SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Marian Opania najlepszy

Marian Opania laureatem Wielkiego Splendora, Wieńczysław Gliński Honorowego Wielkiego Splendora

6 grudnia 2004 r. w Teatrze Polskiego Radia odbyła się, już po raz siedemnasty, uroczystość wręczenia Wielkiego Splendora i Honorowego Wielkiego Splendora. Nagrody tegorocznym laureatom Marianowi Opani i Wieńczysławowi Glińskiemu wręczył Prezes Zarządu PR S.A. Andrzej Siezieniewski.

Wielki Splendor to nagroda przyznawana przez Zespół Artystyczny Teatru Polskiego Radia. Jest dowodem uznania za mistrzowskie kreacje w słuchowiskach  Teatru PR, a także twórczy wkład na rzecz rozwoju radia artystycznego w Polsce.                       

Honorowy Wielki Splendor jest  przyznawany za całokształt dorobku twórczego w dziedzinie  reżyserii, pisarstwa radiowego, kompozycji muzycznej lub jako wyraz uznania dla aktora-seniora o wielkim artystycznym dorobku radiowym. 

W latach ubiegłych laureatami Wielkiego Spelndora byli:

Bronisław Pawlik, Zofia Rysiówna, Gustaw Holoubek, Zbigniew Zapasiewicz, Krzysztof Kowalewski, Anna Seniuk, Krzysztof Gosztyła, Grażyna Barszczewska, Adam  Ferency, Stanisława Celińska, Krzysztof Wakuliński, Danuta Stenka.

Dotychczasowi laureaci Wielkiego Splendora Honorowego to:                                   Zbigniew Kopalko -  reżyser; Juliusz Owidzki - reżyser; Andrzej Mularczyk - pisarz; Andrzej Zakrzewski - reżyser; Henryk Bardijewski – pisarz.

Autorką oryginalnej rzeźby, która towarzyszy nagrodzie jest artystka rzeźbiarka  Zofia Wolska.

Tegoroczny laureat Wielkiego Splendora Marian Opania  jest wybitnym aktorem  teatralnym, radiowym, filmowym i telewizyjnym. Ukończył PWST w Warszawie. Od 23 lat publiczność może podziwiać go na scenie teatru Ateneum. Wcześniej występował na deskach teatru Rozmaitości,  Studio, Kwadrat, Komedia,

Marian Opania związany jest z Polskim Radiem już od 40 lat. Stworzył setki kreacji w Teatrze PR m.in. „Mistrz i Małgorzata” M.Bułhakowa w reżyserii Henryka Rozena, „Quo Vadis” H.Sienkiewicza w reżyserii Janusza Kukuły, „Postrzyżyny” B.Hrabala w reżyserii Wojciecha Markiewicza, Łatka w „Dożywociu”, Rejenta w „Zemście” A.Fredry, Wienieczka w „Moskwa- Pietuszki” W.Jerofiejewa, „Cyrk odjechał, lwy zostały” A.Mularczyka w reżyserii Janusza Kukuły (Prix Italia 1996). W ostatnich latach, w jego interpretacji usłyszeliśmy między innymi powieści: „Miasto utrapienia” J.Pilcha, „Szaleństwa panny Ewy” K.Makuszyńskiego.

Wieńczysław Gliński - laureat Honorowego Wielkiego Splendora - to aktor teatralny, radiowy, filmowy, telewizyjny i estradowy. Pracował w takich teatrach warszawskich jak: Polski, Komedia, Narodowy; występował w  kabaretach literackich.

Z Teatrem Polskiego Radia związany jest od prawie 60 lat. Stworzył niezapomniane role w wielu słuchowiskach m.in.: „Opowieść” J.Conrada, „Ping-pong z Salomeą” J.Abramowa w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego, „Zrzędność i przekora” A.Fredry w reżyserii Waldemara Modestowicza, „Ferdydurke” W.Gombrowicza i „Potop” H.Sienkiewicza  w reżyserii Janusza Kukuły. Za kreację postaci Księdza w słuchowisku Roberta Trojanowskiego „Jezus we wsi”, został laureatem  III Krajowego Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry Sopot 2003” - w kategorii najlepsza rola drugoplanowa. Również sam reżyserował  słuchowiska radiowe. Na swoim koncie ma ponad 1500 ról w audycjach radiowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Marian Opania najlepszy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl