SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

McDonald's znikne z Rosji. Sprzeda lokale, wycofa swoją markę

Sieć gastronomiczna McDonald's oficjalnie zapowiedziała, że przygotowuje się do definitywnego opuszczenia rosyjskiego rynku, na którym na 850 lokali. Koncern zawiesił ich działalność w pierwszej połowie marca.

Article

Chris Kempczinski, prezes McDonalda, podkreślił w komunikacie, że firma nie może dalej działać w Rosji ze względu na „przywiązanie do naszych wartości”. Zaznaczył, że koncern chce być wierny tym wartościom i że ma „zobowiązania wobec globalnej społeczności”.

Szef McDonalda zapowiedział, że firma chce zbyć swoje aktywa w Rosji lokalnemu nabywcy. Nie sprecyzował, w jakim czasie zostanie przeprowadzona ta transakcja.

- Kryzys humanitarny spowodowany wojną na Ukrainie i nieoczekiwane, nieprzewidywalne warunki rynkowe skłoniły McDonald's do wniosku, że dalsze prowadzenie biznesu w Rosji nie jest już możliwe - dodano w komunikacie koncernu.

Wiadomo natomiast, że McDonald's nie sprzeda rosyjskiemu kontrahentowi licencji do korzystania ze swoich marek, więc przejęte lokale będą musiały działać pod innym szyldem. W komunikacie zaznaczono, że koncern będzie wypłacał rosyjskim pracownikom wynagrodzenia do sfinalizowania transakcji i postara się uzyskać gwarancje, żeby wszystkie osoby utrzymały zatrudnienie u nowego właściciela.

Lokale McDonald's w Rosji zamknięte od dwóch miesięcy

McDonald's jest obecny w Rosji od 32 lat. Obecnie ma tam 850 restauracji (z tego ok. 15 proc. funkcjonuje w modelu franczyzowym), zatrudnia 62 tys. osób i współpracuje z setkami lokalnych dostawców.

W pierwszej połowie marca, w związku z inwazją rosyjską na Ukrainę, McDonald's zamknął tymczasowo wszystkie swoje lokale w Rosji, przy czym nadal wypłaca pensje pracownikom.

- Nasze wartości oznaczają, że nie możemy ignorować niepotrzebnego ludzkiego cierpienia na Ukrainie - uzasadnił Kempczinski.

W pierwszym kwartale br. koncern McDonald’s osiągnął wzrost przychodów o 11 proc. do 5,666 mld dolarów (bez uwzględnienia zmian kursów walut wzrost wyniósł 14 proc.) i zysku operacyjnego z 2,281 do 2,313 mld dolarów, a zysk netto zmalał z 1,537 do 1,104 mld dolarów.

W USA wpływy firmy zwiększyły się o 3,5 proc., na pozostałych rynkach działania - o 20,4 proc. (głównie dzięki wynikom we Francji i Wielkiej Brytanii), a przychody korporacyjne i z rynków, na których koncern działa w modelu franczyzowym (m.in. Brazylii, Chin i Japonii) - o 14,7 proc.

Wujaszk Wania zastąpi McDonalda w Rosji?

Kilka dni po zawieszeniu działalności lokali McDonald’a w Rosji przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin zaproponował, żeby rosyjskie sieci gastronomiczne czy handlowej, które wycofują się z tego rynku, zostały zastąpione przez lokalne marki.

- Musimy chronić ludzi, ponieważ firmy, które teraz odchodzą, chcą zarabiać, korzystając z naszych rosyjskich surowców. Oto McDonald's, 100 procent rosyjskich surowców, ogłosił, że się zamyka. No i dobrze. Nie będzie McDonald's, tylko Wujek Wania. Należy oszczędzać miejsca pracy, a ceny obniżać - stwierdził polityk.

Po wybuchu wojny w Ukrainie część koncernów zagranicznych z różnych branż zawiesiła lub zakończyła definitywnie działalność w Rosji. Niemiecki koncern spożywczy Dr. Oetker w pierwszej połowie kwietnia poinformował, że całkowicie wycofuje się z rynku rosyjskiego. Udziały swojej firmy zależnej sprzedał jej menedżerom.

W poniedziałek podano, że Rosja przejęła 100 proc. akcji Renault Russia oraz 67,69 proc. akcji firmy AwtoWAZ należących wcześniej do francuskiego koncernu Renault.

Polski koncern odzieżowy LPP, do którego należą marki Reserved, Sinsay, House, Cropp i Mohito, pod koniec kwietnia ogłosił kierunkową decyzję o sprzedaży swoich rosyjskich spółek RE Ttrading OOO i LLC Re Development. Wcześniej zamknął wszystkiw swoje sklepy w Rosji.

Dołącz do dyskusji: McDonald's znikne z Rosji. Sprzeda lokale, wycofa swoją markę

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dubel
Sorry, ale po co wypłacać pensję tym ludziom, skoro nie pracują?
odpowiedź
User
Jack
Nie wiem czy to normalne ale po fasolce miewam gazy.
odpowiedź
User
Bh
Sprzedadzą. Tylko frajer by im zapłacił, niech sobie te lokale zabiorą. USA ukradły wszystkie możliwe aktywa Rosji, UE ukradła jachty ob Rosji warte 2 mld euro a Rosja nie może zabrać ich lokale.
odpowiedź