SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mark Zuckerberg i Elon Musk w ostrym sporze o sztuczną inteligencję. „Wiedza Marka o tym jest ograniczona”

W trakcie transmisji na żywo na Facebooku Mark Zuckerberg odpowiadając na pytania internautów dotyczące sztucznej inteligencji skrytykował Elona Muska za jego obawy związane z rozwojem AI. Zuckerberg określił taką postawę jako skrajnie nieodpowiedzialną. W odpowiedzi wizjoner i założyciel Tesla Motors na Twitterze zarzucił adwersarzowi brak kompetencji i wiedzy o czym mówi.

Article

Elon Musk, technologiczny wizjoner, biznesmen i założyciel takich firm jak Tesla Motors czy SpaceX nie jest zdeklarowanym wrogiem technologii sztucznej inteligencji. Jednak od kilku miesięcy w swoich wystąpieniach i wywiadach zwraca uwagę na konieczność prawnego uregulowania kwestii rozwoju sztucznej inteligencji, bowiem jego zdaniem brak ram systemowych w tym zakresie może mieć groźne skutki.

Ostatnio swoje wątpliwości dotyczące AI Musk powtórzył w lipcu br. podczas spotkania z grupą amerykańskich gubernatorów. Szef Tesla Motors zaznaczył, że w kwestii regulowania sztucznej inteligencji ludzkość musi zachować się w proaktywny, a nie reaktywny sposób aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi zagrożeniami.

- Dopóki ludzie nie zobaczą na ulicach swoich miast robotów chodzących swobodnie i zabijających innych ludzi nie pomyślą o tym, że to nie jest sfera fantastyki, ale coraz bliższej przyszłości - przestrzegł Musk.

Z tezami Muska zdecydowanie nie zgodził się Mark Zuckerberg, który na Facebooku prowadził transmisję na żywo podczas której dyskutował z internautami i odpowiadał na pytania dotyczące m.in. sztucznej inteligencji.

Zuckerberg zdeklarował się jako entuzjasta rozwiązań opartych na AI (z których w coraz większym stopniu korzysta Facebbok). Jego zdaniem sztuczna inteligencja może przyczynić się do zdecydowanej poprawy jakości życia ludzi i wyeliminować z naszego życia wiele zagrożeń takich jak wypadki komunikacyjne czy nieuleczalne dzisiaj choroby.

Odpowiadając na pytanie jednego z widzów transmisji dotyczące sceptycznej opinii Muska na temat sztucznej inteligencji szef Facebooka nazwał taką postawę skrajnie nieodpowiedzialną i hamującą rozwój najbardziej obiecujących technologii.

Elon Musk nie pozostawił bez komentarza zarzutów ze strony Zuckerberga. We wpisie na Twitterze szef Tesli zdradził, że rozmawiał na temat sztucznej inteligencji z Zuckerbergiem i jego zdaniem nie ma on wystarczających kompetencji w tym zakresie.

- Wiedza Marka na ten temat jest ograniczona – stwierdził krótko Musk. Jednak, jak przypomina serwis Engadget założyciel Tesli wydaje się na razie nieco odosobniony w swoich poglądach o konieczności odgórnego ograniczenia rozwoju AI, więcej jest głosów kwestionujących takie podejście. Wśród krytyków obaw Muska jest m.in. Rodney Brooks, szef wydziału Computer Science and Artificial Intelligence w Massachusetts Institute of Technology, który w rozmowie z serwisem TechCrunch argumentował, że strach przed sztuczną inteligencją jest przesadzony i przedwczesny.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Mark Zuckerberg i Elon Musk w ostrym sporze o sztuczną inteligencję. „Wiedza Marka o tym jest ograniczona”

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
RoToo
Zuckerberg to gość, który chętnie widział by AI sprawujące władze nad ludźmi i lewicowe elity sprawujące władze nad AI
odpowiedź