SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Majonez w rok zdrożał prawie 40 proc. Gdzie jest najtańszy, gdzie najdroższy?

W marcu ceny jednego z podstawowych produktów na wielkanocnym stole, czyli majonezu, były o prawie 40 proc. wyższe niż rok temu - wynika z analizy aplikacji Moja Gazetka. W 2023 roku majonez kosztuje ponad 17 zł za litr. Ile zapłacimy za ten produkt  w popularnych sieciach handlowych - Lidlu, Biedronce i Kauflandzie? 

Article

Twórcy aplikacji Moja Gazetka przeanalizowali 16 ofert majonezu dostępnych w gazetkach z marca 2022 roku oraz 24 oferty z gazetek z marca 2023 roku. Brano pod uwagę tylko ceny podstawowe za litr produktu, bez cen promocyjnych ani po uwzględnieniu kart lojalnościowych.

W marcu 2023 roku ceny za litr majonezu między sklepami różniły się maksymalnie o nieco ponad 1 zł i wynosiły kolejno 17,10 zł w Biedronce, 17,26 zł w Kauflandzie oraz 18,54 zł w Lidlu. Cenę za litr wynosiła średnio 17,64 zł.

Dla porównania, rok wcześniej w tym samym miesiącu średnie ceny za litr majonezu różniły się między sklepami o maksymalnie ok. 2 zł i wynosiły: 13,76 zł w Biedronce, 11,78 zł w Kauflandzie i 13,08 zł w Lidlu, co daje średnio 12,87 zł.

Majonez w rok zdrożał o prawie 40 proc.

Z danych dostępnych w gazetkach promocyjnych wynika więc, że średnia cena litra majonezu w ciągu roku wzrosła o 4,77 zł, czyli 36,98 proc. To wzrost ponad 2 razy większy niż wzrost inflacji podany przez GUS. W marcu 2023 wyniosła ona 16,2% w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku.

W marcu 2023 w Biedronce i Lidlu najdroższą ofertę w przeliczeniu na litr miał majonez Winiary. W Kauflandzie — majonez Wielkopolski - wymienia Moja Gazetka. Najwyższą cenę za litr produktu znaleziono w gazetce Lidla — był to majonez Winiary 400 ml w cenie 8,79, czyli 21,98 zł za litr.

Rok temu, w Biedronce najdroższy był majonez Kielecki, w Lidlu Wielkopolski, natomiast w Kauflandzie — Roleski Vegan. Najdroższy w przeliczeniu na litr był w tym okresie majonez Roleski Vegan w cenie 4,49 zł za 265 ml, czyli 17 zł/ litr.

Niemal najtańszy przed rokiem majonez Winiary w tym roku był jednym z trzech najdroższych (18,9 zł/litr). Więcej kosztuje tylko Hellmann's (19,2 zł/litr) oraz Wielkopolski (19,4 zł/litr). Jedyny majonez, którego cena nie uległa zmianie, to Roleski Vegan - wynika z analizy Mojej Gazetki.

W badaniu wykorzystano dane dostępne w gazetkach promocyjnych sklepów Biedronka, Lidl oraz Kaufland, obowiązujących w dniach 14 lutego-30, marca 2022 oraz 16 lutego-29 marca 2023.

Marki majonezów objęte badaniem: Hellmann’s, Kania, Kaufland, Kielecki, Madero, Napoleoński, Pudliszki, Roleski Vegan, Wielkopolski, Winiary.

Dołącz do dyskusji: Majonez w rok zdrożał prawie 40 proc. Gdzie jest najtańszy, gdzie najdroższy?

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
subiektywny
kiedyś grało się w "team Winiary", ale jak pozostali na wschodzie, zmieniłem drużynę
odpowiedź
User
Helmut Klopp
Ten Kielecki to jest straszny sztryms.
odpowiedź
User
No
Majonez, w jednym markecie ciastka biszkopty podrożały prawie 100 %. Takich przykładow jest dużo więcej. Wszystko wina rządu, pozwalają na wszystko w imię pomocy braciom ukraincom a winą obarczaja Putina.
odpowiedź