SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

McWrapy nie są za duże w reklamie McDonald’s - skarga oddalona (wideo)

Komisja Etyki Reklamy odrzuciła skargę zarzucającą spotowi telewizyjnemu McWrapów w McDonald’s wprowadzanie odbiorców w błąd. Autor protestu ocenił, że produkty w reklamie mają zbyt duży rozmiar.

McWrapy nie są za duże w reklamie McDonald’s - skarga oddalona (wideo)

Skarga na spot telewizyjny McWrapów w McDonald’s, którą otrzymała Komisja Etyki Reklamy, dotyczyła jego końcowej sekwencji. Wtedy w zbliżeniu zostają pokazane te produkty. Autor protestu zauważył, że są one tak dużej średnicy, że wręcz rozpychają papierowe opakowanie. „W rzeczywistości objętość McWrapów jest ok. trzech razy mniejsza – są niewiele większej średnicy/rozmiaru niż parówka – do tego papierowego opakowania mogłyby zmieścić się trzy” – ocenił odbiorca, zaznaczając, że taki przekaz stanowi duże przekłamanie.

Na podstawie skargi reklamie postawiono zarzuty wprowadzania widzów w błąd co do istotnych cech promowanego produktu. Przekaz oskarżono również, że w ten sposób wpływa na decyzje zakupowe odbiorców, naruszając jednocześnie dobre obyczaje i poczucie odpowiedzialności społecznej.

Odpowiadając na te zarzuty, przedstawiciele McDonald’s zadeklarowali, że zdjęcia prezentowanych w reklamie McWrapów wykonane zostały z użyciem prawdziwego placka, opakowania i półproduktów, których rodzaj i ilość są dokładnie takie same, jak tych rzeczywiście sprzedawanych. Zmieniono jedynie sposób prezentacji produktu, placek układając w kształt rożka, a składniki wysuwając na zewnątrz, żeby pokazać różnice pomiędzy poszczególnymi wersjami McWrapów. „Jest rzeczą oczywistą, że reklama nie stanowi formy reportażu. Przeciwnie, stylizacja produktu, lecz także inne, o wiele radykalniej odrywające reklamę od opowiadanej przez nią rzeczywistości środki artystycznego wyrazu, stanowią jej istotę, z czego konsumenci zasadniczo zdają sobie sprawę” – oceniła firma.

Rozpatrując tę sprawę, Komisja Etyki Reklamy podkreśliła, że reklamy mogą zawierać dopuszczalną przesadę, np. w celu dokładnego pokazania zawartości produktu, a jego składniki mogą być przedstawiane w powiększeniu i bez zachowania rzeczywistych proporcji pomiędzy nimi. W takim przypadku istotne jest jedynie, aby przekaz został właściwie zrozumiany przez przeciętnego konsumenta, a spot McWrapów powinien zostać tak właśnie odebrany. W konsekwencji komisja uznała, że reklama ta nie wprowadza konsumentów w błąd i nie wykorzystuje ich braku doświadczenia lub wiedzy, ponieważ pokazuje prawdziwe półprodukty. Zatem przekaz nie narusza kodeksu reklamowego ani przepisów prawa.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: McWrapy nie są za duże w reklamie McDonald’s - skarga oddalona (wideo)

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dany
ten z reklamy jest wiekszy, ale od zawsze wiadomo że reklamy kłamia, TV też kłamie...
8 8
odpowiedź
User
EliMarmur
Kiedyś zamówiłem w MD jakiegoś tosta. Na zdjęciu piękny - pomidorki, przyrumieniony boczuś wręcz rozpychają kanapkę. Dostałem jakiegoś płaskiego śledzia. Pokazuję sprzedawcy... czy nie uważa pan że to małe oszustwo? Tylko się uśmiechnął. Powiedział, że jak chcę może zwrócić pieniądze.
8 8
odpowiedź
User
Andrzej
Na szczęscie nigdy tam nie jem.
8 8
odpowiedź
User
Michał
Ja kiedyś pożygałem się w macu w Gdańsku. Zażygałem im w godzinach szczytu 4 stanowiska sprzedażowe. Reklamowałem babce, że mięso nie było świeże w moim royalu a ta mnie wyśmiała to ją obżygałem. Jej śmiech od razu przeszedł w spazmatyczny płacz. Od tamtej pory jak tam wchodzę, to obsługę mam na najwyższym poziomie. Mówię wam obzygajcie kogoś w macu to dostaniecie więcej i lepiej za tę samą cenę.
8 8
odpowiedź