SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Marquard Media Polska zadłużone na ponad 20 mln zł, ruszyło postępowanie sanacyjne

Marquard Media Polska, który z końcem grudnia zamyka wszystkie tytuły prasowe, decyzją sądu rozpoczął postępowanie sanacyjne. Zadłużenie spółki wynosi ok. 20,5 mln złotych.

Sąd Rejonowy w Warszawie zdecydował się na otwarcie postępowania sanacyjnego Marquard Media Polska pod koniec listopada br. Sędzią komisarzem została Aneta Kaftańska, a zarządcą Bartosz Nowicki. Sąd zezwolił dłużnikowi na wykonywanie zarządu nad całością przedsiębiorstwa, w zakresie nieprzekraczającym zakresu zwykłego zarządu.

Tomasz Sikorski z agencji United PR Grabowski, która pracuje dla Marquard Media Polska tłumaczy nam, że powodem takiej decyzji była „konieczność przeprowadzenia procesu restrukturyzacji, mającego na celu uchronienie spółki przed trwałą niewypłacalnością prowadzącą do upadłości”. - Zadłużenie wynosi około 20,5 mln złotych, z czego około 17 mln ma zostać zredukowane całkowicie lub wymienione na udziały, natomiast pozostałe 3,5 mln będzie przedmiotem negocjacji z wierzycielami - mówi Sikorski.

Z Krajowego Rejestru Sądowego wynika także, że zmienił się układ właścicielski w Marquard Media Polska. Jürg Marquard nie jest już wspólnikiem - sprzedał swoje udziały do Marquard Media Group (10 tys udziałów o łącznej wartości 2 mln 200 zł). Zmienił się również prokurent spółki - nie będzie nim już Barbara Kalinowska, a Agnieszka Sabok oraz Małgorzata Jóźwiak.

Anna Mierzejewska zwolniona

W środę 13 listopada br. wydawnictwo Marquard Media Polska przekazało swoim pracownikom informację o zamiarze zamknięcia wszystkich tytułów prasowych, jakie ukazywały się do tej pory, o czym pisaliśmy jako pierwsi. Chodzi o magazyny „CKM”, „Cosmopolitan”, „Esquire”, „Harper’s Bazaar”, „Joy” i „Playboy”. Grudniowe numery tych pism są ostatnimi w historii na polskim rynku.

W konsekwencji pracę w firmie straci około 70 proc. pracowników. Jednym z nich jest Anna Mierzejewska, która – jak wynikało z naszych ustaleń - w ubiegłym tygodniu otrzymała wypowiedzenie mimo wcześniejszych zapewnień szefa Marquard Media Polska Bijana Khezriego, że będzie chciał ją "zatrzymać w wydawnictwie".

Tomasz Sikorski z agencji United PR Grabowski tłumaczy nam, że Anna Mierzejewska miała otrzymać od Marquard Media Polska „możliwość rozwijania nowego projektu w ramach firmy, jednak złożona przez nią propozycja okazała się nie do zrealizowania ze względu na jej profil oraz konieczność zaangażowania znacznych środków”. - Podczas rozmowy z zarządem obie strony porozumiały się odnośnie zakończenia współpracy, choć formalnie wypowiedzenie wręczył zarząd Marquard Media Polska - stwierdza Sikorski.

Wydawnictwo podczas ogłoszenia zmiany strategii działania informowało także, że zrezygnuje z rozwijania witryn internetowych magazynów z wyjątkiem CKM.pl. Ma skoncentrować się na swoich pozostałych serwisach: Kozaczek.pl, Papilot.pl, Zeberka.pl, zapowiada też ponowne uruchomienie stron Supermamy.pl i Autostuff.pl.

W dalszej perspektywie mowa ma być także o rozwoju serwisów: Boska.pl, Hotmoda.pl oraz Milionkobiet.pl. Działalność spółki ma skupić się także na dwóch inicjatywach: aplikacji ShoppieGo oraz nakładce Act2Access. Jesienią ub.r. wydawca wycofał z rynku magazyny „Shape” i „Hot Moda”, tłumacząc, że chce się skupić na swoich najsilniejszych markach.

- Spółka obecnie pracuje nad koncepcjami rozwoju wszystkich marek, w tym ckm.pl, ale jest zbyt wcześnie by mówić o szczegółach - mówi nam Tomasz Sikorski.

Marquard w Polsce od 1992 roku

Marquard Media Polska działa od 1992 roku, należy do szwajcarskiej grupy kapitałowej Marquard Media International, która jest też obecna m.in. w Niemczech, Austrii i na Węgrzech. W portfolio wydawnictwa były głównie magazyny lifestylowe, luksusowe i młodzieżowe, a na rynkach zagranicznych także komputerowe.

W Polsce od lat 90. do jesieni 2007 roku publikował też „Przegląd Sportowy”, sprzedał ten tytuł firmie Axel Springer Polska (obecnie Ringier Axel Springer Polska), przejmując w zamian tygodnik „Pani Domu” oraz miesięczniki „Olivia”, „Cienie i Blaski” oraz „Sekrety Serca”. Jesienią 2009 roku tytuły „Pani Domu”, „Cienie i Blaski” oraz „Sekrety Serca” Edipresse Polska w zamian za „Hot Modę i Shopping”, natomiast „Olivię” sprzedał w 2012 roku Wydawnictwu Bauer.

W drugiej połowie lat 90. Marquard wydawał też magazyny młodzieżowe „Popcorn” i „Dziewczyna”, sprzedał te tytuły Axel Springer Polska, który zamknął je w 2012 roku. W połowie 2016 roku Marquard Media Polska zrezygnował natomiast z wydawania miesięcznika podróżniczego „Voyage”.

W ub.r. przychody Marquard Media Polska zmalały w skali roku o 22,5 proc. do 38,5 mln zł, a strata netto firmy wzrosła z 8,15 do 10,58 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Marquard Media Polska zadłużone na ponad 20 mln zł, ruszyło postępowanie sanacyjne

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tony
Rynek wszystko weryfikuje...
odpowiedź
User
Info
Wydawcy! Weźcie to sobie do serca. Gdy biznes słabo się spina, lepiej go zamknąć bez chwili wahania. Bo niby stażyści są super, ale wystarczy poważniejsza wtopa (jak ta z Ruchem) i jesteście ugotowani. Patrz: załączony obrazek.
odpowiedź
User
Mmp
Autorka znów nierzetelnie podeszła do tematu i ma nieaktualną wiedzę...
odpowiedź