SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mali sklepikarze chcą od premiera Morawieckiego wycofania się z ograniczeń handlu w niedzielę

Do premiera Mateusza Morawieckiego trafiła petycja z postulatem wycofania ustawy ograniczającej handel w niedziele. Jej sygnatariuszami są Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Jerzy Romański, prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Kupców i Producentów, a także ponad pięciuset właścicieli małych, rodzinnych sklepów.

Article

Autorzy petycji chcą zniesienia ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i niektóre święta, a także wprowadzenia zmian w Kodeksie pracy, gwarantujących każdemu pracownikowi dwie wolne niedziele w miesiącu.

Wnioskodawcy zwracają uwagę "zarówno na ekspresowy tryb uchwalenia ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i brak rzetelnej oceny skutków regulacji, jak i na negatywne skutki wprowadzonych regulacji".

"Szkodliwa ustawa"

Jak informują w dokumencie, "w ciągu pierwszego roku jej obowiązywania zamkniętych zostało aż 16 tysięcy małych rodzinnych sklepów, którym nowe przepisy miały przecież pomóc. Dodatkowo, coraz gorszy jest społeczny odbiór wprowadzonych regulacji – wraz ze stopniowym zmniejszaniem liczby handlowych niedziel w miesiącu, zwiększa się odsetek przeciwników zakazu handlu w niedziele".

- Niejednokrotnie, po tym jak prezentowaliśmy twarde dane statystyczne, jasno pokazujące że zakaz handlu w niedziele przynosi dla małych sklepów fatalne skutki, spotykaliśmy się w odpowiedzi z „argumentacją” na zasadzie dowodu anegdotycznego. – mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. - Skoro zatem powszechnie dostępne dane wciąż niektórych nie przekonują, postanowiliśmy zebrać podpisy pod petycją do Pana Premiera, w której apelujemy o uchylenie tej szkodliwej ustawy. Jest ich ponad pięćset – a więc solidna, reprezentatywna grupa właścicieli najmniejszych sklepów, a nie pojedyncze anonimy, jasno twierdzi, że zakaz im szkodzi i prosi, by się z niego wycofano - komentuje Kaźmierczak.

Dwie wolne niedziele zamiast zakazu handlu

Sygnatariusze wskazują, że dla handlu bardziej optymalne niż zakazy byłyby gwarantowane dwie niedziele dla każdego pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę.

"W ten sposób udałoby się osiągnąć pierwotnie zakładany cel, bez nadmiernej ingerencji w rynek i funkcjonowanie przedsiębiorców. Zaletą tego rozwiązania jest również to, że miałoby ono charakter powszechny i obejmowało wszystkich pracowników, a nie tylko tych zatrudnionych w części sektora handlowego", czytamy w petycji.

- My naprawdę widzimy i czujemy, że zakaz handlu w niedziele jest dla właścicieli małych, polskich sklepików, szalenie szkodliwy. – twierdzi Jerzy Romański, prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Kupców i Producentów – Ta petycja to krzyk rozpaczy. Najdrobniejsi przedsiębiorcy z sektora handlowego apelują do Premiera, by wycofał się z regulacji, które doprowadzają do ich bankructw. Mam głęboką nadzieję, że zostaną wysłuchani - dodaje.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Mali sklepikarze chcą od premiera Morawieckiego wycofania się z ograniczeń handlu w niedzielę

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pracownik
Przedsiębiorcy ubolewają nad zakazem handlu w niedzielę, przecież takiego zakazu nie ma, przecież nikt nie zabrania im pracować jak tylko chcą, dlaczego to pracownicy mają zostać ukarani, ja też pracuję w hadlu i pracodawca narzeka,ale samemu nie stanie za ladą, choć i tak cały tydzień zajmuje się czym innym, a jak doszło kiedyś do rozmowy, że za pracę w niedzielę należało by wprowadzić dodatek to był bardzo oburzony, dlatego niech sam stanie za ladą, a nie wymaga za najniższą pensję cudów.
odpowiedź