SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Małgorzata Niemczyńska otrzymała Nagrodę im. Barbary N. Łopieńskiej

Dziennikarka „Gazety Wyborczej” Małgorzata Niemczyńska otrzymała Nagrodę im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy opublikowany w 2014 roku. Autorka została nagrodzona za rozmowę z Michałem Rusinkiem.

Article

Wywiad z Michałem Rusinkiem pt. „Wdowy należy palić” ukazał się w „Dużym Formacie” (czwartkowy dodatek do „Gazety Wyborczej”) w sierpniu ub.r. Małgorzata Niemczyńska otrzymała nagrodę w wysokości 10 tys. zł.

W pierwszej trójce autorów najlepszych wywiadów prasowych znaleźli się również Jacek Żakowski (za wywiad z prof. Michaelem Sandelem w „Polityce”) oraz ex aequo na trzecim miejscu Kalina Błażejowska (za wywiad z Krzysztofem Zanussim w „Tygodniku Powszechnym”) i Beata Nowicka (za rozmowę z Beatą Jałochą w „Vivie!”).

Do Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej zgłoszonych zostało 160 wywiadów autorstwa 82 dziennikarzy. Wśród tegorocznych finalistów znaleźli się również: Krystyna Pytlakowska, Dorota Krzemionka, Jarosław Mikołajewski, Adrian Stachowski, Rafał Woś, Anna Jasińska, Katarzyna Kubisiowska, Adam Robiński, Juliusz Ćwieluch, Joanna Podgórska i Ewa Wilk.

Barbara N. Łopieńska stała się znana dzięki serii publikowanych od lat 70. reportaży z życia codziennego Polaków. Potem skoncentrowała się na wywiadach z intelektualistami. Zasłynęła m.in. rozmowami o bibliotekach sławnych ludzi - m.in. z Anną i Jerzym Turowiczami, Marianem Brandysem, Ryszardem Kapuścińskim, Andrzejem Wajdą, Adamem Michnikiem.

Nagroda im. Barbary N. Łopieńskiej powstała z inicjatywy redakcji, z którymi Barbara Łopieńska - dziennikarka, zmarła tragicznie w 2004 roku - była związana i gdzie przez lata publikowała swoje artykuły i wywiady ("Polityka", "Res Publica Nowa", "Gazeta Wyborcza", "Tygodnik Powszechny", "Press", "Viva!", "Twój Styl").

W poprzednich edycjach laureatami tej Nagrody byli: Teresa Torańska, Anna Żebrowska, Katarzyna Bielas, Włodzimierz Kalicki, Dariusz Zaborek, Angelika Kuźniak, Tomasz Kwaśniewski, Justyna Dąbrowska, Przemysław Wilczyński oraz Grzegorz Sroczyński.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Małgorzata Niemczyńska otrzymała Nagrodę im. Barbary N. Łopieńskiej

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marianna
A czy zwrócili Państwo uwagę, że wśród nagrodzonych są jedynie dziennikarze z redakcji, współorganizujących konkurs...
10 9
odpowiedź
User
Monika
No tak - bo przeciez w takim Superexpresie, czy innym Fakciesa tez wywiady na super poziomie....
9 8
odpowiedź
User
rh minus
Nagradzane są prawdziwe rozmowy, a nie nawalanki prawdziwych Polaków
9 8
odpowiedź
User
Pytek
Czy dzięki temu Niemczyńska dostanie w Agorze etat, czy dalej na promowani będą koledzy i rodzina, a dobre teksty mają przygotowywać dziennikarze na śmieciówkach?
8 8
odpowiedź