SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Marek Belka: Groźby dla Polski są nie na miejscu

Konsolidacja budżetu przebiega lepiej od oczekiwań, a wyniki gospodarki wskazują na lepszy wynik od założeń i oczekiwań pesymistów zarówno w tym, jak i w przyszłym roku, wynika z wypowiedzi Narodowego Banku Polskiego (NBP) Marka Belki. Według niego, grożenie przez agencje ratingowe obniżką perspektywy ratingu jest "nie na miejscu".

Marek Belka, fot. NBP

Marek Belka, fot. NBP

"Konsolidacja budżetowa przebiega w Polsce szybciej niż się spodziewaliśmy, a wyniki tego roku są lepsze od oczekiwań i na koniec prawdopodobnie osiągniemy lepszy wynik niż w programie konwergencji. Po drugie, dane statystyczne, które w kolejnych miesiącach napływają  z gospodarki wskazują, że trzymamy się całkiem nieźle" - powiedział Belka dziennikarzom w kuluarach konferencji pt. "Ku większej integracji i stabilności Europy: wyzwania dla strefy euro oraz Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej".

W jego ocenie, perspektywa wzrostu gospodarczego Polski na ten, jak i na przyszły rok jest prawdopodobnie nieco lepsza, niż ta o której mówią pesymiści. W tym także agencje ratingowe. Przypomniał, że prognoza wzrostu gospodarczego NBP na 2012 r. to 3,2% i "nie widzi powodów, aby odchodzić od tej prognozy".

"W taki momencie wspominanie o konieczności trzymania się harmonogramu konsolidacji fiskalnej i wiązanie tego z ewentualną zmianą perspektyw ratingu wydają się być nie na miejscu" - podkreślił prezes NBP.

Wcześniej w tym tygodniu przedstawiciel Moody's Investors Service powiedział agencji Reuters, że jeśli koszt finansowania polskiego długu wzrośnie m.in. w wyniku niedostatecznego planu cięcia deficytu, może to skutkować negatywną perspektywą ratingu Polski. Zmiana nastąpić może pod koniec roku lub na początku przyszłego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Marek Belka: Groźby dla Polski są nie na miejscu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl