SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP odsuwa Magdalenę Wolińską-Riedi od pracy. Za tweet o Polakach, „którzy wyssaliśmy nienawiść z mlekiem matki”

- Chyba tylko my Polacy, którzy wyssaliśmy nienawiść z mlekiem matki, możemy to tak interpretować - napisała w piątek na Twitterze Magdalena Wolińska-Riedi, korespondentka Telewizji Polskiej we Włoszech. Po fali krytycznych komentarzy dziennikarka kilkukrotnie przeprosiła za swój wpis, ale TVP i tak zdecydowała się odsunąć ją od pracy.

Magdalena Wolińska-Riedi, fot. screen z youtube'aMagdalena Wolińska-Riedi, fot. screen z youtube'a

W trakcie jednej z dyskusji na Twitterze Magdalena Wolińska-Riedi napisała: „Czyli stygmatyzujemy cały rosyjski naród za szaleństwo Putina i spółki. Chyba tylko my Polacy, którzy wyssaliśmy nienawiść z mlekiem matki, możemy to tak interpretować”.

Takie określenie Polaków wywołało szereg komentarzy, skrytykowali je oburzeni publicyści i inni użytkownicy Twittera. „Naprawdę pani to napisała?” – pytał Grzegorz Kuczyński, dodając: „Użycie słów o nienawiści wyssanej z mlekiem matki przez Polaków jest obrzydliwe”.

Dziennikarka w odpowiedzi wyjaśniła: „Do Niemców i Rosjan. Nie można tak generalizować. Wrzucanie do jednego worka całego narodu ze zbrodniarzami jest bardzo nie na miejscu. Mamy do tego powszechną w Polsce tendencje. Jak to tłumaczyć?”

Magdalena Wolińska-Riedi przeprosiła

Kilka godzin później Magdalena Wolińska-Riedi zamieściła kilka wpisów z przeprosinami, wyjaśniając, że w ferworze dyskusji napisała po prostu zbyt wiele i nie to dokładnie, co chciała.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

„Poniosło mnie w tej dyskusji. Przepraszam wszystkich, których dotknęły moje słowa. Nie to miałam na myśli, a sama ostatecznie podpadłam w niesprawiedliwe generalizowanie i stygmatyzację. Zawsze pracą i działaniami tu na obczyźnie chcę służyć Polsce” – napisała w końcu.

TVP oburzona, odsuwa Wolińską-Riedi od pracy

W sobotę ok. godz. 14 Telewizja Polska poinformowała, że odsuwa Wolińską-Riedi od pełnienia służbowych obowiązków. „Spółka jest oburzona tweetem Magdaleny Wolińskiej-Riedi, w którym dziennikarka uznaje Polaków za rusofobów i germanofobów. W Telewizji Polskiej nie ma miejsca na słowa, które godzą w polską rację stanu” - podkreśliła TVP w oświadczeniu, dodając: „Telewizja Polska nie identyfikuje się z wypowiedziami, które wpisują się w rosyjską propagandę”.

Nadawca przypomniał, iż według zasad etyki TVP jego dziennikarze powinni „traktować media społecznościowe jako formę publicznej wypowiedzi, mając na uwadze, że także tam reprezentują Telewizję Polską. Magdalena Wolińska-Riedi decyzją przełożonych została odsunięta od wykonywania obowiązków służbowych”.

Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, dziennikarka nie została formalnie zawieszona ani zwolniona, tylko czasowo odsunięta od obowiązków.

Magdalena Wolińska-Riedi korespondentką TVP od 8 lat

Wolińska-Riedi to dziennikarka i pisarka na stałe mieszkająca w Watykanie. W marcu 2014 roku wraz Piotrem Adamczykiem była współautorką dokumentalnego cyklu „Polacy w Rzymie i Watykanie”, nadawanego w TVP1. Wtedy kierownictwo TVP zwróciło na nią uwagę, co zaowocowało tym, że od 2015 roku Magdalena Wolińska-Riedi jest korespondentką publicznego nadawcy z Rzymu i Watykanu.

Ukończyła italianistykę na Uniwersytecie Warszawskim, historię kościoła na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie oraz Akademię Dyplomatyczną PISM w Warszawie.

W maju ub.r. otrzymała medal Pro Patria za „kultywowanie pamięci o walce o niepodległość RP”. Medale wręczono kilkunastu osobom podczas uroczystości z okazji 78. rocznicy bitwy o Monte Cassino i 130. rocznicy urodzin generała Władysława Andersa.

Napisała książki „Kobieta w Watykanie. Jak żyje się w najmniejszym państwie świata”, „Z Watykanu w świat. Tajemnice papieskich podróży” i „Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza Spiżowej Bramy”.

Dołącz do dyskusji: TVP odsuwa Magdalenę Wolińską-Riedi od pracy. Za tweet o Polakach, „którzy wyssaliśmy nienawiść z mlekiem matki”

98 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ZielonyLudek
Są lepsze sposoby na zmianę pracy, ale rozumiem, że trzeba nowym się przypodobać.
odpowiedź
User
Kolo
A taka była piękna, taka święta, a...w głowie pust!
odpowiedź
User
machina totalna miele
Jej słowa można rozumieć różnie. Np. - nie dziwne, że my, którzy tyle od nich wycierpieliśmy, potępiamy ich w czambuł. Tych subtelnych możliwości interpretacji wielu po prostu nie widzi. Niezależnie zresztą od interpretacji - od razu wyrzucać z pracy to głupota i totalniactwo.
odpowiedź