SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Robert Mazurek, Piotr Skwieciński, Michał Pol, Grzegorz Sroczyński i Tomasz Rożek wśród nominowanych do MediaTorów 2017 (lista)

Ujawniono listę nominowanych do 11. edycji plebiscytu MediaTory. Poza 41 dziennikarzami o statuetkę powalczą 4 zespoły redakcyjne oraz 2 projekty dziennikarskie. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas gali finałowej 2 grudnia 2017 roku, wyłoni ich ponad 10 tysięcy studentów z 23 polskich uczelni.

Article

W MediaTorach wyróżnienia przyznają studenci z polskich uczelni, na których dziennikarstwo funkcjonuje jako odrębny kierunek (do głosowania uprawnionych jest ponad 10 tys. osób). W tym roku odbywa się 11. edycja plebiscytu. Jego organizatorami są Stowarzyszenie MediaTory oraz Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa UJ.

Plebiscyt ma za zadanie wyłonienie najlepszych dziennikarzy i materiałów opublikowanych w ciągu roku. Najbardziej prestiżowa kategoria MediaTorów to AuTORytet, w której w poprzednich latach wyróżniono m.in. Bogdana Rymanowskiego, Marka Niedźwieckiego, Tomasza Manna, Hannę Krall, Wojciecha Jagielskiego i Mariusza Szczygła.

W tegorocznej edycji MediaTorów wśród nominowanych znalazło się 41 dziennikarzy, 4 zespoły redakcyjne oraz 2 projekty dziennikarskie. Na liście kandydatów są m.in. Robert Mazurek, Piotr Skwieciński, Michał Pol, Grzegorz Sroczyński i Tomasz Rożek.

Nominacje obejmują kilka kategorii: AuTORytet, AkumulaTOR, DetonaTOR, InicjaTOR, ObserwaTOR, NawigaTOR, ProwokaTOR, ReformaTOR oraz TORpeda.

Poniżej pełna lista nominowanych do MediaTorów 2017. Nie ma na niej kandydatur w kategorii AuTORytet, bowiem tutaj kandydaci są zgłaszani na bieżąco przez studentów, a zwycięzca zostanie ogłoszony w listopadzie br.

Kategoria TORpeda

Izabela Kacprzak (Rzeczpospolita)
Za czujne monitorowanie polskiej sceny politycznej i szereg publikacji wyprzedzających konkurencję. Za odsłanianie nieprawidłowości panujących w rządzie czy spółkach państwowych. Za przekazywanie informacji wywołujących społeczne dyskusje i poselskie dymisje, nie tylko szybko, ale też dokładniej niż inni.

Anna Kowalska (TVN24)
Za relacjonowanie tegorocznych wyborów prezydenckich we Francji, oddając atmosferę panującą w kraju nad Sekwaną. Za szybkie przekazywanie informacji ze sztabu Marine Le Pen w internecie i poszerzanie ich o celne analizy na antenie Faktów TVN. Za docieranie do centrum francuskich wydarzeń, nawet tych niebezpiecznych. Za bycie zawsze tam, gdzie rzecz polska przecina się z francuską.

Grzegorz Kwolek (RMF FM)
Za bycie pierwszym, który dotarł do prawdziwego powodu zerwania negocjacji w sprawie zakupu śmigłowców Caracal. Za bieżące monitorowanie sprawy i błyskawiczne informowanie o jej nowych wątkach. Za bezstronne przeanalizowanie argumentów zarówno Ministerstwa Obrony Narodowej, jak i firmy Air Bus.

Beata Płomecka (Polskie Radio)
Za najwyższej jakości relacje z Brukseli, dogłębnie wyjaśniające kluczowe wydarzenia w europejskiej polityce. Za bieżące relacjonowanie Brexitu oraz dyskusji między Komisją Europejską a stroną Polską. Za udowadnianie, że internet nie jest jedynym medium, w którym można informować szybko i rzetelnie. Za wyznaczanie standardów dla reporterów przez szereg lat.

Edyta Żemła (Onet)
Za niezrównaną szybkość w publikowaniu wiadomości związanych z polskim wojskiem i obronnością. Za docieranie do wyjątkowych rozmówców, dzięki którym newsy zyskują nową jakość. Za rekonstrukcję wydarzeń w Nangar Khel oraz ujawnienie powodów ostrzelania ludności cywilnej przez polskich żołnierzy oskarżonych bezprecedensowo o zbrodnię wojenną.

Kategoria ObserwaTOR

Kamil Bałuk: „Wszystkie dzieci Louisa”
Za przedstawienie historii, która poruszyła nie tylko holenderskie społeczeństwo. Za przybliżenie sprawy Dawcy S., który w ciągu 19 lat został ojcem prawie 200 dzieci. Za przełamanie tabu, zdobycie zaufania bohaterów, analizę procesu inseminacji oraz omówienie najbardziej intymnej sfery ludzkiego życia. Za reportaż, ukazujący czytelnikom Holandię, jakiej nie znają.

Maciej Czarnecki: „Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym”
Za obiektywny reportaż obalający mit o norweskim państwie idealnym. Za przybliżenie zasad funkcjonowania instytucji Barnevernet, wywołującej strach u imigrantów i omówienie działania pracowników tamtejszej opieki społecznej. Za kompleksowe przedstawienie problemu rozdzielania rodzin, widzianego oczami rodziców oraz pokrzywdzonych, ale i wyrządzających krzywdę dzieci.

Marcin Mamoń: „Wojna braci. Bojownicy, dżihadyści, kidnaperzy.”
Za reportaż opowiadający o braterstwie broni z punktu widzenia dziennikarza porwanego przez Al-Kaidę. Za nietypowe przedstawienie społeczności dżihadystów w nieznanej czytelnikowi optyce. Za ukazanie wspólnoty tytułowych braci z perspektywy obserwatora, uczestnika i ofiary.

Katarzyna Michalak (Polskie Radio Lublin)
Za opowiadanie poruszających ludzkich historii w niezwykle atrakcyjnej, ale także wymagającej sztuce reportażu artystycznego. Za odwagę w przełamywaniu stereotypów i budowanie głębokiej relacji z bohaterem, bez stawiania go na piedestale. Za poruszanie problemów, które wydają się odległe, a w rzeczywistości są nam bliskie.

Ziemowit Szczerek: „Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową”
Za zaangażowany reportaż podróżniczy odkrywający teren położony pomiędzy trzema morzami: Czarnym, Bałtykiem i Adriatykiem. Za obrazowy opis tego, jak Wschód próbuje imitować Zachód. Za umiejętność stworzenia opowieści o architekturze, polityce, historii i kulturze. Za ukazanie nie tylko różnic, ale i podobieństw.

Kategoria NawigaTOR

Maciej Jarkowiec (Gazeta Wyborcza)
Za obszerne komentarze dotyczące wyborów w USA, które pomogły zrozumieć bieżącą politykę Donalda Trumpa. Za przybliżanie jego sylwetki oraz plastyczne objaśnianie sytuacji i pozycji amerykańskiego mocarstwa na arenie międzynarodowej. Za interesujące pogłębione analizy wielu sektorów rozwoju Stanów Zjednoczonych.

Beata Lubecka (Gość Wydarzeń, Polsat)
Za dynamicznie prowadzone wywiady, odważne pytania i upór w dążeniu do uzyskania konkretnych odpowiedzi. Za stanowczość połączoną z kulturą wypowiedzi i szacunkiem do rozmówców. Za charakterystycznie przenikliwe dziennikarstwo oraz umiejętność otwierania gości na siebie i widzów.

Robert Mazurek (Poranna Rozmowa, RMF FM)
Za codzienną dawkę publicystyki na żywo, przybliżającą aktualne wydarzenia z polskiej sceny politycznej. Za wywiady, które nierzadko wyznaczają temat bieżącej debaty publicznej. Za pełne celnych pytań scenariusze rozmów, a także dynamiczny i dociekliwy styl, który nie pozwala rozmówcy na ucieczkę od odpowiedzi.

Redakcja Dziennik Gazeta Prawna
Za przystępne objaśnienie zawiłości polskiego systemu prawnego przez publicystów. Za tworzenie szerokiego kompendium wiedzy i unikanie politycznych komentarzy na rzecz dogłębnych analiz. Za rzetelność i wyważony obiektywizm w przełomowym dla polskiego sądownictwa momencie. Za wierność faktom i godny podziwu publicystyczny profesjonalizm.

Piotr Skwieciński (Sieci Prawdy)
Za wyważone i interesujące komentarze dotyczące bieżących wydarzeń oraz nonkonformistyczną perspektywę. Za udowadnianie, że rzetelność i zgodność z linią programową redakcji nie muszą się wykluczać. Za zachowanie zdrowego rozsądku w politycznym chaosie. Za pozostanie wiernym rzeczywistości polskiej sceny politycznej.

Kategoria AkumulaTOR

Przemysław Babiarz, Włodzimierz Szaranowicz (TVP Sport)
Za przepełnione dużymi emocjami relacje z tegorocznych Mistrzostw Świata w lekkoatletyce. Za bezkonkurencyjny komentarz podczas zmagań naszych rodaków o medale. Za przekazywanie informacji o sporcie w sposób lekki i przystępny, pełen pozytywnej energii. Za rozgrzewanie w Polakach ducha sportu i zdrowej rywalizacji.

Michał Pol (Misja Futbol, Onet, Przegląd Sportowy)
Za program przenoszący ożywioną, piłkarską atmosferę z boiska do studia. Za rzeczowe rozmowy z najwybitniejszymi znawcami futbolu w Polsce. Za stworzenie możliwości wysłuchania swobodnej, a jednocześnie merytorycznej dyskusji między dziennikarzami z różnych redakcji. Za profesjonalizm i ładunek piłkarskiej energii.

Marcin Pośpiech (Audycja pod-Różna, Polskie Radio Trójka)
Za niezwykle wciągające opowieści o podróżach w najdalsze zakątki świata, wzbogacone ciekawostkami i anegdotami. Za dynamikę, inteligencję oraz niepohamowaną ciekawość świata. Za przyjazną atmosferę tworzoną wraz z intrygującymi gośćmi w studiu, która przenika przez mikrofon. Za pozytywny obraz świata przybliżany w audycji.

Tomasz Rożek (blog - naukatolubie.pl)
Za serię tekstów poświęconych naukom ścisłym. Za nieszablonową i bardzo interesującą formułę materiałów o charakterze popularno-naukowym. Za przybliżanie skomplikowanych i zawiłych teorii oraz za przyczynianie się do popularyzacji dziennikarstwa naukowego w Polsce.

Monika Skrzypczak „Taki trochę chory” (Magazyn Ekspresu Reporterów, TVP2)
Za materiał przedstawiający wizerunek chorej osoby z perspektywy odmiennej od dominującego w mediach podejścia. Za ukazanie walki Jacka Nocha ze stwardnieniem rozsianym przez pryzmat humoru oraz wielkiej nadziei. Za nietuzinkowe spojrzenie na sprawę i skupienie na radości życia, jaką ma w sobie bohater.

Kategoria ProwokaTOR

Marcin Kącki, Marcin Wójcik, cykl: „Zły dotyk w Kościele” (Duży Format, Gazeta Wyborcza)
Za cykl materiałów pokazujący walkę Kościoła o swoje dobre imię, kosztem zdrowia psychicznego ofiar pedofilii i ich rodzin. Za udowodnienie, że Kościół osłania księży pedofilów i ucisza ich ofiary. Za przeprowadzenie drobiazgowego, wielomiesięcznego śledztwa, ukazującego szokujące kulisy działania adwokatów i kapłanów.

Łukasz Olkowicz, Tomasz Włodarczyk: „Wieża kontrolna do Nawałki - uwaga! Kadra zamieszkała w obłokach” (Przegląd Sportowy)
Za publikację tekstu o niepokojących zachowaniach polskich piłkarzy w trakcie reprezentacyjnych zgrupowań. Za informowanie czytelników kosztem pogorszenia zawodowych relacji z piłkarzami i nagłośnienie problemu alkoholowego w kadrze tuż po jej dużym sukcesie na EURO 2016. Za ryzykowną publikację, która skłoniła do działania Prezesa PZPN Zbigniewa Bońka i trenera reprezentacji Adama Nawałkę.

Zbigniew Parafianowicz: „Tupolewizm: Dwa samoloty zapakowane w jeden, czyli jak polska delegacja wracała z Londynu” (Dziennik Gazeta Prawna)
Za artykuł punktujący błędy popełnione podczas powrotu polskiej delegacji z Londynu. Za streszczenie problemu niezrozumiałych decyzji rządzących i nadanie mu dosadnej nazwy, która nie tylko prowokuje, ale także trafnie go charakteryzuje. Za opisanie skrajnie ryzykownego i nieodpowiedzialnego zachowania delegatów. Za postawienie pytań, na które rząd nie udzielił odpowiedzi.

Tomasz Piątek: „Macierewicz i jego tajemnice”
Za publikację książki ujawniającej koneksje ministra Antoniego Macierewicza z rosyjskimi służbami i domniemanym szefem tamtejszej mafii. Za dotarcie do nieznanych wcześniej dokumentów i danych. Za tytaniczną pracę dziennikarską i szeroko zakrojone śledztwo, odsłaniające kontrowersyjne fakty z życia czołowego polityka.

