SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

McAfee: Polska wśród 20 najbardziej niebezpiecznych domen świata

Firma McAfee opublikowała czwarty doroczny raport "Mapping the Map Web" na temat bezpieczeństwa domen internetowych.

McAfee: Polska wśród 20 najbardziej niebezpiecznych domen świata

Największe ryzyko dla użytkownika wiąże się obecnie z serwisami zarejestrowanymi w najpopularniejszej domenie: .com. Do najbardziej niebezpiecznych domen świata dołączyła domena Polski (.pl).

Z raportu wynika, że najbardziej popularna domena internetowa, .com, jest też najbardziej niebezpieczna: należy do niej aż 56 proc. wszystkich niebezpiecznych serwisów internetowych.

W pierwszej dwudziestce znalazła się też domena Polski (.pl), która w 2009 roku była na 60. miejscu. Wśród niemal 300 tys. przebadanych serwisów z tej domeny ponad 17 tys. niosło ze sobą zagrożenia bezpieczeństwa informatycznego. Oznacza to siedmiokrotny wzrost zagrożenia w porównaniu z rokiem ubiegłym. Domena .pl jest także piątą najbardziej niebezpieczną domeną krajową w Europie (po domenach Rosji, byłego Związku Radzieckiego, Rumunii i Gruzji).

Firma McAfee przebadała w sumie 27 milionów serwisów internetowych. Oprócz .com, największe ryzyko wiąże się z odwiedzaniem stron w domenie .info. Podobnie jak w ubiegłym roku, najbezpieczniejszą krajową domeną okazała się .jp (Japonii). Ogółem ryzykowne jest odwiedzanie 6,2 proc. serwisów internetowych, w porównaniu do 5,8 proc. w ubiegłym roku.

"Raport pokazuje, jak szybko cyberprzestępcy modyfikują sposoby przywabiania ofiar i unikania aresztowania. Jeszcze w ubiegłym roku domena Wietnamu (.vn) była względnie bezpieczna, podczas gdy teraz zajęła trzecie miejsce wśród najbardziej niebezpiecznych domen świata. Cyberprzestępcy wybierają kraje, w których mogą zarejestrować domenę tanio, sprawnie i przy niewielkim ryzyku aresztowania. Przez to domeny pierwszego poziomu, które w jednym roku są bezpieczne - w następnym mogą już być ryzykowne" - stwierdziła Paula Greve, dyrektor ds. badań w McAfee Labs.

Domena .pl została sklasyfikowana na 20. miejscu – ok. 5,8 proc. zarejestrowanych w nie serwisów stanowi zagrożenie bezpieczeństwa. Co więcej, niemal wszystkie serwisy w Polsce uznane za ryzykowne (96,5 proc.) mają przypisany najwyższy, czerwony poziom ryzyka. Oznacza to, że zawierają one szkodliwe programy (np. trojany, wirusy i oprogramowanie szpiegowskie), kod atakujący przeglądarki po otwarciu strony lub mają złą reputację w kilku kategoriach cząstkowych. Dla porównania, niższy poziom ryzyka (żółty) jest przypisywany serwisom, które spamują użytkowników, automatycznie otwierają dużą liczbę okienek (np. reklamowych) albo zawierają odnośniki do innych niebezpiecznych stron. Taki status ma jednak tylko 3,5 proc. polskich stron sklasyfikowanych jako niebezpieczne.

5 najbardziej niebezpiecznych domen narodowych

Ważony poziom ryzyka 2010

Ważony poziom ryzyka 2009

Wietnam (.vn)

29,4%

0,9%

Kamerun (.cm)

22,2%

36,7%

Armenia (.am)

12,1%

2,0%

Wyspy Kokosowe (.cc)

10,5%

3,3%

Rosja (.ru)

10,1%

4,6%

 

5 najbezpieczniejszych domen narodowych

Ważony poziom ryzyka 2010

Ważony poziom ryzyka 2009

Japonia  (.jp)

0,1%

0,1%

Katalonia (.cat)

0,1%

0,1%

Wyspy Guernsey (.gg)

0,1%

0,6%

Chorwacja (.hr)

0,1%

0,1%

Irlandia (.ie)

0,1%

0,1%


Najbezpieczniejszymi domenami są .travel i .edu, w których zainfekowanych zostało poniżej pół procenta serwisów – czyli nie więcej niż jeden na 2000.

Interaktywną mapę świata pokazującą poziom ryzyka związany z poszczególnymi domenami można znaleźć tutaj .

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: McAfee: Polska wśród 20 najbardziej niebezpiecznych domen świata

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl