SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

MAiC chce skrócić czas aukcji na częstotliwości LTE, operatorzy Plusa i Play protestują

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAiC) proponuje projekt rozporządzenia, które skróci czas trwania aukcji na częstotliwości 800 MHz i 2,6 GHz do 116 dni. P4 i Polkomtel uważają, że resort chce zmienić zasady gry w trakcie trwania meczu, a plany ministerstwa są według nich sprzeczne z konstytucją oraz prawem telekomunikacyjnym.

Article

Częstotliwości 800 MHz i 2,6 GHz mają być przeznaczone dla operatorów telefonii komórkowej i pozwolić im na rozwój internetu mobilnego w technologii LTE. Aukcję tych zasobów radiowych prowadzi od lutego br. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), a wśród chętnych do przejęcia poszczególnych bloków są Orange Polska, Polkomtel, T-Mobile Polska, Play, Emitel i NetNet.

W momencie ogłaszania aukcji przez UKE cena wywoławcza najtańszego bloku z pasma 800 MHz wynosiła 250 mln zł, natomiast w paśmie 2,6 GHz była to kwota 25 mln zł. Po 104 dniach licytacji ceny tych bloków osiągnęły odpowiednio poziom 1,252 mld zł i 36,85 mln zł.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAiC) skierowało do szybkich konsultacji projekt rozporządzenia, które skraca czas prowadzenia aukcji do maksymalnie 116 dni. W założeniach po 115 dniach licytacji w kolejnym dniu zostałaby przeprowadzona jedynie jedna dodatkowa runda, w której każdy z zainteresowanych podmiotów złoży tylko jedną ostateczną ofertę, a cały proces zostanie zakończony.

We wtorek minął termin konsultacji ogłoszonych przez MAiC i okazało się, że niektórzy uczestnicy aukcji mają do niego wiele zastrzeżeń. Swoje wątpliwości wyraziły w przesłanych do redakcji Wirtualnemedia.pl komunikatach spółki P4 oraz Polkomtel.

- W naszej ocenie proponowana nowelizacja rozporządzenia aukcyjnego stanowi kolejną próbę niewłaściwej, nieuprawnionej oraz bezprecedensowej w skali europejskiej ingerencji organów łączności w procedurę selekcyjną w toku - podjętą bez poszanowania obowiązujących przepisów prawa (w tym rangi konstytucyjnej) oraz słusznych i chronionych prawem uczestników aukcji 800/2600 MHz, którzy już ponieśli wielomilionowe koszty w związku z toczącą się aukcją, a w niedalekiej przyszłości mają ponieść wielomiliardowe nakłady inwestycyjne, a także bez uwzględnienia finalnych beneficjentów tego procesu, tj. przyszłych użytkowników końcowych usług świadczonych z wykorzystaniem rozdysponowanych częstotliwości - podkreśla w komunikacie pełnomocnik P4. Operator zaznacza też, że proponowane przez MAiC rozporządzenie „nie rozwiązuje problemu spekulacyjnych strategii i eskalacji cen na skutek braku ochrony uczciwej konkurencji w procesie aukcyjnym, nie zapewnia też zrównoważonego i sprawiedliwego wyniku selekcji, który byłby pozytywny dla konkurencji i konsumentów”.

W podobnym tonie brzmi stanowisko przekazane nam przez Polkomtela. „W obliczu rażącego naruszenia przez par. 2 projektu rozporządzenia konstytucyjnych zasad prawidłowej legislacji spółka postuluje o wycofanie projektu rozporządzenia z dalszych prac legislacyjnych” - apeluje operator należący do Cyfrowego Polsatu.

Na razie nie wiadomo, jak do projektu rozporządzenia odnoszą się pozostali uczestnicy aukcji. Tajemnicą pozostaje też droga postępowania, jaką wobec protestów zamierza wybrać MAiC.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: MAiC chce skrócić czas aukcji na częstotliwości LTE, operatorzy Plusa i Play protestują

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl