SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sąd: McDonald's nie musi usuwać swoich reklam w Nysie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu uznał za zasadną skargę na uchwałę krajobrazową gminy Nysa, na mocy której McDonald's Polska powinna usunąć z przestrzeni miejskiej swoje charakterystyczne złote łuki. Sąd orzekł, że firma nie musi tego robić.

McDonald’s, fot. Shutterstock.com Article

Sprawa zaczęła się w 2017 roku. Wtedy to radni gminy Nysa przegłosowali tzw. uchwałę krajobrazową, regulującą umieszczanie w przestrzeni publicznej reklam. Na mocy przyjętego dokumentu, swoje reklamy w postaci złotych łuków musiał zlikwidować McDonald's.

Przedsiębiorca prowadzący w Nysie restaurację McDonald's oraz przedstawiciel amerykańskiego koncernu złożyli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu. Jacek Jaworski, przekonywał sąd o braku zasadności uchwały wobec stanu rzeczywistego - łuki są bowiem elementem charakterystycznym trasy, wskazując kierowcom bliskość restauracji.

McDonald's oraz przedsiębiorca wskazywali również, że ewentualny demontaż reklamy wiązałby się z dużymi kosztami. Argumentowali również, że wobec stacji paliw czy przystanków komunikacji miejskiej nie obowiązują takie obostrzenia jak w wypadku innych, prywatnych podmiotów. Tak więc można uznać to za nierówne traktowanie podmiotów - przekonywał sąd pełnomocnik skarżących.

Opolski WSA orzekł nieważność w całości uchwały gminy. W uzasadnieniu wskazano brak w uchwale warunków i terminów dostosowania właścicieli reklam do stanu oczekiwanego przez autorów prawa lokalnego.
 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sąd: McDonald's nie musi usuwać swoich reklam w Nysie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl