SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mateusz Matyszkowicz wzmocnił swoją pozycję w TVP. Marzena Paczuska traci w zarządzie nadzór nad dwiema jednostkami

Wiceprezes Marzena Paczuska straciła nadzór nad Teatrem Telewizji i Ośrodkiem TVP Technologie - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Swój obszar wpływów zwiększy członek zarządu Mateusz Matyszkowicz, któremu będzie teraz podlegać Agencja Kreacji Teatru Telewizji Polskiej.

Mateusz Matyszkowicz, fot. tvpArticle

Jak udało się nam dowiedzieć, na ostatnim posiedzeniu zarządu miano podjąć uchwałę w sprawie przekazania nadzoru nad Agencją Kreacji Teatru Telewizji Polskiej wiceprezesowi TVP Mateuszowi Matyszkiewiczowi, a Ośrodka TVP Technologie  prezesowi Jackowi Kurskiemu.

Oznacza to, że wiceprezes Marzena Paczuska straci dwa z segmentów za który była odpowiedzialna. Paczuska ma odpowiadać jedynie za TV Polonia, Belsat TV i Ośrodek Kanałów i Serwisów Internetowych.

Jak podawaliśmy w maju br. Matyszkowicz jako członek zarządu sprawuje nadzór nad: TVP Kultura, TVP Historia, Agencją Kreacji Filmu i Serialu, Agencją Kreacji Publicystyki, Dokumentu i Audycji Społecznych, Ośrodkiem Dokumentacji i Zbiorów Programowych, Biurem Handlu i Współpracy Międzynarodowej.

- Skład Agencji Kreacji się nie zmienił, Ewa Millies-Lacroix nadal jest dyrektorką (Agencji Kreacji Teatru Telewizji Polskiej - przyp.red.). Nadzór przeszedł z prezes Paczuskiej do prezesa Matyszkowicza, ale musi to jeszcze zatwierdzić rada nadzorcza - potwierdził informacje portalu Wirtualnemedia.pl szef publicznego nadawcy.

Jak się dowiedzieliśmy, rada nadzorcza ma zatwierdzić zmianę w podziale kompetencji pomiędzy członków zarządu jeszcze przed świętami. Jej najbliższe posiedzenie jest planowane na 18 grudnia.

Sama Marzena Paczuska na nasze pytanie, zadane kilka dni temu czy prawdą jest, że oddała nadzór nad Teatrem Telewizji prezesowi Matyszkiewiczowi odpowiedziała, że "nie jest to prawda". Naszym informacjom zaprzeczyło także biuro prasowe Telewizji Polskiej.

Zakres obowiązków Kurskiego

Prezes zarządu TVP Jacek Kurski - oprócz Ośrodka TVP Technologie - będzie nadal sprawował nadzór nad: Biurem Spraw Korporacyjnych, Telewizyjną Agencją Informacyjną, Biurem Programowym, Biurem Strategii i Projektów, Agencją Kreacji Rozrywki i Oprawy, TVP Sport, TVP ABC, Biurem Audytu i Kontroli Wewnętrznej, Centrum Usług Produkcyjnych, Biurem Prawnym, Biurem Kontrolingu i Restrukturyzacji, Biurem Reklamy, Biurem Zarządzania Kapitałem Ludzkim, Biurem Rachunkowości, Biurem Negocjacji i Nadzoru Produkcji, Ośrodkiem Inwestycji i Transportu, Ośrodkiem Administracji, Biurem Zakupów i Zamówień Publicznych i Oddziałami Terenowymi.

W 2019 roku realizowanych było 27 premier Teatru Telewizji Polskiej: osiemnaście premier w TVP1 , sześć premier w TVP Kultura, dwie premiery w TVP Polonia, jedna premiera w TVP ABC oraz Gala Dwa Teatry.

Na 2020 rok zaplanowanych jest dwadzieścia premier w TVP1, około sześć - siedem w TVP Kultura, około trzy w TVP ABC oraz jedna w TVP Polonia. Razem około trzydzieści spektakli.

Matyszkowicz za Pałkę

Mateusz Matyszkowicz został członkiem zarządu publicznej telewizji pod koniec kwietnia br. Zastąpił on Piotra Pałkę, który najpierw tuż po wyborze go na stanowisko został zawieszony przez radę nadzorczą, po czym sam zrezygnował.

W swojej karierze Matyszkowicz był wiceszefem biura programowego, wcześniej - od czerwca 2017 roku - dyrektorem TVP 1, a poprzednio - od stycznia 2016 roku - kierował kanałem TVP Kultura (czyli od początku prezesury Jacka Kurskiego). Od 2013 roku był redaktorem naczelnym „Frondy Lux”, był też związany z „Teologią Polityczną”, a w TV Republika prowadził program „Literatura na trzeźwo”. Na antenie TVP Kultura emitowany jest jego autorski program - "Chuligan literacki". Od początku był typowany na członka zarządu TVP, kiedy pytania w tej kwestii zaczęły się pojawiać w przestrzeni publicznej. Oceniany był wtedy przez większość naszych rozmówców jako "specjalista ds. kultury".

Krótszy czas oglądania telewizji w 2018 roku

W 2018 roku liderem oglądalności wśród wszystkich widzów był Polsat, a w grupie komercyjnej TVN. Wśród głównych stacji wzrosty odnotowały TVP1 i TVP2, ale najwięcej zyskały TVP Sport, Super Polsat i TTV. Skrócił się średni czas oglądania telewizji, choć zwiększyły się wydatki reklamowe.

W ub.r. Telewizja Polska zanotowała wzrost przychodów o 24 proc. do 2,2 mld zł, głównie dzięki 359 mln zł więcej z abonamentu rtv. Wzrosły też wpływy nadawcy z reklam, sponsoringu, sprzedaży programów i licencji. W ub.r. zatrudnienie w firmie wynosiło prawie 2,7 tys. etatów.

Dołącz do dyskusji: Mateusz Matyszkowicz wzmocnił swoją pozycję w TVP. Marzena Paczuska traci w zarządzie nadzór nad dwiema jednostkami

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
i to są jaja.

A nie Paczuska ;)
odpowiedź
User
marek
fasadowy prezes
odpowiedź
User
Drut
Och paczka, tak mi sorry.
Ale Ty i technologie, serio??
odpowiedź