SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Marek Belka ponownie został przewodniczącym Komitetu Rozwoju BŚ i MFW

Prezes NBP prof. Marek Belka został powtórnie wybrany na przewodniczącego Komitetu Rozwoju, który jest wspólnym forum Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Marek Belka, fot. nbpArticle

- W blisko 40-letniej historii tej instytucji prezes NBP jest pierwszym przedstawicielem Europy, któremu powierzono sprawowanie funkcji przewodniczącego i piątym - spośród 21 dotychczasowych przewodniczących - który został wybrany na drugą kadencję - podano w komunikacie NBP.

Komitet Rozwoju, czyli Wspólny Ministerialny Komitet Rad Gubernatorów Banku i Funduszu ds. Transferu Zasobów do Krajów Rozwijających się, działa od 1974 roku. Jest ciałem doradczym dla Rad Gubernatorów Banku Światowego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego w sprawach związanych z rozwojem, w tym w kwestii udzielania wsparcia finansowego państwom rozwijającym się. W skład Komitetu wchodzi 25 członków reprezentujących państwa należące do obu instytucji (BŚ i MFW). Jest to najważniejszy organ doradczy dla Grupy Banku Światowego wytyczający ogólne kierunki jej działalności.

Przewodniczący Komitetu, oprócz koordynowania i prowadzenia jego posiedzeń, bierze udział m.in. w spotkaniach ministerialnych G20, posiedzeniach Rady Społeczno-Gospodarczej ONZ (ECOSOC) oraz w wybranych spotkaniach organizowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych i jej agendy.

- Obecna kadencja prof. Marka Belki przypada na bardzo ważny dla Grupy Banku Światowego okres wdrażania nowej strategii, której celem jest eliminacja skrajnego ubóstwa do 2030 r. i zmniejszanie różnic w poziomie dochodów między najuboższymi i najbogatszymi warstwami dochodowymi w poszczególnych krajach (tzw. promoting shared prosperity) - podano w komunikacie.

Wybór przewodniczącego odbywa się zazwyczaj co dwa lata. Na pierwszą kadencję Marek Belka został wybrany w listopadzie 2011 r., zastępując na tym stanowisku ministra finansów Bahrajnu Ahmeda bin Mohammeda Al Khalifa.

Marek Belka w 1990 r. został doradcą i konsultantem w resorcie finansów, a następnie Ministerstwie Przekształceń Własnościowych i Centralnym Urzędzie Planowania. W 1996 r. objął stanowisko konsultanta BŚ. Z kolei w latach 1994-1996 był wiceprzewodniczącym Rady Strategii Społeczno-Gospodarczej przy Radzie Ministrów, a następnie doradcą ekonomicznym prezydenta RP. Dwukrotnie pełnił funkcję wicepremiera i ministra finansów (w 1997 r. oraz w latach 2001-2002), a w latach 2004-2005 był premierem Polski. W 2003 r. był szefem koalicyjnej Rady Koordynacji Międzynarodowej w Iraku, a później dyrektorem ds. polityki gospodarczej w Tymczasowych Władzach Koalicyjnych w Iraku; odpowiadał m.in. za reformę walutową, stworzenie nowego systemu bankowego i nadzór nad gospodarką.

Szefem Narodowego Banku Polskiego Marek Belka jest od czerwca 2010 r. W styczniu 2011 r. został wybrany na trzyletnią kadencję do Komitetu Sterującego Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego (ESRB). Od czerwca ubiegłego roku jest przewodniczącym Komitetu Sterującego Inicjatywy Wiedeńskiej 2, a od maja 2013 r. członkiem Central Bank Governance Group, działającej w ramach Banku Rozrachunków Międzynarodowych w Bazylei (BIS).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Marek Belka ponownie został przewodniczącym Komitetu Rozwoju BŚ i MFW

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl