SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowa twarz „Wiadomości” - Marta Kielczyk. Dzisiaj debiutuje w głównym wydaniu informacyjnego programu TVP

Pracująca dotychczas w „Panoramie” TVP2 dziennikarka i prezenterka Marta Kielczyk w sobotę zadebiutuje jako prowadząca główne wydanie „Wiadomości” TVP1. Oglądać będziemy ja mogli w nowej roli także i w najbliższą niedzielę. W czwartek natomiast poprowadziła „Gościa Wiadomości”, a jej rozmówczynią była Iga Świątek. Kim jest nowa twarz informacyjnego flagowca TVP?

Marta Kielczyk, fot. TVPArticle

Kielczyk - co podkreślają wszyscy nasi rozmówcy - ma nie tylko znakomity warsztat dziennikarski, ale i charakteryzuje się wysoką kulturą języka polskiego. - Nie chcę, żeby zabrzmiało to pretensjonalnie, ale Marta naprawdę jest znakomicie przygotowana do nowej roli. Pamiętajmy, że jest Mistrzynią Mowy Polskiej i autorką książki o wpadkach językowych dziennikarzy - słyszymy na korytarzu w budynku TAI.

Pierwsze kroki - w Radiu Kolor

Marta Kielczyk zaczynała przygodę z telewizją niejako z przypadku: w 1999 roku wygrała po prostu casting. Miała wówczas już za sobą kilka lat w Radiu Kolor i przygodę z „Sygnałami Dnia” oraz z „Latem z Radiem”. Tam stawiała tak naprawdę pierwsze kroki w dziennikarstwie i tam uczyła się rzemiosła. - Poszłam się uczyć (do Radia Kolor), a nie bardzo było komu – Manna z Materną praktycznie nie spotykałam, a młodzi mało nadawali się na nauczycieli – sami przecierali szlaki... Poszłam więc do radia, w którym nikomu nie zagrażałam, do Jedynki - wspominała dziennikarka w 2014 roku w rozmowie z Patrycją Guzek.

Wygranie castingu na prezenterkę „Panoramy” wcale nie było łatwe. - Usłyszałam jak Marcin Zimoch ogłasza w „Wiadomościach” casting na prezenterów i reporterów TAI i już wiedziałam, że spróbuję. To samo pomyślało jakieś 3 tysiące osób. Sito odsiewało w kolejnych etapach, ale za każdym razem dzwonił telefon, że ja przeszłam do następnego. Doświadczenie radiowe było w tej rywalizacji nieocenione - mówiła po latach.

Po związaniu się z telewizją Marta Kielczyk nie od razu rozstała się z Polskim Radiem: z przerwami pracowała w nim aż do 2012 roku.

„Każdy nowy program to wyzwanie”

Potem związała się na krótko z Tok FM, gdzie prowadziła sporadycznie „Pierwsze Śniadanie” (lata 2013 – 2015). - Po latach startów w konkursach recytatorskich i krasomówczych, radio wydawało mi się naturalnym kierunkiem i polem doświadczalnym. Chciałam się uczyć zawodu w praktyce, nie tylko na studiach dziennikarskich - mówiła dziennikarka w rozmowie z jedną z blogerek.

W 2013 roku została prezenterką głównego wydania „Panoramy”. - Każdy (nowy) program to wyzwanie. Nowe projekty pozwalają się rozwijać, a to procentuje w programie, który prowadzę od początku pracy w telewizji i najdłużej, czyli w „Panoramie”. To taki dom, do którego wraca się z wyjazdów – mówiła w 2021 roku.

Teraz ten „dom” trzeba będzie jednak opuścić: Marta Kielczyk od 1 października jest bowiem jedną z czterech osób prowadzących sztandarowy program informacyjny TVP – główne wydanie „Wiadomości”. Oprócz niej audycję na zmianę poprowadzą też: Danuta Holecka, Edyta Lewandowska i Michał Adamczyk.

Zanim jednak w sobotę zadebiutuje na ekranie „Wiadomości”, dziennikarka poprowadziła czwartkowe wydanie „Gościa Wiadomości”. Rozmawiała z Igą Świątek.

Jeszcze tej jesieni przed Martą Kielczyk staną kolejne wyzwania: wspólnie z Michałem Juszczakiewiczem poprowadzi studio noblowskie na antenie startującego w październiku kanału TVP Nauka. Ale ma też być gospodynią zupełnie nowego, trzymanego na razie w tajemnicy programu kulturalnego na antenie TVP Info.

Język: ukryta pasja dziennikarki

Kielczyk jest jednak nie tylko dziennikarką i prezenterką – wśród kolegów po fachu ma opinię językowej purystki. I trudno nie zgodzić się, że język polski jest jej wielka miłością. W 2003 r. otrzymała przyznawaną przez słuchaczy Polskiego Radia Nagrodę "Chryzostoma" za jakość polszczyzny, jaką się posługuje. W 2006 została z kolei laureatką plebiscytu „Mistrz Mowy Polskiej" w kategorii Vox Populi, a dwa lata później zaproszono ją do Zespołu Języka w Mediach przy Radzie Języka Polskiego. W 2017 r. z kolei ukazała się jej książka "#WPADKI - @grzechy językowe w mediach".

Dziennikarka prowadziła też wideoblog „Z dachu”, w którym omawiała i prostowała najczęstsze błędy językowe Polaków. - Nie każdy ma pracę wymagającą poprawności językowej, nie każdy zwraca na to uwagę, najlepszy dowód to fora internetowe, które wołają o pomstę do nieba i dowodzą, że język ubożeje, a piszący nie mieli prawa ukończyć podstawówki. Cóż, tego chyba nie da się zatrzymać – mówiła w 2021 roku, dodając: - Ale kiedy słychać błędy w bardziej wymagających mediach elektronicznych, może to być rażące. Nikt jednak nie jest doskonały. I mnie się może coś zdarzyć, w końcu to praca na żywo, "bez prób premiera".
 

 

Marta Kielczyk w TVP Info dotychczas prowadziła pasma i różne programy informacyjne, m.in. „Panoramę Info” i „Dziennik Info”. Nadal jest prezenterką pasm i serwisów, głównie przedpołudniowych, popołudniowych i wieczornych oraz porannego „Wstaje dzień”.

Od jesieni 2017 do połowy 2018 roku Kielczyk była też gospodynią „Magazynu Expressu Reporterów”, w ostatnich latach prowadziła też cykl „Pożyteczni.pl” w TVP2 oraz programy „Polonia 24” i „Halo Polonia” w TVP Polonia. Pojawiała się również w „Pytaniu na śniadanie”. Ukończyła Instytut Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i podyplomowo Szkołę Główną Handlową w Warszawie.

Według danych Nielsen Audience Measurement w sierpniu br. średnia widownia głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 1,98 mln osób (9,3 proc. mniej niż rok wcześniej), z czego 1,41 mln w TVP1, a 578 tys. w TVP Info.

Dołącz do dyskusji: Nowa twarz „Wiadomości” - Marta Kielczyk. Dzisiaj debiutuje w głównym wydaniu informacyjnego programu TVP

45 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jjj
moralne zero
odpowiedź
User
Fisc
No cóż, kiedyś zostanie z tej działalności rozliczona.
odpowiedź
User
ee
Jeszcze na samym początku można było być nieświadomym co robi TVP ... ale teraz po tylu latach trzeba być ostatnia ...... żeby wejść w to środowisko.
odpowiedź