówce oglądalności w grupie komercyjnej - zarówno główna antena, jak i grupa kanałów tematycznych - a osiągnięte wyniki oglądalności dla Grupy Polsat są zgodne z naszą długoterminową strategią. Z kolei nasze przychody z reklamy telewizyjnej i sponsoringu rosły w zeszłym roku nieco szybciej niż rynek, pomimo wpływu takich wydarzeń jak np. mistrzostwa świata w piłce nożnej Rosja 2018 transmitowane przez nadawcę publicznego - podał Maciej Stec, członek zarządu Cyfrowego Polsatu i Telewizji Polsat (od początku kwietnia będzie wiceprezesem Grupy Cyfrowy Polsat).

Tobias Solorz, który do końca marca br. jest prezesem CP, a od początku kwietnia będzie zasiadał w radzie nadzorczej dodał, że w planach na 2019 rok jest przede wszystkim „dalszy rozwój, umacnianie pozycji i wartości na rynku medialno-telekomunikacyjnym, wzrost liczby świadczonych usług oraz klientów programu SmartDom, dbałość o wysoką jakość obsługi klienta, szeroką dystrybucję produkowanych przez nas treści oraz zapewnianie widzom rozrywki, informacji i wydarzeń sportowych na jak najwyższym poziomie”.

Brak planów przejęć nowych kanałów, rozwój obecnych

Spytaliśmy Macieja Steca, członka zarządu Cyfrowego Polsatu czy w planach są nowe przejęcia na rynku telewizyjnym. Ocenił, że 2018 rok był na tyle intensywny w tym zakresie, że spółka najpierw musi skupić się na rozwoju bogatego portfolio kanałów.

- Na tym etapie skupiamy się na rozwoju obecnych kanałów. Mamy ponad 30 kanałów, które chcemy rozwijać i na chwilę obecną nie planujemy nowych przejęć - podkreślił.

Podczas konferencji wynikowej padło również pytanie o plany przejęcia pozostałych udziałów spółki TV Spektrum, nadawcy Fokus TV i Nowa TV, w której Cyfrowy Polsat posiada 49 proc. Obecnie spółka nie rozmawia jednak o powiększeniu pakietu spółki lub jej całkowitym przejęciu.

W ostatnim czasie dało się jednak zauważyć rozwój Superstacji, której właścicielem jest CP – do zespołu publicystów dołączyły osoby głównie związane wcześniej właśnie z Nowa TV, jak Marek Czyż, Beata Tadla, Jarosław Kulczycki czy Adam Feder.

Rozwój kanałów tematycznych, wciąż bez SmartDom

W czerwcu ub.r. Telewizja Polsat otrzymała zgodę KRRiT na nadawanie kanałów Polsat Rodzina, Polsat Games i SmartDom na okres 10 lat. Już w sierpniu ub.r. Maciej Stec zapowiadał, że zostaną one uruchomione najpóźniej w IV kwartale 2018 roku. Dwa z pierwszych faktycznie pojawiły się na antenie z autorską ramówką, ale SmartDom do tej pory nie wystartował.

Maciej Stec nie chciał jednak zdradzać konkretnego terminu uruchomienia kanału SmartDom. - Jest w przygotowaniu, już niedługo wystartuje - uciął krótko.

Pytany o ocenę Polsat Games i Polsat Rodzina odpowiedział natomiast: - To za krótki czas, aby oceniać kanały. Jesteśmy w fazie budowania dystrybucji, ale generalnie jesteśmy zadowoleni. Oba kanały mają zadowalającą oglądalność. To za krótki okres na ocenę, szczególnie, że na rynku mamy konkurencję ponad 200 stacji telewizyjnych. Perspektywy są bardzo obiecujące - odpowiedział na pytanie Wirtualnemedia.pl.

Kanał SmartDom ma mieć charakter wyspecjalizowany, poradnikowy – zapowiadał nadawca.- Będzie to kanał o nowinkach technologicznych i o tym, jak być rozsądnym, oszczędzać np. na energii, będą tam porady, aby np. wyłączać światło, nie zostawiać telewizora w trybie „stand-by”. To będzie kanał poradnikowy - mówił w sierpniu ub.r. Maciej Stec, członek zarządu Cyfrowego Polsatu.

Przypomnijmy, że pod marką SmartDom ukrywa się także oferta łączonych usług Cyfrowego Polsatu z której korzysta ponad 1,5 mln osób. To nie tylko telewizja i internet, ale też m.in. prąd elektryczny, gaz czy usługi bankowe.

W 2018 roku Telewizja Polsat sukcesywnie realizowała politykę przejęć oraz ciągłego wzbogacania portfolio o nowe kanały. W maju ub.r. KRRiT wyraziła zgodę na rozpoczęcie nadawania Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2 (zmieniono wtedy nazwę satelitarnych kanałów Polsat Sport 2 i Polsat Sport 3 na Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2). Nadawca za 38 mln euro kupił także większościowy pakiet udziałów w Eleven Sports Network.

Natomiast na początku czerwca ub.r. przejęto pozostałe udziały w informacyjnym kanale Superstacja i tym samym włączył go do swojego portfolio. Pod koniec 2017 roku Telewizja Polsat za ok. 103 mln zł nabyła od Grupy ZPR Media 100 proc. udziałów spółek nadających kanały Eska TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV, Polo TV i Vox Music TV oraz 34 proc. udziałów spółki TV Spektrum, nadawcy Fokus TV i Nowa TV (z opcją dokupienia kolejnych 15 proc., zrealizowaną na początku 2018 roku). Aktualnie Telewizja Polsat w swoim portfolio posiada ponad 30 kanałów m.in. Polsat, Polsat2 Super Polsat, TV4, TV6, Polsat News, Polsat Sport, Polsat Cafe czy Polsat Film.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Maciej Stec: Skupiamy się na rozwoju obecnych kanałów Polsatu

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Olo
Czytaj: "mamy tyle tego shitu że nie wiemy co z tym robić i nie umiemy programowo ogarnąć". :-)
odpowiedź