SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mariusz Grendowicz, prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych: stawiamy na ekspertów

Trwa rekrutacja pracowników Polskich Inwestycji Rozwojowych. Większość z nich wejdzie w skład specjalnego zespołu inwestycyjnego, który będzie miał kluczowe znaczenie przy decydowaniu o dofinansowaniu dużych inwestycji w kraju. Dzięki złożonemu procesowi decyzyjnemu wewnątrz Polskich Inwestycji Rozwojowych, dofinansowanie ma zależeć przede wszystkim od opinii ekspertów, a nie polityków.

Mariusz Grendowicz

Mariusz Grendowicz

 – Chcielibyśmy, żeby zespół był złożony z ludzi, którzy są profesjonalistami, działającymi na rynku –  mówi Mariusz Grendowicz, prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych.

Mają to być osoby wywodzące się z funduszy private equity, z banków i specjaliści zajmujący się finansowaniem projektów inwestycyjnych. W skład ekspertów wejdą ludzie ze środowisk doradczych, z banków inwestycyjnych.

 – Zespół inwestycyjny stanowić będzie 3/4 całego Polskich Inwestycji Rozwojowych, który będzie w miarę skromny, bo będzie liczył 20-30 osób – mówi Grendowicz.

Eksperci będą mieć również kluczowe znaczenie przy wyborze projektów inwestycyjnych.

 – Proces decyzyjny będzie trzystopniowy: najpierw rekomendacja zarządu, potem akceptacja i rekomendacja komitetu inwestycyjnego, a następnie zatwierdzenie projektu przez radę nadzorczą spółki – wyjaśnia jej prezes.

Zdaniem prezesa Grendowicza intencją ustalenia takiej struktury było to, aby decyzje zapadające w Polskich Inwestycjach Rozwojowych były decyzjami autonomicznymi. Ten trzystopniowy proces sprawi, że żadna inwestycja, która nie zostanie zarekomendowana przez zarząd nie trafi do komitetu inwestycyjnego, i żadna inwestycja, która zostanie odrzucona na etapie komitetu inwestycyjnego, nie trafi do zatwierdzenia przez radę nadzorczą.

 – Więc musi być trzy razy tak. Tak musi brzmieć odpowiedź na każdy projekt – mówi Mariusz Grendowicz. – Rada nadzorcza, która będzie zatwierdzać ostateczne inwestycje, ma być w zamyśle ciałem składającym się w większości z niezależnych członków wywodzących się z rynku. Pomysłodawcy, tworzący koncepcję Polskich Inwestycj Rozwojowych mieli na uwadze właśnie aspekt niezależności i opłacalności podejmowanych przez nich decyzji – zaznacza.

Program Inwestycje Polskie i tworzenie mających go zrealizować Polskich Inwestycji Rozwojowych to inicjatywa wyczekiwana przez ekspertów od gospodarki od wielu lat. Dobór najlepszych ekspertów ma zapewnić funkcjonowanie tej instytucji według rynkowych zasad. W ciągu najbliższych dni powinna nastąpić rejestracja spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe.


 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Mariusz Grendowicz, prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych: stawiamy na ekspertów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl