SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Media Markt nie może reklamować kupowania bez VAT-u

Komisja Etyki Reklamy oceniła, że sieć Media Markt nie może się reklamować przy użyciu hasła, które zachęca do kupowania sprzętu bez VAT-u. Instytucja uznała, że w przekazie musi się znaleźć informacja, że slogan oznacza jedynie obniżenie cen o wysokość tego podatku.

Media Markt nie może reklamować kupowania bez VAT-u

Do Komisji Etyki Reklamy wpłynęła skarga na reklamę prasową Media Markt, w której zawarte było hasło "Cała Warszawa kupuje bez VAT-u". Autor protestu ocenił, że przekaz narusza kodeks komunikacji reklamowej, ponieważ "stwarza wrażenie, że Media Markt ma przewagę konkurencyjną, gdyż nie musi do cen produktów doliczać podatku VAT".

Na podstawie skargi reklamie postawiono zarzuty sprzeczności z dobrymi obyczajami i poczuciem odpowiedzialności społecznej oraz wprowadzania w błąd odbiorców co do rzeczywistej ceny promowanych produktów. Odpowiedzialny za tą kampanię Media Saturn Holding wyjaśniał, że od kilku lat prowadzi cykliczne promocje zachęcające do kupowania bez VAT-u, co oznacza obniżenie cen towarów o wartość tego podatku (22 proc.), a nie omijanie tej opłaty przez firmę.

Komisja Etyki Reklamy latem ubiegłego roku oddaliła skargę na ulotkę Media Markt z podobnym sloganem, uzasadniając, że towarzyszący mu napis "Wszystkie telewizory i kina domowe taniej o wartość podatku VAT 22 proc." zawiera wystarczające informacje na temat tej oferty. Jednak w obecnej sytuacji instytucja uznała, że przekaz złożony z samego hasła narusza kodeks branżowy, wprowadzając konsumentów w błąd. Komisja oceniła, że do reklamy powinien zostać dołączony komunikat jasno mówiący, że w promocji chodzi o możliwość kupowania towarów w cenach niższych o wartość podatku VAT.

Wirtualnemedia.pl

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Media Markt nie może reklamować kupowania bez VAT-u

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl