SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mazowiecki, Zaboklicki i Solska z Nagrodami Kisiela 2012

Tadeusz Mazowiecki, Tomasz Zaboklicki i Joanna Solska zostali laureatami Nagrody Kisiela 2012, przyznawanej pod patronatem tygodnika „Wprost” (AWR „Wprost”). Wyboru dokonała Kapituła złożona z dotychczasowych laureatów Nagrody Kisiela.

W spotkaniu Kapituły w warszawskiej kawiarni Rozdroże uczestniczyli m.in. Jan Krzysztof Bielecki, Henryka Bochniarz, Irena Eris, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Janusz Korwin-Mikke, Janusz Lewandowski, Tomasz Lis, Andrzej Mleczko, Roman Młodkowski, Janina Paradowska, Ernest Skalski, Wiesław Walendziak oraz Jerzy Kisielewski, syn patrona nagrody, Michał M. Lisiecki, wydawca „Wprost” oraz Michał Kobosko, redaktor naczelny tygodnika.

Do wyłonienia laureatów wystarczyły dwie tury głosowań. W drugiej turze Kapituła wybierała spośród kandydatów którzy zdobyli największą liczbę głosów w pierwszym głosowaniu. Wśród polityków byli to Tadeusz Mazowiecki i Jacek Rostowski, wśród przedsiębiorców – Leszek Czarnecki i Tomasz Zaboklicki, a wśród publicystów - Tomasz Machała i Joanna Solska.

W tradycyjnych krótkich uzasadnieniach Kapituła umotywowała swój wybór. Tadeusz Mazowiecki został nagrodzony „za siłę spokojnego patriotyzmu”, Tomasz Zaboklicki - „za właściwy tor”, a Joanna Solska - „za pióro i sens”.

Zgłaszając kandydatury Tadeusza Mazowieckiego, członkowie Kapituły motywowali tę nominację nieustającą aktywnością byłego premiera, wyrażającą się stałą obecnością w życiu publicznym i istotnym udziałem w tym, co składa się na politykę prezydenta i wysoką ocenę jego osoby. „Publiczne wystąpienia Tadeusza Mazowieckiego nie są częste; zabiera jednak głos w najistotniejszych sprawach i jest to głos ważki” - motywowali nominujący.

Joanna Solska została nominowana za podejmowanie tematów trudnych i za opisywanie ich prostym i zrozumiałym językiem, który jednocześnie nie zaniża wartości przekazu, a także za bezkompromisowe wytykanie absurdów oraz za zachowanie najwyższego poziomu dziennikarstwa i wyjątkowej dbałości o kulturę i poziom komunikacji językowej.

Tomasz Zaboklicki jest prezesem zarządu PESA Bydgoszcz SA. Nominujący uzasadniali, że jego zasługą jest prowadzona od kilku lat w PESA Bydgoszcz zdecydowana i dynamiczna działalność wytwórcza, ukierunkowana na budowę pojazdów szynowych. Rozszerzył dotychczasową działalność naprawczą firmy o budowę nowoczesnego taboru szynowego. Kieruje działania tak, by zakład uzyskał status równorzędnego partnera na rynku państw UE.

Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej gali w styczniu 2013 roku.

Nagrody Kisiela przyznawane są w trzech kategoriach: polityk, przedsiębiorca i publicysta. Ich tegoroczna edycja jest 20. edycją, mimo że pierwsze Nagrody Kisiela zostały wręczone 22 lata temu, w 1990 r., a pierwszych laureatów wskazał sam Stefan Kisielewski. On również wybrał laureatów drugiej edycji nagrody w 1991 r., na krótko przed śmiercią. Od 1992 r. Nagrody Kisiela przyznaje Kapituła, w skład której wchodzą laureaci z kolejnych lat.

W latach 2007-2009 nagrody nie były przyznawane z powodu rozdźwięku między znaczną częścią Kapituły a ówczesnym wydawcą i redakcją tygodnika „Wprost”. W 2010 roku nowy wydawca, Platforma Mediowa Point Group, w porozumieniu z Jerzym Kisielewskim i większością członków Kapituły przywrócił Nagrody Kisiela. W 2010 r. pierwsze po przerwie Nagrody Kisiela otrzymali: Jerzy Buzek, Krzysztof Olszewski i Andrzej Mleczko. Przed rokiem nagrodzone zostały Elżbieta Bieńkowska, Krystyna Janda i Janina Paradowska .

Dołącz do dyskusji: Mazowiecki, Zaboklicki i Solska z Nagrodami Kisiela 2012

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Twój nick
Mazowiecki to lewak. I on dostał nagrodę Kisiela? LOL. Pozostałych dwojga nie znam, ale pewnie też jakieś lewactwo.
odpowiedź