SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Magazyn „Pani” ma 35 lat. Krystyna Janda z wnuczką w specjalnym numerze

Magazyn „Pani” to jeden z najstarszych magazynów kobiecych w Polsce. Powstał w roku 1989, kiedy wydawca pisma „Kobieta i Życie" postanowił stworzyć nowy kwartalnik poradniczo-relaksowy. Od 19 lat należy do Wydawnictwa Bauer. Jubileusz magazyn świętować będzie w specjalnym wydaniu.

Pomysł na „Panią” zrodził się wiosną 1989 roku. Kiedy trwały rozmowy Okrągłego Stołu, dziennikarki „Kobiety i Życia", jednej z nielicznych wówczas kobiecych gazet poradniczych postanowiły stworzyć elegancki magazyn dla kobiet. Inspiracją były luksusowe magazyny, które ukazywały się wtedy na zachodzie. W październiku 1989 roku (za rządów Tadeusza Mazowieckiego) ukazał się pierwszy numer „Pani”, nazywany przez ówczesny zespół redakcyjny kwartalnikiem "poradniczo-relaksowym", który był dodatkiem do "Kobiety i Życia".

Jako samodzielny magazyn tytuł ukazał się po raz pierwszy w 1991 roku i od razu był sukcesem. „Pani” była praktyczna i mądra. Pomagała odnaleźć się kobietom w nowych czasach i inspirowała je do lepszego, twórczego życia. Początkowo „Pani” była drukowana na szarym, gazetowym papierze z kolażami wyciętych nożyczkami zdjęć - czytamy w komunikacie.

To w 1991 roku powstał najsłynniejszy cykl „Pani” – Partnerzy, którego pomysłodawczynią była dziennikarka Barbara Henkel. Bohaterem pierwszego cyklu Partnerzy był Edward Kłosiński, który opowiadał na łamach pisma o swojej żonie Krystynie Jandzie.  W cyklu Partnerzy redakcja gościła Jolantę i Aleksandra Kwaśniewskich, Danutę i Lecha Wałęsów, Małgorzatę i Donalda Tusków, państwa Balcerowiczów, Pendereckich i setki innych wybitnych i znanych osób.

Od 33 lat „Pani” organizuje konkurs Srebrne Jabłka, w którym rok rocznie nasze czytelniczki i czytelnicy wybierają najpiękniejsze historie miłosne, a magazyn wręcza przepiękne statuetki w kształcie złączonych dwóch połówek jabłka.

W drugiej połowie lat 90 na okładki “Pani” zaczęły trafiać polskie i zagraniczne aktorki, a także modelki. Do dziś na okładkach pismo gości największe polskie i zagraniczne gwiazdy. Bohaterkami były też kobiety świata polityki Michelle Obama czy Kamala Harris. Popularnymi cyklami są Spotkanie z Mistrzynią lub Mistrzem, Historia osobista i wywiad okładkowy. Co miesiąc pismo prezentuje trendy mody z całego świata, w dziale Uroda są rozmowy z znanymi lekarzami dermatologami, internistami czy lekarzami medycyny estetycznej. 

Pani od 2005 roku w Wydawnictwie Bauer

Wydawnictwo Bauer kupiła „Panią” w 2005 roku. Obecnie naczelną tytułu jest Monika Stukonis. 

Jubileuszowy numer „Pani” ukaże się 17 czerwca br. Na okładce wydania pojawią się po raz pierwszy razem Krystyna Janda i jej wnuczka Jadwiga Jaworska. Aktorka od lat jest stałą felietonistką magazynu, wielokrotnie też udzielała „Pani” wywiadów. Felietonistami tytułu są też prof. Katarzyna Kasia i aktor Grzegorz Małecki.

Co działo się w Polsce, a zwłaszcza w naszej kulturze, kiedy powstawała „Pani”? Na to pytanie odpowiada reportaż „Pani wolność". Przełomowy rok 1989 wspominają m.in. Kayah, Janusz Józefowicz, Jacek Cygan i Wiesław Komasa. W jubileuszowej edycji „Spotkania z Mistrzem" zagości Maciej Maleńczuk.

 

Dołącz do dyskusji: Magazyn „Pani” ma 35 lat. Krystyna Janda z wnuczką w specjalnym numerze

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bb
Numer jest w sprzedaży od 17 maja a nie od 17 czerwca!
odpowiedź
User
Szczepan
Alle ten czas leci.
odpowiedź
User
bulbo
promka nepotyzmu
odpowiedź