Grzegorz Sroczyński: „Ty bardziej praktycznie do mnie mów” (Duży Format, Gazeta Wyborcza)
Za skrytykowanie „Dekalogu Wolności", który posłowie wygłaszali na łamach Gazety Wyborczej. Za sprzeciw wobec prezentowania ogólnikowych manifestów politycznych i udowadnianie, że własne poglądy nie muszą iść w parze z linią redakcyjną. Za bycie głosem społeczeństwa, które oczekuje od polityków praktycznych rozwiązań swoich problemów.

Kategoria DetonaTOR

Wojciech Bojanowski: „Śmierć w komisariacie” (Superwizjer, TVN)
Za powrót do sprawy śmierci 25-letniego Igora Stachowiaka. Za zdobycie oraz publikację nieznanych wcześniej nagrań. Za materiał, dzięki któremu po roku od zdarzenia policjanci z wrocławskiego komisariatu zostali pociągnięci do odpowiedzialności. Za wywołanie dyskusji na temat nadużywania władzy przez funkcjonariuszy wobec zatrzymanych.

Wojciech Cieśla, Michał Krzymowski: „Klimat Ziobry”, „Milczenie Ziobry” (Newsweek we współpracy z Per Mathiessen, Peter Jeppesen, Ekstra Bladet)
Za ujawnienie polskiego wątku w międzynarodowej aferze dotyczącej defraudacji unijnych pieniędzy. Za wszczęcie szczegółowego śledztwa, które wykazało, że Solidarna Polska wykorzystała fundusze pochodzące z europarlamentarnej frakcji MELD na autopromocję. Za podkreślenie faktu, że Zbigniew Ziobro, jako prokurator generalny, mógł realnie wpływać na toczące się w tej sprawie śledztwo.

Magdalena Rigamonti: „Wacław Berczyński: Nie wiem, czy pani wie, ale to ja wykończyłem caracale” (Dziennik Gazeta Prawna)
Za wywiad, w czasie którego Wacław Berczyński ujawnił, że miał wgląd do dokumentów przetargowych dotyczących caracali. Za publikację, w wyniku, której Berczyński podał się do dymisji ze stanowiska przewodniczącego podkomisji ds. ponownego zbadania wypadku lotniczego pod Smoleńskiem. Za stawianie prostych pytań i uzyskiwanie cennych odpowiedzi, rzucających nowe światło na sprawę sprzed dwóch lat.

Dawid Tokarz: „Teraz k... my. Na całego!” (Puls Biznesu)
Za rzetelne i kompleksowe zbadanie procederu obsadzania stanowisk w państwowych spółkach osobami związanymi z przedstawicielami partii rządzącej. Za ustalenie liczby koneksji świata polityki i biznesu oraz przedstawienie ich w formie prostego zestawienia ukazującego skalę problemu. Za śledztwo, kontrolę wypaczeń władz i analizę problemów finansowych polskich przedsiębiorstw oraz ich koneksji z działaczami politycznymi.

Krzysztof Zasada, Paweł Pawłowski: „Kulisy przetargu na autobusy dla wojska. Kompromitujący błąd szefostwa Autosanu” (RMF FM)
Za ujawnienie kulisów przetargu na autobusy dla wojska i kompromitującego spóźnienia spółki Autosan, którą wykluczyło ją z przetargu. Za głośną publikację i wykazanie licznych nieprawidłowości zarówno po stronie zamawiającej Polskiej Grupy Zbrojeniowej, jak i oferenta. Za działania, dzięki którym osoba odpowiedzialna za błąd została dyscyplinarnie zwolniona, a sprawą zajęły się także inne media.

Kategoria ReformaTOR

Interia i stacja Deutsche Welle, akcja Zrabowane dzieci
Za pierwszą polsko-niemiecką akcję poszukiwania dzieci zrabowanych podczas II wojny światowej. Za dążenie do prawdy i pomoc ofiarom germanizacji w odzyskiwaniu tożsamości. Za rzetelne i dociekliwe badanie przeszłości poszkodowanych i naświetlenie ich zapomnianej tragedii. Za pokazanie, że media mogą nie tylko opisywać, ale i zmieniać ludzkie losy.

Anna Krawczyk-Szot oraz dziennikarze Polsat News: „Jakby je mordowali” (Polsat News)
Za podniesienie tematu ogromnego cierpienia dzieci chorych na białaczkę. Za przyczynienie się do realnych zmian w leczeniu pacjentów podczas ich walki z chorobą, dzięki którym mogą przechodzić biopsję w ludzkich warunkach. Za opisanie tragicznej niemocy tych, którzy chcieliby podjąć jakiekolwiek działania.

