SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Marcin Rola uniewinniony od zarzutu zniesławienia za sformułowanie „feminazistka”

W środę Sąd Najwyższy prawomocnie uniewinnił Marcina Rolę, szefa kanału wRealu24.pl, od zarzutu zniesławienia, jaki w 2018 roku wniosła przeciwko niemu jedna z kobiet manifestujących w ramach Czarnego protestu. Dziennikarz protestujące nazwał „feminazistkami”, co dotknęło jedną z nich.

Słowa o "feminazistkach" padły podczas transmisji na kanale wRealu24.pl Fot.screenArticle

Czarny Protest przetoczył się przez kraj w 2018 roku. Komentując protesty, Marcin Rola powiedział wówczas w telewizji wRealu24.pl: „Kiedy widzimy te różne spędy, to widzimy zawsze takie „wieszakowe pasztety z wąsem”, czyli typowa feminazistka. Ale tam widziałem różne kobiety, różne panie. Ładne, estetyczne, zadbane”.

Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus zawiadomiła wówczas toruńską prokuraturę o słowach, które padły z ekranu - lecz ta nie wszczęła z urzędu postępowania. Do Sądu Rejonowego w Toruniu wpłynął następnie prywatny akt oskarżenia od jednej z kobiet, która poczuła się urażona sformułowaniem „feminazistka” - i dopiero wówczas ruszyła machina prawna.

Wiosną 2019 roku Marcin Rola uznany został winnym z artykułu 212 kk i skazany na trzy miesiące ograniczenia wolności w postaci prac społecznych, w wymiarze 30 godzin miesięcznie. Sąd polecił mu także wpłacić 10 tys. zł na PCK, przeprosić znieważoną kobietę oraz zapłacić jej 500 zł zadośćuczynienia. - Wyraziłem opinię na temat zjawiska, nie mówiłem o nikim personalnie. Takim sposobem można skazać każdego. Ciekawe, że jak uczestników Marszu Niepodległości wyzywa się od nazistów to, to jest ok. Polski wymiar sprawiedliwości - pisał wówczas na Twitterze dziennikarz.

"Oczekuję sprostowań i przeprosin"

Po kolejnych apelacjach, ostatecznie w środę Sąd Najwyższy przyznał rację Roli i uznał, że jest niewinny. - Po kilkuletniej batalii, w tym wyroku sądu rejonowego i okręgowego w Toruniu, dziś Sąd Najwyższy orzekł, że jestem niewinny. Oczekuję, że teraz wszystkie media, które szkalowały mnie przez lata, przeproszą i sprostują swoje ówczesne oskarżenia - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl Marcin Rola. – Sprawa, z uwagi na bulwersujące orzeczenie, została skierowana przeze mnie również do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Trafiła też do Prokuratora Generalnego, który po weryfikacji materiału dowodowego zdecydował o wniesieniu w tej skandalicznej sprawie skargi nadzwyczajnej - dodaje dziennikarz.

Własna platforma odpowiedzią na blokady YouTube'a

Marcin Rola to szef youtube’owej telewizji wRealu24.pl. Z racji kontrowersyjnych (zdaniem administratorów) treści, kanał kilkukrotnie w ciągu ostatnich lat był blokowany przez YouTube. Ostatnio w grudniu ub. roku - wówczas YouTube przez tydzień wstrzymał kanałowi możliwość publikowania nowych treści i usunął materiał o epidemii, jako powód wskazując zawarte w nim „nieprawdziwe informacje medyczne”.

Z tych też powodów Rola zapowiadał uruchomienie własnej platformy wideo, którą określa jako „polski YouTube”. W październiku ub. roku informowaliśmy, że może ona ruszyć już w br., a oprócz treści politycznych i społecznych będzie zawierać materiały lifestylowe.

Kanał wRealu24.pl liczy obecnie 524 tys. subskrybentów. Zamieszczone na nim materiały wideo mają łącznie 92,4 mln odtworzeń.

Dołącz do dyskusji: Marcin Rola uniewinniony od zarzutu zniesławienia za sformułowanie „feminazistka”

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zenon Bombalina
Sprawę trzeba jeszcze zgłosić do Centrum Napierdzeń Inwazyjnych i Duszących.
odpowiedź
User
AS
Im ciszej o takich oszołomach, tym lepiej
odpowiedź
User
Jak
Rolofaszysta
odpowiedź