SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Morawiecki zarzuca kłamstwa i manipulacje w reportażu „Superwizjera” o VAT, pyta o podatki płacone przez TVN

Mateusz Morawiecki ocenił, że pokazany w sobotę wieczorem w „Superwizjerze” reportaż „Kłamstwo VAT-owskie” to „totalnie zafałszowana próba zdyskredytowania polityki fiskalnej rządów Zjednoczonej Prawicy”. - Czy wielkie medialne koncerny rozsiewają kłamstwo tylko po to, aby podbić swoją oglądalność? A może to atak za to, że ktoś wreszcie zwrócił uwagę opinii publicznej na to, że wcześniej nie płaciły one należytych danin i podatków do budżetu państwa? - spytał szef rządu.

Mateusz Morawiecki, fot. materiały prasowe Article

W wyemitowanym w „Superwizjerze” w TVN24 reportażu Ewy Galicy i Jakuba Stachowiaka zakwestionowano wypowiedzi z ostatnich lat Mateusza Morawieckiego i innych polityków rządu o tym, że za dzięki skutecznej walce z przestępcami VAT-owskimi odzyskano do budżetu państwa miliardy zł.

- Reporterzy „Superwizjera” postanowili sprawdzić, co kryje się za tymi deklaracjami. Poszli tropem prokuratorskich śledztw, policzyli rzeczywiście odzyskane pieniądze i rozłożyli na czynniki pierwsze rządowe przekazy - czytamy w opisie materiału.

„Superwizjer” opisał kilka „słupów” VAT-owskich

Przedstawiono historie m.in. kilku osób, którym postawiono zarzuty, ponieważ w karuzelach VAT-owskich pełniły funkcje tzw. słupów, natomiast nie odzyskano od nich znaczących pieniędzy.

- Samo wykrycie przestępstwa nie oznacza odzyskania tych pieniędzy. Nawet jeżeli są zabezpieczone, to nie znaczy, że one już są do wydania przez państwo. Jest to tylko odzyskanie potencjalne. Czasem w przekazie medialnym rzeczywiście można odnieść wrażenie, że stawia się znak równości, ale jest to manipulacja - skomentował anonimowo analityk służb skarbowych.

Podano, że według danych Ministerstwa Finansów w latach 2018-2019 Skarb Państwa na oszustwach VAT-owskich stracił prawie 17 mld zł, a odzyskał tylko 150 mln zł. Natomiast według danych Prokuratury Krajowej w latach 2018-2019 udało się przejąć majątek wart 1,1 mld zł w ramach śledztw dotyczących przestępstw podatkowych.

Morawiecki: reporterzy „Superwizjera” „rozmijają się z faktami”

Krótko po emisji reportażu na facebookowym fanpage’u Mateusza Morawieckiego pojawił się obszerny wpis zatytułowany „STOP FAKE NEWS”.

- Twórcy najnowszego wydania Superwizjera w telewizji TVN24 podjęli tyleż brawurową, co totalnie zafałszowaną próbę zdyskredytowania polityki fiskalnej rządów Zjednoczonej Prawicy. Brawurową - przede wszystkim w zakresie tego, jak autorzy rozmijają się z faktami, jak oszczędnie nimi dysponują i jak w ten sposób tworzą fałszywy obraz rzeczywistości - skomentował szef rządu.

Poinformował, że od 2015 roku luka VAT-owska zmalała o połowę, natomiast w okresie 2016-2019 wpływy z VAT wzrosły o 47 proc., z PIT o 46,7 proc., a z CIT o 54,7 proc. Do wpisu dodał infografiki obrazujące te dane.

- To nie jest zmiana statystyczna. To jest prawdziwa rewolucja w zarządzaniu budżetem państwa - podkreślił.

- Ktoś powie, że to tylko liczby. Otóż wcale nie. To są realne pieniądze, które zasiliły wszystkie programy społeczne i inwestycyjne w ostatnich latach. Bez nich Program 500 Plus, Program 300 Plus, 13. Emerytura, Program Maluch Plus czy ogromny, o ok. 90 proc, przyrost wydatków na cele związane z osobami niepełnosprawnymi (z 15.5 do ponad 29 mld) – te działania po prostu nie mogłyby zostać zrealizowane - wyliczył szef rządu.

- Spytajcie w GUS-ie, w Eurostacie, w Komisji Europejskiej, spytajcie w gminach i powiatach – kiedy wykonywano więcej remontów, kiedy inwestowano więcej w drogi, chodniki, oświetlenie, w szpitale i szkoły, w dostęp do Internetu, w czyste powietrze, w polską armię czy polską policję? W latach 2008-2015, kiedy po Polsce hulały mafie VAT-owskie, a oszuści podatkowi czuli się jak ryby w wodzie? Czy w latach 2016-2020? - spytał.

Podał też inne inwestycje i zmiany podatkowe, które rządzący mogli zrealizować dzięki wyższym przychodom z VAT. - Od początku 2016 roku współfinansowaliśmy budowę 1280 km dróg ekspresowych i autostrad. Także ze wsparciem środków krajowych (i przy udziale unijnych) zmodernizowaliśmy 5228 km linii kolejowych. Wreszcie – to dzięki tym środkom zwiększyliśmy nakłady na ochronę zdrowia o ponad 30 mld, a więc o ponad 1/3 - wyliczył.