Alina Suworow, cykl „Wrobieni w kredyty”, „Wrobieni w kredyty cz. 2
– w poszukiwaniu niewidzialnych spółek” (Magazyn Ekspresu Reporterów, TVP2)
Za cykl reportaży ukazujący mechanizm oszustw finansowych, w którym biorą udział firmy pośrednictwa kredytowego. Za przeprowadzenie prowokacji dziennikarskiej i nagłośnienie afery, czego efektem było rozpoczęcie śledztwa przez prokuraturę i przeprowadzenie pierwszych zatrzymań. Za próbę ratowania pieniędzy, które ludzie utracili na rzecz oszustów kredytowych, prawników i radców prawnych.

Katarzyna Włodkowska: „Mąż więził Ewę w piwnicy. Bił, gwałcił i głodził. Prokuratura dwa razy umorzyła śledztwo w sprawie polskiego Fritzla” (Duży Format, Gazeta Wyborcza)
Za wstrząsający reportaż, który przyczynił się do rozpoczęcia śledztwa w sprawie błędów prokuratorów, którzy dwukrotnie umorzyli postępowanie w sprawie polskiego Fritzla. Za kompleksowe, a zarazem empatyczne ukazanie dramatu i jego konsekwencji w sposób, który przypomina o naszym człowieczeństwie. Za powiedzenie na głos o tym, że organy ścigania zawiodły. Za zaangażowanie się i pomoc rodzinie w powrocie do nowego życia.

Ewa Żarska: „Mała prosiła, żeby jej nie zabijać” (Polsat News)
Za zbadanie sprawy i zdemaskowanie pedofila, na którego groźne wpisy internetowe nie reagowały organy prawa. Za szybkość działania i szokujący reportaż, pogrążający funkcjonowanie systemu. Za kilkumiesięczne dziennikarskie śledztwo i zgromadzenie informacji, umożliwiających wznowienie działań prokuratorskich w tej sprawie i wydanie listu gończego za podejrzanym.

Kategoria InicjaTOR

BIQdata: „Smog w wielkim mieście” (Gazeta Wyborcza)
Za stworzenie interaktywnej mapy zanieczyszczeń, pokazującej skalę problemu smogu w dużych miastach w Polsce. Za reportaż wykorzystujący możliwości nowych technologii do zobrazowania zjawiska, z którym mierzy się społeczeństwo. Za innowacyjną formę prezentacji zebranych danych i udowodnienie, że kwestie trudne do zrozumienia można przedstawić w przystępny sposób.

Katarzyna Janowska (Rezerwacja, Onet)
Za interaktywny przegląd wydarzeń kulturalnych. Za nietypowe analizowanie codzienności poprzez sztukę i rekomendowanie wysokiej kultury. Za interesujące rozmowy z najważniejszymi przedstawicielami świata kultury oraz przybliżanie publiczności młodych twórców. Za poruszanie zagadnień problemów społecznych przez pryzmat sztuki.

Outriders
Za stworzenie nowego miejsca w sieci, w którym odbiorcy znajdą reportaże z całego świata, wnikliwe analizy oraz innowacyjne formy narracji. Za uruchomienie globalnego, interaktywnego projektu reporterskiego #DeepBreath, którego zadaniem było pokazanie wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie i życie. Za połączenie dziennikarskiej inicjatywy z ideą kampanii społecznej.

Przekrój
Za powrót w wielkim stylu. Za odtworzenie po latach kultowego tytułu prasowego bez uszczerbku na jego dawnej marce. Za wyróżniający się format, utrzymanie stylistyki pisma i zerwanie ze schematycznością. Za doskonały dobór tematów i umiejętne łączenie wątków politycznych ze sztuką i kulturą.

Krzysztof Stanowski: akcja #DobroWraca
Za zainicjowanie akcji charytatywnej na Twitterze i wykorzystanie medium społecznościowego do stworzenia cyklicznych akcji pomocy finansowej osobom chorym. Za zaangażowanie znanych sportowców w inicjatywę, która stała się przyczynkiem do czynienia dobra. Za wykonywanie dziennikarskiej misji, która wykracza poza jego specjalizację zawodową.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Robert Mazurek, Piotr Skwieciński, Michał Pol, Grzegorz Sroczyński i Tomasz Rożek wśród nominowanych do MediaTorów 2017 (lista)

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Miki
Zabawny plebiscyt. A ta Kasprzak to za co?
odpowiedź
User
tgr
te studenciny miały pożal się laureatów
odpowiedź
User
Sportowiec
Niesamowite. Afera alkoholowa po której zareagował PZPN. Jak miał nie zareagować jak zlecił ten tekst?
odpowiedź