SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Maria Peszek, Maciej Stuhr, obsada „Jesteś Bogiem” z szansami na Gwarancje Kultury

Maria Peszek, Maciej Stuhr, Bartłomiej Topa, Roman Gutek czy główna obsada „Jesteś Bogiem” to niektórzy nominowani w plebiscycie Gwarancje Kultury 2013 organizowanym przez TVP Kultura. Supergwarancjami uhonorowany zostanie Krzysztof Penderecki.

Article

W poszczególnych kategoriach nominowani do Gwarancji Kultury 2013 są:

LITERATURA

1. Joanna Bator – za powieść „Ciemno, prawie noc”. Autorka żonglując konwencjami literackimi kreuje mroczną scenerię Wałbrzycha, by tropić w niej tajemnice przeszłości. Groteskowy horror niesie egzystencjalne refleksje ze współczesnym społecznym ostrzem.

2. Beata Chomątowska – za książkę „Stacja Muranów” – tętniącą życiem opowieść o żydowskiej dzielnicy, która była miejscem zagłady, by odrodzić się w nowej rzeczywistości i wciąż zmagać z cieniem historii. Reportaż o dzielnicy staje się uniwersalną opowieścią o mieście, architekturze i
przede wszystkim o ludziach.

3. Szczepan Twardoch – za powieść „Morfina”, brawurowo opowiedzianą historię człowieka, który chciał być wolny od gorsetu Polaka-patrioty w rzeczywistości zniewolenia, o kłopotach z tożsamością i zapętleniu we własnych słabościach.

JAZZ, ROCK i INNE

1. Piotr Orzechowski – pianista jazzowy znany również jako Pianohooligan. Za płytę Experiment. Penderecki, będącą udaną próbą indywidualnej interpretacji utworów Krzysztofa Pendereckiego. Za odważne poszukiwania brzmieniowe i poruszanie się w różnych przestrzeniach stylistycznych.

2. Maria Peszek – za płytę Jezus Maria Peszek, która stała się nie tylko wydarzeniem muzycznym, lecz również sprowokowała dyskusje o hipokryzji współczesności.

3. Bartłomiej Wąsik i Stanisława Celińska – za projekt Nowa Warszawa z udziałem Royal String Quartet, w którym znane piosenki o Warszawie uzyskały niezwykłą aranżację i niezwykłe wykonanie.

MUZYKA POWAŻNA

1. Piotr Beczała – wybitny tenor operowy. Za konsekwentne budowanie repertuaru, sukcesy na scenach operowych świata oraz za udany początek współpracy fonograficznej z wytwórnią płytową Deutsche Grammophon.

2. Marek Moś – dyrygent, dyrektor artystyczny orkiestry kameralnej Aukso. Za nowoczesną interpretację muzyki polskiej awangardy lat 60. w cyklach Genesis i Muzyczki Henryka Mikołaja Góreckiego, wykonanych po raz pierwszy w całości na ubiegłorocznym festiwalu Musica Polonica Nova we Wrocławiu.

3. Anna Radziejewska – znakomita śpiewaczka operowa. Za błyskotliwe wokalnie i poruszające emocjonalnie interpretacje skomponowanych z myślą o niej utworów Wojciecha Blecharza i Salvatore Sciarrino, wykonanych na ubiegłorocznym festiwalu Warszawska Jesień. Za
umiejętne i kreatywne łączenie świata opery barokowej z muzyką współczesną.

FILM

1. Marcin Kowalczyk, Dawid Ogrodnik, Tomasz Schuchardt – za entuzjazm, poświęcenie i pasję poparte konsekwentną pracą nad rolami w filmie „Jesteś bogiem”, za wiarygodne przypomnienie zespołu Paktofonika, jednej z najważniejszych grup muzycznych przełomu wieków.

2. Maciej Stuhr i Ireneusz Czop - za role w filmie „Pokłosie” – najciekawszy duet aktorski zeszłego roku. Za odwagę zmagania się z bolesnym tematem antysemityzmu nie tylko na ekranie, ale również w życiu.

3. Bartłomiej Topa – za stworzenie wielowymiarowej i niejednoznacznej postaci bohatera naszych czasów w filmie ”Drogówka”. Za kreację aktorską bez fałszywych tonów i wspaniałą współpracę z partnerami.

TEATR

1.Remigiusz Brzyk – za reżyserię przedstawienia „Korzeniec” na podstawie powieści Zbigniewa Białasa w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Spektakl, który w nowoczesnej formie teatralnej ukazuje, jak w historii tajemniczego morderstwa sprzed stu lat odbijają się współczesne problemy, a lokalna sosnowiecka opowieść nabiera cech uniwersalnych.

2.Kornel Mundruczó i zespół aktorski TR Warszawa – za zespołową kreację w przedstawieniu „Nietoperz”. Spektakl, który rozpętuje groteskowy, muzyczno-teatralny żywioł, by zadać jedno z
najpoważniejszych pytań: czy człowiek ma prawo sam zdecydować o zakończeniu swego życia?

