SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mark Zuckerberg i Jack Dorsey przed komisją senacką. Oskarżenia o cenzurę

Na 17 listopada 2020 roku zaplanowano przesłuchania przed amerykańską senacką komisją ds. sądownictwa szefów Facebooka i Twittera - Marka Zuckerberga oraz Jacka Dorseya. Oba serwisy są posądzane o stosowanie cenzury i stronniczość polityczną, w tle jest sprawa artykułów w „New York Post”.

Niedawno amerykański dziennik „New York Post” opublikował serię artykułów na temat Huntera Bidena, syna Joe Bidena, kandydata Demokratów na prezydenta USA.

W jednym z artykułów powołując się na uzyskane e-maile gazeta opisała, że Hunter Biden prowadził lukratywne transakcje z największą prywatną chińską firmą energetyczną, a w przypadku jednego z kontraktów ocenił, że byłby on interesujący też dla jego rodziny.

Drugi z tekstów donosił z kolei o podejrzanych kontaktach Huntera Bidena z ukraińskimi biznesmenami z segmentu energetycznego. Publikacje „NYP” mogą wpłynąć na przedwyborczy wizerunek Joe Bidena i w efekcie na wynik wyborów.

Czytaj także: „Bitwa o duszę Ameryki” - porównanie programów Donalda Trumpa i Joe Bidena

Facebook i Twitter ograniczają zasięg

Niedługo po ukazaniu się materiałów w „NYP” Facebook i Twitter zaczęły ograniczać na swoich platformach dostęp do tych treści. Facebook zredukował znacząco zasięg postów związanych z artykułami tłumacząc, że chce aby treści w nich zawarte zostały zweryfikowane przez organizacje typu fact-checkers.

Z kolei Twitter zablokował użytkownikom możliwość publikowania zdjęć e-maili lub linków odnoszących się do tekstu „New York Post” o synu Joe Bidena. Rzecznik Twittera Trenton Kennedy powołał się na zasady zakazujące udostępniania „treści uzyskanych w wyniku hakowania, które zawierają prywatne informacje".

Czytaj także: Donald Trump i Joe Biden z odmiennymi wizjami Stanów Zjednoczonych

Zuckerberg i Dorsey przed Senatem

Teraz okazuje się, że sprawą Facebooka i Twittera zainteresował się Senat USA. Na 17 listopada br., a więc już po wyborach prezydenckich przewidziano przesłuchania Marka Zuckerberga i Jacka Dorseya przed senacką komisją ds. sądownictwa.

Szefowie obu serwisów zgodzili się wziąć dobrowolnie udział w przesłuchaniu. Członkowie senackiej komisji chcą ustalić czy Facebook i Twitter stosują u siebie cenzurę i faworyzują określone opcje polityczne. Przesłuchanie ma także sprawdzić w jaki sposób obie platformy postępowały w kontekście nadchodzących wyborów prezydenckich w USA.

Przychód Facebooka sięgnął w II kwartale 2020 r. 18,69 mld dol. To o 11 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku 2019 (16,89 mld dol.). Przychód z reklam firmy wyniósł 18,32 mld dol., co oznacza wzrost o 10 proc. w ujęciu rocznym. Facebook zanotował w II kwartale zysk netto w wysokości 5,18 mld dol., w porównaniu do 2,62 mld dol. zysku w II kwartale roku 2019 (+98 proc.).

W drugim kwartale 2020 roku Twitter zanotował spadek przychodów rok do roku o 19 procent, zaś strata netto spółki wyniosła 127 mln dolarów. Obecnie z serwisu korzysta na świecie 186 mln tak zwanych monetyzowalnych użytkowników.

Dołącz do dyskusji: Mark Zuckerberg i Jack Dorsey przed komisją senacką. Oskarżenia o cenzurę

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wojtek 1 23 45 7
Szanowna Redakcjo

Dlaczego usuwacie komentarze niezgodne z linią programową redakcji, a inne, cytuję: "śmierdzi ka_czym łaj_nem" zostają? To taka jest ta linia? Szkoda pisać.

Pozdrawiam
Wojtek
odpowiedź
User
~jajaja
a ludzie w tej komisji to chociaż potrafią włączyć komputer?
odpowiedź
User
Icy
A co na to wszystko ambasadorka Mosbacher?
odpowiedź