SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

mBank z nowym serwisem internetowym

Zaprezentowano serwis internetowy nowego mBanku, który przejmie klientów dotychczasowego mBanku, BRE Banku i Multibanku. Grupa BRE przygotowała witrynę wspólnie z agencją Artegence.

mBank z nowym serwisem internetowym

Serwis nowego mBanku został przygotowany zupełnie od podstaw, w oparciu o nowy interfejs, który ma być bardziej nowoczesny, przejrzysty i funkcjonalny. - Design umożliwia nie tylko łatwiejsze korzystanie z podstawowych usług, ale wręcz jest kluczem do skutecznego udostępnienia klientom takich opcji, jak interaktywny, graficzny i intuicyjny interface użytkownika, video-banking, menedżer finansów, grywalizacja, programy rabatowe, interaktywne czy dopasowane do każdego klienta doradztwo finansowe on-line - wylicza Michał Panowicz, szef projektu Nowy mBank.

Na stronie większość treści prezentowana jest w formie grafik i animacji (a nie jak wcześniej tabelek). Dzięki zastosowanej technologii HTML 5 użytkownik nie musi otwierać kolejnych okien czy zakładek przeglądarki, żeby obejrzeć szczegółowe dane. - Na jednym ekranie można nie tylko przejrzeć historię salda, ale również poznać jego prognozę, szybko otrzymać kredyt lub ofertę korzystnej lokaty, ustawić podstawowe opcje konta, a wszystko to przy pomocy 80-90 proc. kliknięć mniej niż wcześniej - opisuje Panowicz. - Do tego nasz serwis jest po prostu przyjemny w użyciu dzięki cieszącej oko szacie graficznej i subtelnym animacjom oraz elementom interaktywnym - przekonuje.

Dotychczasowy serwis transakcyjny mBanku został zaprojektowany 12 lat temu. W tym czasie był regularnie modyfikowany, ale jego zasadniczy kształt nie zmienił się istotnie. W listopadzie ub.r. stronę odwiedziło 1,76 mln użytkowników (według Megapanelu PBI/Gemius - zobacz szczegółowe dane).

Nowy serwis zastąpi dotychczasowy do połowy br. Witryna jest jednym z elementów nowej odsłony mBanku, który zostanie jedyną marką Grupy BRE, przejmując do końca br. klientów BRE Banku i Multibanku (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: mBank z nowym serwisem internetowym

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
martyna
Tak mi ostatnio podpadli kilkakrotną blokada konta, blokadą kasy na koncie i kilkoma jeszcze rzeczami, że chyba nic im nie pomoże... A tak ich ceniłam :|
11 11
odpowiedź
User
paweł
Marta, ale bank sam z siebie raczej konta nie blokuje
14 9
odpowiedź
User
lukas
pewnie, że na plus
jak się wycofa zgodę na otrzymywanie informacji drogą telefoniczną to już w ogóle bank idealny
12 8
odpowiedź
User
bartosz gajdarski
Ja po 10 latach zrezygnowałem z ich wszystkich możliwych usług, kart, lokat, konta firmowego, itp. po 3 wyraźnych ostrzeżeniach i prośbach, deklaracjach o niedzwonienie do mnie w wiadomych celach. Jestem właśnie w banku, z którego ostro zerżnęli powyższy design czyli w Syncu.
10 12
odpowiedź
User
magda urbanowicz
szkoda tylko, że opłaty wzrastają, a oprocentowanie spada i trzeba będzie po kilku latach w końcu zmienić mBank na co innego
14 8
odpowiedź