SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Madagaskar zmaga się z głodem i brakiem wody

Turystyczna wyspa Madagaskar zmaga się z niedożywieniem i głodem, a największym problemem jest brak dostępu do wody. W ciągu ostatnich siedmiu lat była susza, a jej konsekwencje są dramatyczne – powiedziała przedstawicielka Polskiej Akcji Humanitarnej na wyspie Magdalena Foremska.

fot. Shutterstock.comArticle

"W ciągu ostatnich siedmiu lat na Madagaskarze była susza, a jej konsekwencje są dramatyczne. Według ONZ dwa i pół miliona ludzi wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej, ponad pół miliona dzieci uważa się za skrajnie niedożywione" - powiedziała PAP.PL przedstawicielka Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH) w tym kraju, Magdalena Foremska.

Światowy Program Żywnościowy (WFP) wskazuje, że niemal 70 procent populacji kraju żyje obecnie za mniej, niż 1,9 dolara na dzień, jest to piąty najbiedniejszy kraj na świecie. Za ubożenie społeczeństwa odpowiedzialne są między innymi zmiany klimatu, przyczyniające się do występowania klęsk żywiołowych. Mieszkańcy wyspy muszą mierzyć się z suszą i cyklonami.

Według Foremskiej, największym problemem wyspy jest teraz brak dostępu do wody. „Ten brak wody wynika częściowo ze zmian klimatycznych, ale też deforestacji i suszy. Ludzie ścinają drzewa, bo jest to jedyna możliwość przygotowania posiłków dla swoich rodzin" – wyjaśniła. Dodała, że w ciągu ostatnich siedmiu lat przez większość czasu panowała susz, a w zeszłym roku podczas pory deszczowej było zaledwie kilka dni deszczu. "Wyspa bardzo potrzebuje stałego źródła dostępu do wody, żeby ludzie mieli co pić, w czym się myć, ale także, aby mogli podlewać przydomowe ogródki" – powiedziała.

PAH prowadzi działania pomocowe na Madagaskarze od 2022 roku. Buduje studnie – na południu wyspy organizacja wybudowała już ich siedem, a w okolicy powstaje kolejnych pięć ujęć wody potrzebnych we wsiach oddalonych o wiele kilometrów od szlaków komunikacyjnych. Koordynuje też programy zalesiania na terenach dotkniętych deforestacją i przekazuje sadzonki. Organizacja rozpoczęła też projekt dożywiania dzieci w szkołach – często jest to jedyny posiłek w ciągu dnia dla uczniów. W 2023 roku PAH zrealizuje też budowę swojej pierwszej tamy piaskowej na wyspie.

ONZ alarmuje, że na świecie dwa miliardy osób nie mają obecnie dostępu do czystej wody pitnej. Większość z nich mieszka w krajach Globalnego Południa.

Dołącz do dyskusji: Madagaskar zmaga się z głodem i brakiem wody

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
swiol
Czy faktycznie biały sahib musi sie fatygować 5.000 km aby wykopać studnie, bo mieszkańcy nie są w stanie obsłużyć łopaty
odpowiedź
User
a
więcej dzieciaczków trza zrobić to będzie więcej wody i głodu nie będzie. Trzeba dobić do 20 dzieciaczków na madagaskarkę, bo kilkanaście jest za mało. Do roboty madagaskary i madagaskarki. Średnio 6-8 więcej na macicę da się osiągnąć. Jeszcze trochę białych w Europie jest to będą was żywić, bo za te 20-30 lat już na nie liczcie..
odpowiedź
User
eh
madzia ty się lepiej tak nie rozpędzaj z kopaniem tych studni, bo madagaskar to wyspa otoczona słoną wodą. Jak te ludziska rzucą się na studnie oraz na te wykopane w przyszłości to spowoduje zbyt szybki ubytek słodkiej wody głębinowej i "próżnia" ściągnie słona wodę z sąsiedztwa. Ty zakładaj błyskawice i uświadamiaj madagaskarki, że dzieci ograniczają ich wolność i mają się skrobać. Bierz przykład z szefowej jak latała z błyskawicami.
odpowiedź