SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Łukasz Greszta szefem Ośrodka Kanałów i Serwisów Internetowych TVP, Marcin Darmas na czele TVP World

Kuba Sufin nie jest już szefem Ośrodka Kanałów i Serwisów Internetowych Telewizji Polskiej. Zastąpił go Łukasz Greszta, który po kilku miesiącach wrócił do centrali TVP z biura prasowego PZU. Dyrektorem TVP World został Marcin Darmas, współpracujący uprzednio m.in. z TVP Kultura.

fot. akpaArticle

O na stanowisku szefa Ośrodka Kanałów i Serwisów Internetowych napisaliśmy już na początku marca br. Wówczas nowym wicedyrektorem biura programowego Telewizji Polskiej został Paweł Gajewski. Zastąpił na stanowisku Dawida Wildsteina, który teraz z ramienia zarządu czuwa nad rozwojem kanału TVP Wilno.

Kuba Sufin według pierwotnych planów miał szefować TVP World, lecz ostatecznie zarząd TVP zdecydował, że powierzy to stanowisko publicyście Marcinowi Darmasowi z Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW.

Darmas jest publicystą, związanym wcześniej m.in. z portalem Fronda.pl. Publikował też teksty na stronie Tygodnik TVP - głównie z kręgu jego zawodowych zainteresowań, czyli dotyczące Francji. Prowadził też rozmowy, emitowane na kanale TVP Kultura. W 2016 roku był sekretarzem redakcji "Teologii Politycznej Co Tydzień".

Obecnie Kuba Sufin będzie nadzorował prace nowego kanału jako koordynator z ramienia zarządu, lecz ostateczne decyzje mają w tej kwestii zapaść dopiero w kwietniu. Telewizja Polska chce uruchomić kanał TVP World w 2021 roku – najpewniej późnym latem lub wczesną jesienią. Docelowo ma on zastąpić działający w internecie Poland IN, nadawca chciałby, aby z czasem kanał był dostępny nie tylko przez internet, ale też poprzez satelitę i sieci kablowe.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

TVP World gotowa do startu

TVP World ma pokazywać polskie sprawy w ujęciu międzynarodowym dla Polaków, którzy żyją za granicą i nie mówią już w języku polskim. Choć dokładna data startu nowego kanału nie jest jeszcze znana, prace nad jego uruchomieniem trwają pełną parą (nadzoruje je póki co Mateusz Matyszkowicz). Kanał zastąpi działający w internecie Poland IN, jednak zastępowanie będzie następowało stopniowo. Zespół nowego kanału będą tworzyły osoby, które już pracują w Poland IN, ale redakcja będzie z czasem powiększana.

W listopadzie ub. roku o starcie nowego kanału mówił w Radiu Zet wiceminister kultury Jarosław Sellin. - Będziemy bardziej szczegółowo opowiadać światu, w języku najbardziej dzisiaj w świecie uniwersalnym, co się dzieje w całym regionie, nie tylko w Polsce, ale w całym regionie. Myślę, że jesteśmy lepszymi specjalistami od rozumienia tego, co się dzieje w regionie od wielu innych narodów europejskich - powiedział.

O nowym projekcie mówił też prezes TVP, Jacek Kurski. -  Istnieje ogromna luka w dotarciu z polskim przekazem do tych Polaków, którzy żyją za granicą, czują związek z krajem, ale nie mówią już w języku polskim. Chcą przy tym wiedzieć, jaka jest polska perspektywa na pewne kluczowe sprawy. Dla nich dotychczasowa oferta jest niewystarczająca, nasz nowy kanał będzie więc w naturalny, a przy tym niezwykle profesjonalny sposób uzupełniał tę lukę - powiedział Kurski w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl

Łukasz Greszta wrócił do TVP z PZU

Kuba Sufin to były redaktor naczelny Agencji TVN i szef portalu tvn24.pl. W marcu 2016 roku został dyrektorem Ośrodka Mediów Interaktywnych w Telewizji Polskiej. Z Grupą TVN związany był najpierw od 2004-2005 roku, a następnie od 2007 do 2016 roku. Wcześniej pracował m.in. w Polskim Radiu, TVP, dzienniku „Życie" i Polskiej Agencji Prasowej.

Z kolei Łukasz Greszta w latach 2006-2009 związany był z Telewizją Polską jako reporter. Wrócił do niej w 2016 roku na stanowisko kierownika Centrum Informacji TVP, a w lutym ub.r. awansował na zastępcę dyrektora ds. komunikacji korporacyjnej spółki. W lipcu 2020 roku przeszedł do PZU, został tam dyrektorem do spraw relacji z mediami. Do TVP wrócił na początku br.

W 2019 r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników zarabiających średnio 9 572 zł. Wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,18 mln zł, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - na nagrody dla pracowników zostanie przeznaczone 18 mln zł.

W drugiej połowie kwietnia ub.r. zgodnie z nowelizacją ustawy abonamentowej, która weszła w życie w marcu, minister finansów przekazał Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu obligacje skarbowe o wartości 1,95 mld zł. 5 maja zostały one zasymilowane z inną serią obligacji, tak żeby minister finansów mógł je wykupić. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w ramach tegorocznej rekompensaty TVP dostała 1,71 mld zł, Polskie Radio - 119,2 mln zł, a regionalne ośrodki radiowe - 119,3 mln zł.

Głównie dzięki tej rekompensacie w pierwszej połowie ub.r. Telewizja Polska zanotowała 936,5 mln zł zysku netto. Przychody spółki wyniosły 2,27 mld zł, z czego 1,8 mld zł pochodziło z abonamentu i rekompensaty abonamentowej, natomiast wpływy z reklamy spadły rok do roku o 21 proc.

Pod koniec stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2021 rok. Zapisano w niej, że Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymają z budżetu państwa do 1,95 mld zł rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu rtv.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Łukasz Greszta szefem Ośrodka Kanałów i Serwisów Internetowych TVP, Marcin Darmas na czele TVP World

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bart
To pan Sufin był przełożonym Pereiry i nadzorował tvp.info? Jeśli tak, to poziom tego portalu jest również jego zasługą. Ciekawe czy wpisze to sobie w CV...
odpowiedź
User
Irek świrek
Czyli Fronda gwarantem kariery w TVP pod wodzą Matyszkowicza. Mierni ale wierni a telewizor w domu ma przecież każdy więc na telewizji się zna...
odpowiedź
User
Perła
To pan Sufin był przełożonym Pereiry i nadzorował tvp.info? Jeśli tak, to poziom tego portalu jest również jego zasługą. Ciekawe czy wpisze to sobie w CV...

Pan Sufin to już chyba niezbyt się przejmuje swoim CV. Kierunek emeryturka!
odpowiedź