SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

McAfee: szkodliwe oprogramowanie na rekordowym poziomie

Firma McAfee przedstawiła raport o zagrożeniach w II kwartale 2010 roku - 'McAfee Threats Report: Second Quarter 2010'. Najważniejszymi zagrożeniami były oszustwa związane z mundialem, reaktywowane sieci botnet oraz luki bezpieczeństwa związane z urządzeniami USB.

Z raportu wynika, że ilość szkodliwego oprogramowania osiągnęła rekordowy poziom 6 milionów niezabezpieczonych plików, a pierwszych sześć miesięcy bieżącego roku było rekordowe pod względem jego łącznej "produkcji". Jednocześnie ilość spamu utrzymała się praktycznie na dotychczasowym poziomie - w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami 2010 roku wzrost wyniósł zaledwie 2,5 proc.

W poprzednim kwartale ilość szkodliwego oprogramowania nadal gwałtownie rosła, a w pierwszej połowie roku skatalogowano 10 milionów nowych pozycji. Na pierwszym miejscu znalazły się niebezpieczne programy rozpowszechniane przy użyciu przenośnych urządzeń pamięci masowej, natomiast na dalszych pozycjach uplasowały się fałszywe programy antywirusowe oraz oprogramowanie rozpowszechniające się poprzez serwisy społecznościowe.

McAfee podaje, że w skali globalnej codziennie pojawia się około 55 tys. nowych szkodliwych plików, a dwa najpoważniejsze zagrożenia to niebezpieczne programy korzystające z funkcji Autouruchamiania oraz konie trojańskie służące do wykradania haseł.

Z kolei na dotychczasowym poziomie utrzymała się ilość spamu, która swój punkt szczytowy osiągnęła w III kwartale 2009 roku (niemal 175 mld wiadomości dziennie). Cyberprzestępcy wykorzystali jednak ogromne zainteresowanie Mistrzostwami Świata FIFA w RPA, stosując różne sposoby oszukiwania użytkowników i "zatruwania" wyszukiwarek.

Charakterystyka spamu znacznie różniła się w zależności od kraju. Na przykład w USA, Włoszech, Hiszpanii, Chinach, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Niemczech i Australii, najpopularniejsze były fałszywe powiadomienia o niedoręczonych wiadomościach. Tymczasem w Kolumbii, Indiach, Korei Południowej, Rosji i Wietnamie, najczęściej występował spam związany ze szkodliwym oprogramowaniem (wiadomości z załącznikami w postaci wirusów, koni trojańskich lub zachęcające do odwiedzenia zainfekowanych witryn). Największą różnorodność odnotowano w Argentynie, gdzie pojawiło się aż 16 różnych obszarów tematycznych spamu (od środków farmakologicznych, poprzez anonse "samotnych kobiet", aż po oferty sprzedaży dyplomów). Natomiast najmniej różnorodny spam występował we Włoszech, gdzie zaobserwowano tylko sześć istotnych obszarów.

"Najnowszy raport pokazuje stały wzrost ilości szkodliwego oprogramowania w pierwszej połowie 2010 roku. To oczywiste, że cyberprzestępcy coraz lepiej dostosowują się do upodobań konsumentów i wykorzystują to do wabienia niczego niepodejrzewających ofiar. Pokazuje to, że konieczne są nie tylko zakrojone na szerszą skalę działania edukacyjne w zakresie cyberprzestępczości, ale również zmiana strategii przedsiębiorstw oferujących zabezpieczenia. Firmy te powinny działać profilaktycznie, nie zaś jedynie reagować po fakcie" - powiedział Mike Gallagher, wiceprezes i dyrektor techniczny w dziale globalnej analizy zagrożeń firmy McAfee.

McAfee informuje też, że do tzw. zatruwania wyszukiwarek internetowych napastnicy wykorzystali w II kwartale istotne wydarzenia, takie jak mundial czy konflikty na Bliskim Wschodzie. Co ciekawe, wśród dwudziestu najpopularniejszych "toksycznych" tematów zabrakło wycieku ropy z platformy wiertniczej BP w Zatoce Meksykańskiej.

Pracownicy McAfee Labs zaobserwowali również reaktywację Storm Worm i Kraken - dwóch "martwych" sieci botnet, uznawanych niegdyś za jedne z największych na świecie.
 

Dołącz do dyskusji: McAfee: szkodliwe oprogramowanie na rekordowym poziomie

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
iOII06 oidmuyjikdjn, [url=http://qfeceatotrxa.com/]qfeceatotrxa[/url], [link=http://exxudxkkhamh.com/]exxudxkkhamh[/link], http://xntwpzekjhzj.com/
iOII06 oidmuyjikdjn, [url=http://qfeceatotrxa.com/]qfeceatotrxa[/url], [link=http://exxudxkkhamh.com/]exxudxkkhamh[/link], http://xntwpzekjhzj.com/
odpowiedź