3. Paweł Świątek – za kongenialne przełożenie prozy Doroty Masłowskiej na teatralny język w „Pawiu królowej” w Starym Teatrze w Krakowie.

Spektakl będący obiecującym początkiem pracy obdarzonego oryginalną wyobraźnią sceniczną.

SZTUKI WIZUALNE

1. Zbigniew Libera - za realizowany od 2012 roku projekt Kurator: Libera, w którym twórca polskiej sztuki krytycznej podjął się opieki nad młodymitwórcami, czyniąc z funkcji kuratora kolejny element swej artystycznej strategii.

2. Jarosław Lubiak i Małgorzata Ludwisiak – kuratorzy Muzeum Sztuki w Łodzi, autorzy wystawy Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm, która w nowatorski sposób prezentuje spotkanie dwóch kolekcji sztuki dwudziestowiecznej: łódzkiej i berneńskiej powstałej głównie dzięki donacji szwajcarskiego przemysłowca Hermanna Rupfa.

3. Agnieszka Polska – artystka sztuk wizualnych, której prace prezentowano w londyńskiej galerii Tate Modern i która w 2012 roku zrealizowała film „Włosy”  własne spojrzenie na fenomen ruchu
hipisowskiego.

MENEDŻER KULTURY

1. Roman Gutek – za działania, które służą promocji autorskiego kina na polskich ekranach: otwarcie największego w Europie art-house’u, rozwój Stowarzyszenia Nowe Horyzonty i festiwali filmowych, które corocznie ściągają tłumy kinomanów z Polski i ze świata.

2.Szymon Holcman – za osiągnięcia wydawnictwa Kultura Gniewu, które skutecznie wprowadza literaturę komiksową do głównego nurtu naszej kultury, popularyzuje klasykę światowego komiksu oraz odważnie publikuje twórczość polskich autorów.

3. Violetta Łabanow - prezes Fundacji „Muzyka jest dla wszystkich” za realizację edukacyjnego projektu Smykofonia, dzięki któremu dzieci i ich opiekunowie wspólnie poznają jak piękną sztuką jest muzyka.

KULTURA W SIECI

1. Otwarta Zachęta – za uruchomienie portalu internetowego otwartazacheta.pl, demonstrującego jak publiczna instytucja kultury może udostępnić w sieci swoje zasoby, dzielić się kulturą i traktować odbiorcę wirtualnego na równi z realnym.

2. Serwis crowdfundingowy www.wspieramkulture.pl – za stworzenie nowego narzędzia finansowania projektów kulturalnych, pomoc w realizacji marzeń twórców i zachętę dla odbiorców do bezpośredniego wspierania najciekawszych inicjatyw.

SUPERGWARANCJE

Krzysztof Penderecki - za odwagę w przekraczaniu granic muzycznych konwencji, za budowanie nowych mostów z wielowiekową tradycją muzyczną, i za niezmienną otwartość na eksperymenty i artystyczne poszukiwania. Jego nazwisko od lat pozostaje symbolem najwyższej artystycznej jakości, a jego twórczość staje się inspiracją dla kolejnych generacji muzyków nie tylko klasycznych.

Gwarancje Kultury przyznawane są najciekawszym, najbardziej wyrazistym osobowościom artystycznym ubiegłego sezonu w poszczególnych kategoriach. W tym roku uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 13 kwietnia br. w Studiu 5 w siedzibie TVP. Wydarzenie uświetni swoim koncertem Kurt Elling, gwiazda światowej wokalistyki jazzowej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Maria Peszek, Maciej Stuhr, obsada „Jesteś Bogiem” z szansami na Gwarancje Kultury

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
olo bamblo
brawo Gajewski za Warszawe i lekcje pana Kuki tez , za koncepcje,styl,wizje i dobre robote..
odpowiedź
User
olo bambolo
improwizacje jazzowe nt Pendereckiego ?? to horror, thriller ,gorzej niz Hitchcook,to Tarantino :)
czegos takiego nie mozna sluchac,no bo i nie sluchalem :), to nie wiem, Makowicza to i owszem
odpowiedź
User
olo bambolo
a w Krakowie promuja sztuki wizualne na Galerii Krakowskiej, wzorowane na polskiej sztuce
miedzywojnia , art deco i "osiagnieciach" polskich na wystawie w Paryzu w 1925 r :)
polskie dziela tego okresu nie byly najwyzszych lotow, a to na skutek wprowadzenia motywow
ludowych,goralskich, ciupag,zaciosow i rytu jak z dlubania swiatkow goralskich kozikiem w
patyku sosnowym hej. Byly to w sumie projekty bez polotu i lekkosci jaka mialo art deco we
Francji takiej albo innych podobnych krajch, No ale skoro chca utrwalic w pamieci ten okres
i robic murale czarnobiale i dlubane kozikiem, to ich problem. Bo art deco bylo kolorowe :)
odpowiedź