SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Mariusz Pilis nie został szefem Europejskiej Federacji Dziennikarskiej, dostał 20 razy mniej głosów od kontrkandydatki

Wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i były szef TAI, Mariusz Pilis, przepadł w głosowaniu do zarządu Europejskiej Federacji Dziennikarskiej (European Federation of Jouralists). Pilis był kandydatem na przewodniczącego - ostatecznie funkcję tę powierzono Mai Sever, chorwackiej dziennikarce tamtejszych publicznych mediów.

Mariusz Pilis, fot. screen z youtube'a Article

Maja Sever zdobyła 137 ze 144 możliwych głosów, informuje portal SDP. Jej kontrkandydatem był Mariusz Pilis, polski dziennikarz, w październiku 2021 roku wybrany na wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Pilis był kandydatem zgłoszonym do władz międzynarodowej organizacji przez SDP, jednak podczas poniedziałkowego głosowania przepadł w nim, zdobywając zaledwie siedem głosów. Nowa przewodnicząca otrzymała tych głosów 137. Głosowanie odbywało się w ramach Zebrania Ogólnego EFJ w Izmirze.

EFJ zrzesza ponad 320 tysięcy dziennikarzy i pracowników europejskich mediów, którzy reprezentują 73 organizacje z 45 krajów. Pilis kandydował także do władz stowarzyszenia, ale – jak podaje na swojej stronie SDP – także w tych wyborach nie uzyskał wymaganej liczby głosów. Ostatecznie wiceprzewodniczącym został turecki dziennikarz Mustafa Kuleli – sekretarz generalny Tureckiej Unii Dziennikarzy (Journalists Union of Turkey – TGS). Do komitetu wykonawczego wybrano siedem osób, reprezentujących Niemcy, Francję, Hiszpanię, Danię, Włochy, Belgię i Wielką Brytanię.

Kim jest Pilis?

Mariusz Pilis to reżyser, dokumentalista, korespondent wojenny, dziennikarz i producent. Rozpoczynał jako reporter i prezenter programów informacyjnych w ośrodku regionalnym TVP w Krakowie. Był korespondentem TVP na Ukrainie. Pomysłodawca i pierwszy dyrektor TVP Info. W styczniu 2016 roku został szefem TAI, pod koniec lipca tego samego roku został odwołany ze stanowiska, aby w sierpniu 2016 roku zakończyć pracę w Telewizji Polskiej za porozumieniem stron. 

Wiosną 2017 roku został szefem redakcji opinii i komentarzy PAP, nowej jednostki w strukturze Polskiej Agencji Prasowej.  W 2019 roku był w zespole, który pracował nad powstaniem kanału TVP Wilno. W czerwcu 2020 roku został uhonorowany Główną Nagrodą Wolności Słowa przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, za dokument „Sprawiedliwość”.

Dołącz do dyskusji: Mariusz Pilis nie został szefem Europejskiej Federacji Dziennikarskiej, dostał 20 razy mniej głosów od kontrkandydatki

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
harry
jego ksiązka o smoleńsku - można sie uśmiać. dno
13 3
odpowiedź
User
Turbo kg
SDP 😱
11 3
odpowiedź
User
YKK
Siedem głosów to i tak wielki sukces tego pana i kamratów z SDP.
16 3
odpowiedź