SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Była szefowa TVP ABC wygrała w sądzie z Telewizją Polską, dostanie odszkodowanie

Sąd Rejonowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie o przywrócenie do pracy byłej szefowej TVP ABC Małgorzaty Mierzejewskiej. Sąd uznał, że niezgodne z prawem było rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem i nakazał wypłatę ustawowego odszkodowania w wysokości 3-krotnego miesięcznego wynagrodzenia. Wyrok nie jest prawomocny.

Małgorzata Mierzejewska / fot. Anna ChołujArticle

Małgorzata Mierzejewska została zwolniona z Telewizji Polskiej w 2016 roku, była szefową kanału TVP ABC (obecnie jest nią Justyna Karnowska - przyp.red.). W TVP pracowała już wcześniej - m.in. od 2010 roku, kiedy została kierownikiem Redakcji Programów Dziecięcych i Edukacyjnych Programu I TVP, kierowała redakcją Edukacji i Programów Interaktywnych TVP 1, redakcją TVP ABC i Projektów Edukacyjnych. Już wcześniej - w 2003 roku zajmowała się tematyką edukacyjną - była kierownikiem Redakcji Audycji dla Dzieci i Młodzieży TVP 1.

W swojej karierze realizowała także m.in. program „Oblicza mediów”, prowadzony przez Piotra Kraśkę (od 1998 do 2004 roku); była wydawcą Programu I TVP, pracę w publicznej telewizji rozpoczęła (z przerwami) w 1984 roku.

"Gorzka satysfakcja"

Była szefowa TVP ABC po zwolnieniu z Telewizji Polskiej w 2016 roku pozwała Telewizję Polską i domagała się przywrócenia do pracy. Po ponad czterech latach Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wydał wyrok w tej sprawie - nie przywrócił kobiety do pracy, ale uznał za „niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem” oraz nakazał wypłatę ustawowego odszkodowania w wysokości 3-krotnego miesięcznego wynagrodzenia. Wyrok nie jest prawomocny.

- Nie występowałam o pieniądze ze strony TVP, chciałam wrócić do pracy, którą kochałam, której poświęciłam ponad 30 lat - prawie całe swoje życie zawodowe, która kosztowała mnie wiele utraconego zdrowia. Trzy razy przyjmowano mnie do pracy w TVP, widocznie sędziowie stwierdzili, że wystarczy. Nie ma jeszcze uzasadnienia wyroku, ale przyjmuję z przykrą satysfakcją fakt, że sąd uznał, iż moje zwolnienie odbyło się z naruszeniem prawa - przekazała Małgorzata Mierzejewska portalowi Wirtualnemedia.pl.

Zaznacza jednocześnie, że bierze pod uwagę apelację od wyroku, czeka na uzasadnienie sądu pierwszej instancji. W rozmowie z nami podkreśla, że na razie decyzja wymiaru sprawiedliwości to dla niej tylko "gorzka satysfakcja".

Mierzejewska miała zostać zwolniona z TVP w 2016 roku ze względu na „brak przydatności do pracy”. Jednak w czasie zatrudnienia w TVP w latach 2011-2015 otrzymała 3 narody Prezesa TVP od dwóch szefów telewizji (Braun, Daszczyński) i dwie nagrody w latach 1996-2000 od dwóch prezesów (Miazek, Kwiatkowski).

Poprosiliśmy Telewizję Polską o komentarz do sprawy, na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

W segmencie kanałów dziecięcych wśród dzieci mających od 4 do 12 lat pierwsze miejsce w 2020 roku zajęło TVP ABC. Udział stacji w rynku telewizyjnym względem 2019 roku zmniejszył się o 18,80 proc. i wyniósł 8,37 proc. - wynika z udostępnionej portalowi Wirtualnemedia.pl analizy Havas Media Group opracowanej na podstawie danych Nielsen Audience Measurement.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Była szefowa TVP ABC wygrała w sądzie z Telewizją Polską, dostanie odszkodowanie

44 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sam
Jak zwolniono bez podstaw to trzeba płacić lub przywrócić do pracy na stanowisko z którego zwolniono. Ponadto państwo ma chronić obywatela i pracownika a nie bawić się w politykę i swoich na różne stanowiska wrzucać. Karnowski i jego rodzina w TVP, Obajtek i rodziny PIS w Orlenie .... Kiedyś krzyczał jeden z polityków ojczyznę dojna zwróć nam .... No i zwraca dla swoich.
odpowiedź
User
YKK
Na odszkodowania za hucpiarskie zwalnianie pracowników przez abderytów związanych z partią wydamy miliony, jak nie miliardy, złotych
odpowiedź
User
asifan
Justyna Karnowska jest najlepszą szefową pod słońcem! Już zna angielski na A2. Idzie jak burza!
odpowiedź