SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mariusz Szczygieł debiutuje jako prowadzący w Radiu 357

Mariusz Szczygieł prowadzącym audycję "Plac na rozdrożu" - tak wynika ze środowej ramówki internetowego Radia 357. To pierwszy raz, gdy reportażysta i autor książek wystąpi w tej stacji jako gospodarz programu. Zapytaliśmy rozgłośnię, czy to początek współpracy z Mariuszem Szczygłem.

Mariusz Szczygieł, fot Krzysztof DubielArticle

Środa, 4 maja 2022 r. Godz. 21. Audycja "Plac na rozdrożu". Prowadzenie: Mariusz Szczygieł. Taka informacja widnieje na stronie rozgłośni w zakładce "ramówka".

"Plac na rozdrożu" to pasmo publicystyczne Radia 357. Nadawane jest od poniedziałku do czwartku w godz. 21-22. Pojawiają się tam różni autorzy i bardzo różne tematy - społeczne, kulturalne, sportowe, zagraniczne. "To miejsce, w którym wymagający słuchacz znajdzie publicystykę na najwyższym poziomie. Wszystko głębiej i z szerszej perspektywy. Nasi najlepsi dziennikarze wraz z gośćmi opowiedzą państwu świat, tak niejednoznaczny i skomplikowany ostatnio" - czytamy w opisie audycji.

Wydanie z 4 maja poprowadzi jednak Mariusz Szczygieł, który nie jest członkiem zespołu Radia 357. W krótkim filmie na Facebooku stacji zachęca w ten sposób do posłuchania programu: "Co najcenniejszego, najbardziej wartościowego, intymnego, ważnego zabraliby państwo do jednej, jedynej walizki, uciekając przed wojną? 'Plac na rozdrożu'. 4 maja o godz. 21. Radio 357. Zaprasza Mariusz Szczygieł".

Tomasz Brzeziński, szef komunikacji w Radiu 357, przyznaje, że większość audycji "Plac na rozdrożu" przygotowuje zespół stacji. - Niedawno postanowiliśmy jednak, by co jakiś czas w tej roli pojawiał się gościnnie ktoś z zewnątrz. 20 kwietnia audycję poprowadziła Karolina Sulej, a 4 maja "Plac" poprowadzi Mariusz Szczygieł. Tym razem będzie to spotkanie z telefonicznym udziałem słuchaczy. Wspólnie ułożą oni listę rzeczy najważniejszych do zabrania ze sobą, gdyby nagle okoliczności zmusiły do ucieczki. Gościnne prowadzenie "Placu na rozdrożu" to okazja do spotkań ze słuchaczami Radia 357 autorów, którzy na co dzień pracują w innych miejscach - zaznacza Tomasz Brzeziński.

Jak dodaje, następną osobą, która może się pojawić w charakterze gospodarza wieczornej audycji, jest Magda Mołek. Na razie stacja dogaduje szczegóły z dziennikarką.

Mariusz Szczygieł z Nagrodą Literacką "Nike"

Mariusz Szczygieł od początku lat 90. jest związany z "Gazetą Wyborczą". Przez wiele lat pracował w dodatku reporterskim "Duży Format", obecnie współpracuje z nim jako felietonista.

Szczygieł napisał kilkanaście książek, m.in. reporterskie ("Nie ma", "Projekt: prawda", "Láska nebeská"), przygotował też antologie "20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła" i dwutomową "Antologię polskiego reportażu XX wieku".

W 2019 r. zdobył Nagrodę Literacką "Nike" za tom reportaży "Nie ma". W 2013 r. za reportaż "Śliczny i posłuszny" otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego i tytuł Dziennikarza Roku, a w 2016 r. - studencką nagrodę MediaTor w kategorii AuTORytet. W 2014 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jest współzałożycielem i członkiem zarządu działającej od 12 lat Fundacji Instytut Reportażu, w ramach której funkcjonują Polska Szkoła Reportażu, księgarnia z literaturą faktu Wrzenie Świata i wydawnictwo Dowody Na Istnienie.

Radio 357 to internetowa stacja założona przez byłych dziennikarzy radiowej Trójki. Zespół tworzy obecnie ponad 100 autorów, dziennikarzy oraz osób organizujących pracę radia. Audycje przygotowują m.in. Marek Niedźwiecki, Piotr Kaczkowski, Kuba Strzyczkowski, Marcin Łukawski, Krystian Hanke.

Rozgłośnia utrzymuje się z wpłat słuchaczy. Aktualnie ponad 45,1 tys. patronów przeznacza łącznie ponad 832 tys. zł miesięcznie poprzez serwis Patronite. W sumie przekazali oni stacji już ponad 12,6 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Mariusz Szczygieł debiutuje jako prowadzący w Radiu 357

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Czapka z Łodzi.
Cześć fajnosłuchacze ! Tu czapka z daszkiem. Obok mnie : Budex, Gąs i Gabi. Jest enerdżi ??
odpowiedź
User
Co?...
Ssłabo. Warto szukac nowych, ciekawych ludzi. Juz wiadomo co ten powie i dlatego. Wyeksploatowany przez GW.
odpowiedź
User
qba
Zbieram się od jakiegoś czasu do powrotu do słuchania 357, ale jakoś jeszcze mi nie idzie. Może kiedyś.
odpowiedź