SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mateusz Matyszkowicz na czele Telewizji Polskiej. "Moim celem jest kontynuowanie trafnych decyzji dla spółki oraz wzbogacenie i urozmaicenie oferty TVP"

Rada Mediów Narodowych odwołała Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa Telewizji Polskiej. Zastąpi go Mateusz Matyszkowicz, dotychczasowy członek zarządu spółki, w przeszłości nazywany "hipsterem prawicy". Skąd się wziął i co robił nowy prezes TVP?

W poniedziałek Rada Mediów Narodowych jednogłośnie odwołała Jacka Kurskiego z funkcji prezesa Telewizji Polskiej. Wniosek zgłoszony przez przewodniczącego Krzysztofa Czabańskiego poparli wszyscy członkowie RMN. Rada na stanowisko prezesa TVP powołała Mateusza Matyszkowicza, który jest obecnie jedynym członkiem zarządu spółki.

- Moim celem jest kontynuowanie trafnych decyzji dla Spółki oraz wzbogacenie i urozmaicenie oferty TVP - napisał nowo powołany prezes TVP Mateusz Matyszkowicz w poniedziałkowym komunikacie działu PR TVP.

- Silna i stabilna telewizja publiczna jest wielkim sukcesem dotychczasowego zarządu. Moim celem jest kontynuowanie trafnych decyzji dla spółki oraz wzbogacenie i urozmaicenie oferty TVP - napisał nowy prezes TVP po zapoznaniu się z decyzją Rady Mediów Narodowych o powołaniu go na to stanowisko. Jak zaznaczono w komunikacie, RMN "określiła skład zarządu jako jednoosobowy".

Matyszkowicz przypomniał, że "od wielu lat jest związany z Telewizją Polską i wie, że jej siłą są ludzie, którzy doskonale rozumieją jej potrzeby i wyzwania". "Dlatego wierzę, że wspólnie uda nam się wzmocnić pozycję TVP jako lidera, który wyznacza trendy na rynku telewizyjnym oraz zrealizować cele i wyzwania, jakie stoją przed nami" – podkreślił w przesłanej informacji.

Matyszkowicz urodził się w 1981 roku

Mateusz Matyszkowicz urodził się w 1981 roku w Żywcu, z wykształcenia jest filozofem. W przeszłości związany był z prawicowymi mediami. Od 2013 roku był redaktorem naczelnym „Frondy Lux”, na stanowisku zastąpił Tomasza Terlikowskiego. Matyszkowicz ogłosił powrót tytułu do „kontrkulturowych korzeni”, w tytule pisma pojawiło się wtedy słowo „Lux”. Związany był również z „Teologią Polityczną”, w Telewizji Republika prowadził program „Literatura na trzeźwo”, a w Radiu Wnet audycję „Fronda Wnet”.

Był nazywany, wraz z Dawidem Wildsteinem, Piotrem Pałką i Samuelem Pereirą, „hipsterem prawicy”, który miał przełamać stereotypowy wizerunek młodego dziennikarza konserwatywnych mediów.

Mateusz Matyszkowicz w TVP

Z TVP związany od 2016 roku. Niedługo po objęciu fotela prezesa przez Kurskiego, Matyszkowicza powołano na dyrektora TVP Kultura, gdzie prowadził również autorski program „Chuligan literacki” (program pojawił się też w ramówce radiowej Trójki).

W połowie 2017 roku został szefem TVP1, wiosną 2018 roku zaś wicedyrektorem biura programowego TVP. Do zarządu spółki trafił w kwietniu 2019 roku (zastąpił innego „hipstera prawicy”, Piotra Pałkę, uważanego za człowieka Dudy). Pod koniec tamtego roku przejął od Marzeny Paczuskiej nadzór nad Agencją Kreacji Teatru Telewizji Polskiej.

Już w 2020 roku pojawiły się sygnały, że zastąpi Kurskiego na stanowisku prezesa publicznej telewizji. Wtedy prezydent Andrzej Duda uzależnił podpisanie ustawy o rekompensacie dla mediów publicznych (przyznającym im prawie 2 mld zł z tytułu utraconych wpływów z abonamentu) od odwołania Kurskiego. Matyszkowicz był wówczas p.o. prezesem TVP. Kurski jednak niedługo powrócił na stanowisko.

##NEWS http://www.wirtualnemedia.pl/komentarze/brak-rekompensaty-tvp-polskie-radio-projekt-uchwaly-budzetowej-jak-odbierac-tvp-info-tvp1-tvp2 ##

Matyszkowicz w latach 2017-2020 był członkiem rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a w lutym 2018 został przewodniczącym zespołu ds. dobrego imienia i historii Polski przy TVP.

Dołącz do dyskusji: Mateusz Matyszkowicz na czele Telewizji Polskiej. "Moim celem jest kontynuowanie trafnych decyzji dla spółki oraz wzbogacenie i urozmaicenie oferty TVP"

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość X
Przecież to dawny dyrektor TVP1.
odpowiedź
User
xx
Przygotowania do wyborów, ile można robić gal disco polo? A memy latające w necie o nowym prezydencie Jacku - przy irracjonalności polityków - to realny scenariusz. Oczywiście opozycja nie wykorzysta szansy na wypunktowanie dorobku Jacka, gdzieś dopiero koło listopada zarejestrują to wydarzenie, jak wypoczną po trzecich wakacjach.
odpowiedź
User
Tomasz Wybranowski
Porządny i mądry człowiek. Mateuszu, poodzenia!
odpowiedź