SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

MCI Capital kupuje 51 proc. akcji IAI za 140 mln zł

Fundusz MCI.PrivateVentures FIZ należący do MCI Capital porozumiał się co do kupna 51 proc. akcji spółki e-commerce’owej IAI od jej prezesa Pawła Fornalskiego i wiceprezesa Sebastiana Mulińskiego. Wartość transakcji to 140 mln zł. Wcześniej IAI chce skupić akcje od swoich pozostałych akcjonariuszy.

Tomasz Czechowicz, prezes i większościowy akcjonariusz MCI Capital Article

Na mocy umowy subfundusz MCI.EuroVentures 1.0 należący do MCI.PrivateVentures FIZ kupił 2 proc. akcji IAI. Następnie ma przejąć kolejne 44,8 proc., przy czym wcześniej spółka ma przeprowadzić przymusowy wykup od swoich innych akcjonariuszy niż Paweł Fornalski i Sebastian Muliński. Akcje nabyte w ramach wykupu zostaną umorzone, a wtedy pakiet należący do MCI.EuroVentures 1.0 będzie stanowił 51 proc. wszystkich akcji IAI.

Zarówno w transakcji funduszu MCI z Fornalskim i Mulińskim, jak i przymusowym wykupie od pozostałych akcjonariuszy cenę akcji ustalono na 36,78 zł. Tym samym MCI za swój pakiet planuje zapłacić 140 mln zł.

IAI od 9 lat na giełdzie

Działająca w Szczecinie firma IAI oferuje rozwiązania w modelu SaaS (Software as a Service) do obsługi sprzedaży internetowej. Są to m.in. system IAI-Shop.com do obsługi sklepów i hurtowni internetowych oraz Idosell Booking do sprzedaży rezerwacji miejsc noclegowych.

W pierwszej połowie br. spółka zanotowała 19,52 mln zł wpływów sprzedażowych (wobec 12,19 mln zł rok wcześniej) i 3,87 mln zł zysku netto (w pierwszym półroczu ub.r. miała 2,79 mln zł zysku).

W ostatnich latach osiągała duże wzrosty wyników. Jej przychody zwiększyły się z 8,65 mln zł w 2013 roku do 28,32 mln zł w ub.r., a zysk netto wzrósł w tym okresie z 431 tys. zł do 4,59 mln zł.

Obecnie głównymi akcjonariuszami IAI są członkowie jej zarządu: do Pawła Fornalskiego należy 66,67 proc. wszystkich akcji, a do wiceprezesa Sebastiana Mulińskiego - 25,29 proc. Spółka jest notowana na warszawskim rynku giełdowym New Connect od grudnia 2009 roku.

Na koniec piątkowej sesji giełdowej kurs akcji wynosił 26,4 zł, co dawało kapitalizację w wysokości 215,32 mln zł.

W czerwcu br. MCI Capital porozumiał się co do sprzedaży za ok. 255 mln zł 75,4 proc. udziałów w spółce Dotcard, będącej właścicielem platform eCard i Dotpay.

Prezesem i głównym akcjonariuszem MCI Capital jest Tomasz Czechowicz (ma 71,6 proc. akcji).

W pierwszej połowie br. firma zanotowała 80,04 mln zysku z inwestycji (wobec 56,03 mln zł rok wcześniej) oraz 71,38 mln zł zysku netto (rok wcześniej miała 47,37 mln zł zysku).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: MCI Capital kupuje 51 proc. akcji IAI za 140 mln zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl