SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Makro Polska rozpoczyna akcję „Kulinarne Zjednoczenie Polski” (wideo)

Sieć hurtowni Makro Polska w związku z obchodzoną w tym roku setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę organizuje „Kulinarne Zjednoczenie Polski” - edycję specjalną programu Polskie Skarby Kulinarne.

Article

W ramach projektu ukaże się książka „Sto receptur na sto lat niepodległości (1918-2018)”, a w okresie od 5 do 11 listopada br. odbędzie się Tydzień Kuchni Polskiej, podczas którego lokale w całej Polsce wprowadzą specjalne menu.

Szefowie kuchni ambasadorami akcji

Do projektu „Kulinarne Zjednoczenie Polski” Makro zaprosiło szefów kuchni z całego kraju. Stworzyli oni grono ambasadorów oraz wspólnie zinterpretowali historyczne receptury, pochodzące z różnych regionów i kuchni XIX i XX-wiecznej Polski: z terenów pod wpływami rosyjskimi, pruskimi i austriackimi, kuchni żydowskiej i wojskowej (w tym także przepisy na ulubione potrawy Józefa Piłsudskiego). Selekcji oryginalnych receptur dokonał profesor Jarosław Dumanowski, kierujący Centrum Dziedzictwa Kulinarnego na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który również odczytał je i opracował w ich oryginalnym brzmieniu.

Oryginalne receptury wraz z nowoczesnymi interpretacjami szefów kuchni – ambasadorów, zostaną opublikowane w książce „Sto receptur na sto lat niepodległości (1918-2018)”. Książka w wydaniu polsko-angielskim trafi m.in. do ambasad Polski na świecie, szkół gastronomicznych oraz restauracji i hoteli w całej Polsce.

Partnerami publikacji są Polski Karp – Organizacja Producentów zrzeszająca gospodarstwa rybackie z całej Polski, które hodują karpia w tradycyjny sposób, Zakłady Tłuszczowe „Kruszwica” – przetwórca nasion oleistych i producent tłuszczów roślinnych oraz grupa mleczarska  Mlekovita.

Specjalne rocznicowe menu

W ramach projektu w dniach od 5 do 11 listopada odbędzie się Tydzień Kuchni Polskiej. W akcji udział wezmą najlepsze lokale w całej Polsce m.in. z Warszawy, Krakowa, Zakopanego, Trójmiasta, Poznania, Wrocławia, Szczecina czy Katowic. Wprowadzą one specjalne menu, złożone z potraw pochodzących z kuchni pruskiej, austriackiej, rosyjskiej, wojskowej i żydowskiej, którym towarzyszyć będzie narracja prowadzona przez prof. Jarosława Dumanowskiego.

Kulinarne Zjednoczenie Polski to edycja specjalna programu Polskie Skarby Kulinarne, prowadzonego przez sieć hurtowni Makro Polska. Program ma zwiększyć świadomość Polaków na temat kulinarnej tradycji naszego kraju oraz sprawić, by bardziej docenili oni kuchnię polską i dostrzegli, że rodzime dania również mogą być prestiżowe i pełne zaskakujących doznań smakowych. Projekt obejmuje m.in. materiały edukacyjne i warsztaty kulinarne, podczas których szefowie kuchni, kucharze i restauratorzy poszerzają swoją wiedzę, odkrywają historyczne receptury i uczą się je interpretować, by móc wprowadzić je do restauracyjnych kart i zaprezentować gościom.
 

Szef dla Młodych Talentów to program odpowiedzialności społecznej prowadzony przez sieć hurtowni MAKRO Polska z myślą o uczniach szkół i klas gastronomicznych. Celem projektu jest integrowanie szkół gastronomicznych z sektorem HoReCa oraz tworzenie przyszłym kucharzom możliwości nauki od najlepszych szefów kuchni poprzez spotkania edukacyjne (Miksery Kulinarne), staże i materiały edukacyjne. Do tej pory odbyło się 18 Mikserów Kulinarnych, w których udział wzięło 3100 uczestników z całej Polski. Spośród nich na podstawie testów wiedzy wyłoniono 40 osób, które odbyły staże w wiodących polskich restauracjach. Makro Polska wydało także książkę „Mix Wiedzy Kulinarnej”, która trafiła do wszystkich 2100 szkół w Polsce kształcących na kierunkach gastronomicznych. Książka w wersji elektronicznej dostępna jest bezpłatnie na platformie edukacyjnej szefdlamlodych.pl. W październiku rozpocznie się trzecia edycja programu Szef dla Młodych Talentów, w ramach której spotkania edukacyjne będą się odbywać w różnych miastach, takich jak Wrocław, Łódź, Trójmiasto czy Kraków, by rozpowszechniać wiedzę z zakresu gastronomii w całej Polsce.
 

Grono szefów kuchni – ambasadorów Kulinarnego Zjednoczenia Polski tworzą: Paweł Serafin – szef kuchni Akademii Inspiracji Makro w Warszawie, który przewodniczy gronu ambasadorów,  Philippe Abraham – szef kuchni restauracji Petit Paris w Sopocie, Michał Arciszewski – szef kuchni restauracji Prowincja w Supraślu, Michał Bałazy – szef kuchni w restauracjach K1 Business Center, Mariusz Bizub – szef kuchni Restauracji Zakopiańskiej w Zakopanem, Przemysław Błaszczyk – szef kuchni Mañana Bistro & Wine Bar w Chorzowie,  Dżenneta Bogdanowicz – szefowa kuchni Agroturystyki Tatarskiej Jurty w Kruszynianach, Łukasz Cichy – szef kuchni Restauracji Biała Róża w Krakowie, Marcin Czekalewski – szef kuchni Restauracji Oranżeria Hotel Rzeszów,  Katarzyna Daniłowicz – szefowa kuchni restauracji Olszewskiego 128 we Wrocławiu, Janusz Fic – szef kuchni restauracji w hotelu Dwór Sieraków w Dobczycach, Michał Grzywacz – szef kuchni pokazowej hali MAKRO nr 1 w Warszawie, Wojciech Harapkiewicz – szef kuchni restauracji Babinicz w kompleksie Dworzysko w Szczawnie-Zdroju, Piotr Kaciuba – szef kuchni Zamku Dubiecko, Grzegorz Labuda – szef kuchni restauracji Szafarnia 10 w Gdańsku, Małgorzata Marchewka – szefowa kuchni Restauracji Folk Gospoda w Warszawie, Adrianna Marczewska – szefowa kuchni Bistro Wuwu w Warszawie,  Michał Markowicz – szef kuchni restauracji w hotelu Odyssey Club Hotel Wellness & SPA w Dąbrowie,  Dominik Narloch – szef kuchni restauracji Cucina 88 w Poznaniu, Iwona Niemczewska – szefowa kuchni restauracji Z Drugiej Strony Lustra w Szczecinie,  Mariusz Pieterwas – szef kuchni restauracji Krew i Woda w Gdyni,  Cezary Powała – szef kuchni pokazowej hali MAKRO nr 1 w Warszawie, Jakub Reszka – szef kuchni restauracji ORZO w Poznaniu,  Jarosław Sak – szef kuchni restauracji Trybunalska City Pub w Lublinie,  Mariusz Siwak – szef kuchni Restauracji Hotelu Park w Szczecinie, Szymon Sławiński – szef kuchni restauracji Modra Kuchnia w Poznaniu,  Bolesław Sobolewski – szef kuchni restauracji Na Kuncu Korytarza w Szczecinie,  Michał Szcześniak – szef kuchni restauracji Elixir w Warszawie, Jarek Walczyk – szef kuchni restauracji Pink Lobster w Warszawie.
 

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Makro Polska rozpoczyna akcję „Kulinarne Zjednoczenie Polski” (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl