SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Małgorzata Węgierek: reklamodawcy oczekują od agencji tych samych usług za niższe wynagrodzenie

Stagnacja firm marketingowych w zakresie finansów i zatrudnienia bierze się m.in. z tego, że klienci szukają oszczędności we wszystkich obszarach swojej działalności, także w obszarach marketingu. Oczekują tych samych usług za niższe wynagrodzenie - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Małgorzata Węgierek, CEO Havas Media Group.

Małgorzata Węgierek Article

Z przedstawionego przez Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR raportu dotyczącego płac i stawek godzinowych w branży marketingowej wynika m.in., że agencje realizują więcej projektów przy mniejszym wzroście zatrudnienia oraz za takie same honoraria (zobacz szczegóły). Jak skomentował SAR, można wyciągnąć wniosek, że reklamodawcy oczekują więcej za te same pieniądze. Zjawisko to nasiliło się szczególnie w kryzysowych latach 2008-2011.

Zdaniem Małgorzaty Węgierek, CEO Havas Media Group  trend ten nie osłabł, i to nie tylko w branży marketingowej. - Kryzys udowodnił, że niektóre usługi i produkty można wycenić taniej, niestety bardzo często odbija się to na jakości - podkreśla Węgierek.

Przy czym trudno jednoznacznie wskazać, których usług w największym stopniu to dotyczy. Jest to tym trudniejsze, na co zwraca uwagę szefowa Havas Media Group, że dziś coraz częściej reklamodawcy otrzymują od agencji usługi zintegrowane. - Klienci oczekują tych samych usług za niższe wynagrodzenie. Szukają oszczędności we wszystkich obszarach swojej działalności - także w obszarach marketingu. Dotyczy to głównie usług i produktów standardowych - za usługi wymagające specjalistycznej wiedzy, badań czy narzędzi, które mają istotny i mierzalny wpływ na ich biznes i zwrot z inwestycji, jak np. szeroko pojęta analityka danych, projekty multidyscyplinarne są w stanie zapłacić więcej - mówi Małgorzata Węgierek.

Według menedżerki w ostatnim czasie zwiększyło się zapotrzebowanie na zatrudnianie specjalistów digitalowych z dziedzin takich jak - RTB, analityka danych itp. - Prawdą jest też to, że rotacja na tych stanowiskach jest większa ze względu na większy popyt. Tym większe wyzwanie przed nami jako pracodawcą, aby zatrzymać talenty nie tylko te odpowiedzialne za digital - podsumowuje Małgorzata Węgierek.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Małgorzata Węgierek: reklamodawcy oczekują od agencji tych samych usług za niższe wynagrodzenie

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
luk
wstrząsające! mogliby przecież za te same usługi płacić co roku więcej. Ci reklamodawcy to łachudry ;-)
9 11
odpowiedź
User
gg
@luk
Zważywszy chociaż na inflację, to tak, powinni z roku na rok płacić więcej.
15 8
odpowiedź
User
mac
Oczekuję od reklamodawców iż będą sprzedawać swoje produkty/usługi w tej samej jakości lub lepsze po niższych cenach a także zmniejszą swoje wynagrodzenie.
8 8
odpowiedź