SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kiedy szef KRRiT stanie przed Trybunałem Stanu? Wiceministra kultury podała termin

Wniosek o postawienie szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu powinien być przeprocedowany do końca roku - uważa wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Joanna Scheuring-Wielgus

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski (fot. KRRiT)Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski (fot. KRRiT)

Joanna Scheuring-Wielgus, zapytana w piątek w programie "Tłit" Wirtualnej Polski o złożony w czwartek w Sejmie przez posłów koalicji rządzącej wstępny wniosek o postawienie szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu, powiedziała: "Prawie 200 posłów i posłanek podpisało się pod tym wnioskiem. Teraz jest w komisji. Myślę, że do końca roku będzie to przeprocedowane i postawione na Sejmie. Do tego czasu naprawdę bardzo dużo się zmieni. Wiele osób z PiS, z Solidarnej Polski czy z kręgu byłej już telewizji rządowej zacznie się otwierać. Świrski zasługuje na to, żeby stanąć przed Trybunałem Stanu".

Zapytana, czy teraz Świrski będzie bardziej skłonny przekazywać pieniądze mediom publicznym, wiceministra kultury odpowiedziała, że "nic nie zadziała" na szefa KRRiT.

CZYTAJ TEŻ: Ambasador USA reaguje na słowa szefa KRRiT o TVN. „Podważa nasze wspólne wartości”

- Świrski jest osobą butną, narcystyczną i bardzo pewną siebie. Miałam okazję wielokrotnie obserwować i słuchać pana Świrskiego na komisjach kultury przez ostatnie lata i on absolutnie nie ma sobie nic do zarzucenia. To, że działał na polecenie Jarosława Kaczyńskiego, jest oczywiste. Przypomnę, że on sam siebie nazywał „talibem PiS-u”. Wielokrotnie pokazywał, że jego myślenie o mediach jest myśleniem kierunkowym PiS - zwróciła uwagę Scheuring-Wielgus.

Wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT

W czwartek Piotr Adamowicz (KO) reprezentujący grupę 185 posłów, którzy podpisali się pod wnioskiem o Trybunał dla Świrskiego, poinformował, że dokument wraz z materiałem dowodowym liczy 285 stron. "Wniosek dotyczy trzech segmentów: blokowania około 300 mln zł z abonamentu dla publicznego radia i telewizji, blokowania koncesji dla nadawców prywatnych: TVN, TVN24, Radia TOK FM, Radia ZET. Trzecia grupa zarzutów dotyczy niewykonywania badań statystycznych dotyczących oglądalności stacji telewizyjnych w Polsce" – powiedział.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Wniosek w sprawie postawienia przed TS może złożyć w Sejmie prezydent lub co najmniej 115 posłów. Wniosek trafia do sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Komisja przedstawia Sejmowi sprawozdanie z prac wraz z wnioskiem o pociągnięcie do odpowiedzialności przed TS lub o umorzenie postępowania.

Dołącz do dyskusji: Kiedy szef KRRiT stanie przed Trybunałem Stanu? Wiceministra kultury podała termin

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
II piętro
Nie idźcie droga zemsty, to zawsze źle się kończy, a najgorzej dla ludzi, którzy na was głosowali.
odpowiedź
User
PiSarro
Jak okradną Ci dom, nie pójdziesz "drogą zemsty" na policję?
odpowiedź
User
ips
Aby dokonać zmian w działalności telewizji publicznej konieczne jest przeprowadzenie zmian zgodnych z prawem czyli zmian obowiązujących ustaw i rozporządzeń na co potrzebna jest zgoda prezydenta. Działania Sienkiewicza bez żadnego rozporządzenia z pominięciem obowiązujących ustaw na podstawie uchwały Sejmu (taki sam skutek prawny jak wypowiedzi uczestniczek konkursu Konkurs Miss Polonia w sprawie pokoju na świecie) jedynie na podstawie prawa ogólnego czyli Kodeksu Spółek Handlowych to jawna kpina z przestrzegania prawa. TK z jego ówczesnym prezesem prof. Andrzejem Zollem wydalo w 1995 roku orzeczenie, które jasno mowi, że minister kultury nie może samodzielnie decydować o kształcie rad nadzorczych spółek medialnych.
odpowiedź