SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Maj polskiej piosenki” w radiowej Jedynce

Radiowa Jedynka w pierwszy weekend maja we wszystkich swoich audycjach nadawać będzie wyłącznie polskie piosenki. Dodatkowo utwory rodzimych artystów będą też nadawane przez cały maj w audycji „Muzyczna Jedynka”.

Akcję "Maj polskiej piosenki" wymyślili przed laty dziennikarze muzyczni radiowej Jedynki, aby docenić i promować polskich artystów. W czasie pandemii hasło to nabiera szczególnego znaczenia. - To wspaniała tradycja Jedynki i nie wyobrażam sobie, zwłaszcza w tak trudnym dla artystów czasie, by do niej nie powrócić - mówi Marcin Kusy, dyrektor i szef muzyczny radiowej Jedynki. W nadchodzący weekend (1 – 3 maja) we wszystkich audycjach PR1 emitowane będą wyłącznie polskie piosenki. Znajdą się wśród nich zarówno utwory sprzed lat, współczesne przeboje, jak i muzyczne premiery.

Usłyszymy także utwory debiutantów, które przebojami dopiero mają szansę się stać. - Maj w radiowej Jedynce tradycyjnie upływa pod znakiem polskiej piosenki, ale na maj 2020 przygotowaliśmy wyjątkowo dużo nowości. Oczywiście w planach mamy także mnóstwo cudownych muzycznych wspomnień - zapowiada Kusy.

Dodatkowo do końca miesiąca w audycji "Muzyczna Jedynka" (poniedziałek-piątek, godz. 13.00-15.00; sobota, godz. 14.00-16.00; niedziela, godz. 15.00-16.00) nadawani będą wyłącznie polscy wykonawcy. Każdy z prowadzących wybierze swoje ulubione piosenki, zabierając słuchaczy w prawdziwą podróż przez poszczególne style, dekady i gatunki rodzimej muzyki. Pojawią się m.in. utwory z plebiscytu „Piosenki 95-lecia Polskiego Radia". Zaprezentowana zostanie też nowa płyta Krzysztofa Cugowskiego i najnowszy singiel Baranovskiego. W maju płyta tygodnia w Jedynce wybierana będzie także spośród najciekawszych polskich albumów.

Od początku pandemii radiowa Jedynka znacząco zwiększyła emisję polskiej muzyki. W ramach wsparcia artystów i akcji #ZostańWDomu na antenie Programu 1 Polskiego Radia pojawiło się m.in. nowe pasmo „Tu jest muzyka – tylko po polsku" i retransmisje licznych koncertów, które premierowo odbyły się w ramach cyklu „To, co najpiękniejsze". Stacja chętnie przypomina także kameralne występy artystów ze Studia Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana, słuchaczom doskonale znane pod nazwą „Scena Szpilmana – Jedynka Live!".

W drugiej połowie marca do akcji wspierania polskich artystów włączyło się Radio Gdańsk, ogłaszając, że będzie grać więcej rodzimej muzyki. Od poniedziałku 23 marca w popołudniowym paśmie trzy godziny przeznaczono wyłącznie na twórczość rodzimych muzyków.  Wcześniej podobną inicjatywę ogłosiło kilka innych rozgłośni: Radio Opole, Radio Dla Ciebie i Radio Afera.

Według badania Radio Track w pierwszym kwartale br. Jedynka miała 5,2 proc. udziału w rynku słuchalności. Liderem było RMF FM z 29,2 proc.

W ub.r. Polskie Radio zanotowało spadek przychodów o 6,07 proc. do 336,53 mln zł. Nadawca miał 219,32 mln zł z abonamentu rtv i rekompensaty abonamentowej (5,8 proc. mniej niż rok wcześniej), a jego Agencja Reklamy osiągnęła 62,72 mln zł wpływów (po spadku o 7,4 proc.).

Dołącz do dyskusji: „Maj polskiej piosenki” w radiowej Jedynce

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Aleksander
Dziękuję za tą decyzje grania polskiej piosenki w maju, lecz szkoda że tak krótko, bo to powinno zostać na zawsze, czasem i obcojęzyczna dla jasności ale z wszystkich krajów nie tylko ta którą lubi redaktor-ka programu. W domu w samochodzie i gdziekolwiek go słucham to rozumiem o czym wykonawca śpiewa pobudza wyobraźnię, wrażliwość - melodią i słowami zawartymi w tekście nawet gdy wydziera się jak by go coś uciskało. Wiele osób (myślę że zdecydowana większość) nie rozumie o czym jest piosenka zagraniczna jedynie linia melodyczna, bez żadnej wartości przekazu treści.
Dodam jeszcze taką kwestię że w ostatnich latach żadne radio, TV nie nadaje lub bardzo mało piosenek krajów ościennych dla Polski, czyżby oni już nie tworzyli, nie śpiewali - po rosyjsku, czesku, włosku, bułgarsku, itd. Pracuję w firmie gdzie cały dzień gra jedna stacja RMF - to się już nie chce słuchać powtarzające melodie z reklamą - przerywane krótkimi wiadomościami. Jak spytam czasem młodszych pracowników o czym jest? - czy była ta piosenka, pada odpowiedź, że nie rozumie słów. jaka wartość słuchania? to chyba już psychika walnięta. Pozdrawiam
odpowiedź
User
Gość X
Super. Wraca ta reguła. Lubię polskie.
odpowiedź
User
Sad
Kusy to nie dyrektor, a p.o.
odpowiedź