SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

mBank przeznaczy miliard złotych na odnawialne źródła energii

mBank zapowiedział, że zamierza zwiększyć do miliarda złotych inwestycje w projekty dotyczące odnawialnych źródeł energii. Finansowanie dotyczy głównie  inwestycji realizowanych w ramach aukcyjnego systemu wsparcia.

Article

mBank poinformował, że podjął decyzję o zwiększeniu puli środków dla projektów OZE – z przyznanych dotychczas 500 mln zł do 1 mld zł. Finansowanie dotyczy inwestycji realizowanych w ramach aukcyjnego systemu wsparcia. Poza tą pulą bank deklaruje także zainteresowanie projektami działającymi na zasadach rynkowych, m.in. opartymi o umowy typu PPA.

W komunikacie podkreślono, że projekty z obszaru OZE (odnawialne źródła energii, takie jak farmy wiatrowe czy fotowoltaika) znajdują się „na radarze” mBanku od 2018 r. To wtedy bank zapowiedział, że przeznaczy na ten cel 500 mln zł. W związku z dużym zainteresowaniem klientów mBank podjął decyzję o zwiększeniu tej puli o 100 proc., do miliarda zł.

- Pierwsze 0,5 mld zł zostało już w zasadzie wykorzystane, drugie pół rozdysponujemy najpóźniej do połowy przyszłego roku – zaznacza Adam Pers, wiceprezes mBanku ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej. - Dotychczas nasze wsparcie w trzech czwartych trafiło do sektora wiatrowego, reszta zasiliła rozwój fotowoltaiki. Podobna proporcja pomiędzy tymi technologiami może się utrzymać. Instalacje wiatrowe są po prostu większe i bardziej kapitałochłonne niż instalacje fotowoltaiczne.

Według zapowiedzi bank skupi się na finansowaniu projektów działających w ramach rządowego systemu wsparcia. Deklaruje jednak zainteresowanie także projektami spoza tej puli. Dotychczas udzielił kredytu trzem takim projektom.  

- Pracujemy m.in. nad projektami opartymi o umowy typu PPA (Power Purchase Agreement). W tym modelu inwestor planujący budowę zielonego źródła, najczęściej wiatrowego, podpisuje na początku kilkunastoletnią umowę sprzedaży energii, np. z firmą produkcyjną. Popularność takich umów na świecie rośnie – podkreśla Adam Pers.

Część inwestycji mBank chce realizować we współpracy z Commerzbankiem, jego głównym akcjonariuszem, który ma duże doświadczenie w finansowaniu OZE w Europie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: mBank przeznaczy miliard złotych na odnawialne źródła energii

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl