SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Marin Alsop nową dyrektor artystyczną Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach wraz z początkiem sezonu 2023/2024 będzie miała nową dyrektor artystyczną, a jednocześnie pierwszą dyrygentkę: to dyrygentka wiedeńskiej orkiestry radiowej, Marin Alsop. Teraz Aslop będzie łączyła funkcje w obu orkiestrach.

Od lewej: Ewa Bogusz-Moore (dyrektor naczelna i programowa NOSPR) i Marin Alsop Fot. Jacek PorembaArticle

Marin Alsop po raz pierwszy dyrygowała NOSPR w lutym 2021 r. i od tego czasu poprowadziła 15 koncertów. Owocem tej współpracy były również trzy edycje mistrzowskich kursów dyrygenckich prowadzonych przez maestrę w siedzibie instytucji. Podczas wizyty w Katowicach w marcu 2023 r. Marin Alsop wzięła również udział w występie młodych ukraińskich twórców w ramach programu rezydenckiego SPLOT UA dla osób z Ukrainy.

Polskie Radio informuje, że w nadchodzącym sezonie Alsop zadyryguje szeregiem koncertów symfonicznych NOSPR, finałowymi wydarzeniami II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego oraz operą „Czarna maska” Krzysztofa Pendereckiego, która zostanie przez artystów zarejestrowana.

 Marin Aslop z filharmonikami nowojorskimi, maj 2023 r. Fot. Twitter/Marin Aslop

- Przez ostatnie dwa lata mieliśmy przyjemność poznawać się z Marin Alsop i jesteśmy zachwyceni tym, że dołącza do nas jako dyrektor artystyczna. Marin jest osobą inicjującą pozytywne zmiany w branży, przecierającą nowe szlaki, której praca wspiera rozpoznawanie nierówności społecznych i przeciwdziałanie ich powstawaniu – komentuje Ewa Bogusz-Moore, dyrektor naczelna i programowa NOSPR. Marin Alsop po objęciu nowej funkcji jednocześnie pozostanie pierwszą dyrygentką ORF Radio-Symphonieorchester Wien (RSO Wien).
 
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, której historia sięga 1935 r., była pierwszą niezależną radiową orkiestrą symfoniczną w Polsce, a jej siedziba mieści się w Katowicach od lat 40. minionego stulecia. Mając na koncie współpracę z takimi sławami, jak Leonard Bernstein i Martha Argerich, a także prawykonania utworów najważniejszych kompozytorów, m.in. Witolda Lutosławskiego czy Krzysztofa Pendereckiego, NOSPR pozostaje kluczowym elementem pejzażu polskiej kultury.

Ewa Bogusz-Moore szefuje katowickiej Orkiestrze od lipca 2018 r. W lutym ub. roku muzycy rozpoczęli współpracę z Agencją Kreatywną Labcon (Group One). Działania obejmują m.in. wsparcie komunikacyjnie Orkiestry przy promocji 2. edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Szymanowskiego w Katowicach.

Dołącz do dyskusji: Marin Alsop nową dyrektor artystyczną Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
theprp
podrzucam temat: warto popytać pracowników jak im się pracuje z dyrekcją nospr, zwłaszcza tych, którym pracowało się tak pięknie, że aż ze szczęścia wymagali hospitalizacji.
odpowiedź