- Osiągnęliśmy to wszystko, wprowadzając jednocześnie liczne ulgi podatkowe – jak choćby powszechną obniżkę PIT-u z 18% na 17%, 0% PIT dla Młodych czy obniżkę stawki VAT na kilkaset produktów, a także obniżenie CIT do poziomów najniższych w Europie.  Ludzie płacą mniej w CIT w PIT i mniejsze stawki VAT – a wpływ do budżetu jest większy. Znacznie większy. Czy nie o to chodzi w sprawnym i sprawczym państwie? - spytał Morawiecki.

„Ile CIT zapłaciła telewizja odpowiedzialna za tak zmanipulowane programy”

Szef rządu zastanawiał się, „jak Polska poradziłaby sobie z koronawirusem i światowym kryzysem gospodarczym, gdyby przez ostatnie lata budżet państwa przypominał durszlak - jak było do za rządów Donalda Tuska”.

- Durszlak lepiony podwyżką VAT, podwyżką składki rentowej, podniesionym wiekiem emerytalnym, czy skonsumowaniem połowy OFE - wyliczył. - A przecież suma „utraconych pieniędzy” 2008-2015 w wyniku gigantycznej luki podatkowej to około 260 mld zł. Taki rachunek wystawiła po sobie Platforma Obywatelska. Kolosalna wyrwa w budżecie. Nieodwracalne straty, które zasiliły konta oszustów - dodał.

- Warto mieć to w pamięci, gdy ogląda się dzisiejszy materiał produkcji TVN. I zadać proste pytanie: po co to wszystko? Czy wielkie medialne koncerny rozsiewają kłamstwo tylko po to, aby podbić swoją oglądalność? - spytał Morawiecki.

- A może to atak za to, że ktoś wreszcie zwrócił uwagę opinii publicznej na to, że wcześniej nie płaciły one należytych danin i podatków do budżetu państwa? Danin i podatków proporcjonalnych do swoich przychodów i dochodów? - zasugerował. - Niech analitycy pokażą, ile CIT zapłaciła telewizja odpowiedzialna za tak zmanipulowane programy - podkreślił.

 

TVN Grupa Discovery najmocniej z nadawców telewizyjnych protestowała przeciw zapowiedzianemu przez Ministerstwo Finansów podatkowi od przychodów reklamowych. Wspólnie z grupą mediów prywatnych wziął udział w akcji „Media bez wyboru”, na dobę przerywając normalne nadawanie.

Potem w TVN24 wielokrotnie nową daninę nazywano haraczem na media, podkreślano, że największe firmy mediów prywatnych w 2019 roku zapłaciły dużo więcej podatku CIT niż Telewizja Polska i Polskie Radio. Nazajutrz po „Mediach bez wyboru” całe wydanie „Faktów” dotyczyło tej akcji, a kolejne materiały w krytycznym tonie opisujące podatek reklamowy pokazywano w następnych dniach.

Za to w „Wiadomościach” zarzucono TVN-owi antyrządowe nastawienie, wytknięto wpadki i pomyłki z ostatnich lat oraz wystawne życie gwiazd stacji. W kilku wydaniach podano, że w latach 2012-2016 TVN łącznie zapłacił tylko 70 tys. podatku dochodowego.

Ministerstwo i kancelaria premiera chwalą się wynikami podatkowymi

W sobotę wieczorem na profilach twitterowych Ministerstwa Finansów i kancelarii premiera opublikowano szereg infografik pokazujących uszczelnienie poboru VAT za rządów Zjednoczonej Prawicy.

- Notowaliśmy rekordowe w skali #UE tempo zmniejszania #lukaVAT. Jeszcze w 2015 r. wynosiła ona ok. 24 proc. potencjalnych wpływów, a w 2018 r. i 2019 r. ok. 12 proc. - wyliczył resort finansów. - #LukaVAT zmniejszyła się dzięki wprowadzeniu wieloelementowego planu. Kluczowe było wprowadzenie nowych i unikatowych na skalę #UE narzędzi uszczelniających. Pakiet paliwowy, #SENT, #JPK_VAT czy #STIR istotnie przyczyniły się do spadku #lukaVAT z 24 do 12 proc. - stwierdził w kolejnym wpisie.

- #LukaVAT w Polsce wg prognoz CASE dla #KE wyniosła 9,7%. Średnia dla krajów #UE uwzględnionych w raporcie to 10,9% - dodało ministerstwo.

Z kolei kancelaria premiera oprócz danych dotyczących VAT podała, że łączne dochody podatkowe budżetu państwa w latach 2015-2019 wzrosły o ponad 130 mld zł (45 proc.), wpływy z PIT o 46,8 proc., z CIT o 54,7 proc., a luka w CIT zmalała o 33 proc.

Według danych Nielsen Audience Measurement w styczniu br. średnia widownia minutowa TVN24 wynosiła 335 614 osób, a udział w rynku oglądalności - 4,69 proc., po wzroście rok do roku o 10,35 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Morawiecki zarzuca kłamstwa i manipulacje w reportażu „Superwizjera” o VAT, pyta o podatki płacone przez TVN

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pinokio
Jak uwierzyć komuś, kto tak często kłamie? Takie pytanie rzucam pod dyskusję.
74 23
odpowiedź
User
Rilke
Oczko się odkleiło. Temu Pinokiu.
70 24
odpowiedź
User
Suweren
Typowy pinokio, jest typowy. Obniżyli vat na musztardę, podwyższając (w tym samym czasie) vat na drewno opałowe z 8% do 23%. Cała prawda o faryzejskiej sekcie.
61 23
odpowiedź