SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kopińska, Serafin, Borowiecka, Filmweb, Rozwadowska, Winnicka, Głuszak i Gębura nagrodzeni w MediaTorach 2018

W tegorocznej edycji studenckiego plebiscytu MediaTory nagrodzeni zostali Dawid Serafin z Onetu, Adriana Rozwadowska z „Gazety Wyborczej”, Rafał Gębura, Katarzyna Borowiecka z radiowej Trójki, Filmweb, Grzegorz Głuszak z TVN, Justyna Kopińska oraz Ewa Winnicka. Natomiast tytuł AuTORytetu przyznano Małgorzacie Szejnert.

Article

W kategorii TORpeda (w której nagradzani są reporterzy za udowadnianie, że szybkość i rzetelność nie muszą się wykluczać) nagrodzono Dawida Serafina z Onetu za materiał na temat zabójstwa i oskórowania studentki sprzed 19 lat.

- Za dotarcie do informacji w sprawie Roberta J., która została nazwana największą zagadką w historii polskiej kryminalistyki. Za rzetelne dziennikarskie śledztwo. Za dotarcie do świadków wydarzeń, którym próbowano przypisać brutalną zbrodnię i reportaż, będący efektem ponad rocznej pracy nad sprawą. Za niezwłoczne przekazywanie materiałów dowodowych policji - stwierdzono w uzasadnieniu nominacji dla Serafina.

Nominowani w tej kategorii byli też Karolina Baca-Pogorzelska i Michał Potocki z „Dziennika Gazety Prawnej”, Michał Kolanko z „Rzeczpospolitej”, Grzegorz Łakowski z Wirtualnej Polski i współpracujący z różnymi redakcjami Paweł Pieniążek.

W kategorii ProwokaTOR zwyciężyła Adriana Rozwadowska z „Gazety Wyborczej” za cykl tekstów o działalności Amazona w Polsce. - Za wypowiedzenie wojny gigantowi, jakim jest firma Amazon, w imieniu wykorzystywanych przez korporację pracowników. Za odwagę i nieustępliwość w opisywaniu warunków pracy i strategii działania firmy. Za opisanie, jak wielkie firmy próbują wpływać na dziennikarzy, którzy podejmują niewygodny dla korporacji temat - uzasadniono.

Na początku września Rozwadowska ujawniła, że dyrektor generalny Amazona w Polsce skierował do redakcji „Gazety Wyborczej” pismo, w którym wyliczył swoje zastrzeżenia do artykułów dziennikarki o tym koncernie i zasugerował działania prawne. Szefowa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Danuta Przywara skrytykowała to pismo w liście do Jeffa Bezosa, prezesa i głównego akcjonariusza Amazon.

Szanse na nagrodę w kategorii Prowokator mieli też Renata Grochal z „Newsweeka”, Szymon Jadczak z „Superwizjera” TVN, Piotr Maciążek i Jakub Wiech z Energetyka24 oraz Rafał Woś (za felieton na Gazeta.pl).

Rafał Gębura za program youtube’owy „7 metrów pod ziemią” dostał statuetkę w kategorii InicjaTOR, w której dziennikarzy nagradzani są za wyjście poza kanony tradycyjnego dziennikarstwa. Dlaczego go nagrodzono? - Za znalezienie przystępnej formy dla opowieści o problemach jednostki. Za rozmowy o niewygodnej prawdzie, z którą mogą się utożsamiać odbiorcy materiałów. Za poruszanie problemów społecznych w rozmowie ze zwykłym bohaterem i udowadnianie, że rzetelne treści można tworzyć na różnych platformach - stwierdzono.

Nominowani w tej kategorii byli też Rafał Hetman z Outriders, nieregularnik reporterski „Non/fiction”, „Pismo. Magazyn Opinii” oraz Onet (za cykl „96 wspomnień”).

W kategorii NawigaTOR (w której nagradzani są publicyści, dzięki którym nasze poglądy zaczynają iść własną drogą) nagrodzono Katarzynę Borowiecką za audycję „ABC Popkultury - zestaw powiększony” w radiowej Trójce.

- Za audycję, która popkulturę ukazuje zawsze w kontekście istotnych zjawisk społecznych. Za poważne podejście do tematów związanych z tzw. kulturą niską. Za interesujące analizy prowadzone na antenie w towarzystwie zaproszonych do studia specjalistów. Za traktowanie zjawisk popkultury na miarę utworów kultury wysokiej - tak brzmi uzasadnienie nominacji dla Borowieckiej.

Szansę na nagrodę w tej kategorii mieli również Artur Domosławski z „Polityki”, Marcin Makowski z „Do Rzeczy” i Wirtualnej Polski, Michał Okoński z „Tygodnika Powszechnego” oraz Patryk Słowik z „Dziennika Gazety Prawnej”.

Filmweb został nagrodzony za cykl „Movie się” statuetką w kategorii AkumulaTOR (w której dziennikarze i redakcje wyróżniani są za optymistyczny przekaz w mediach). - Za porywające dyskusje o wydarzeniach istotnych dla świata kina i trafne podsumowania imprez filmowych. Za merytoryczną krytykę oraz profesjonalne recenzje najważniejszych pozycji filmowych we współczesnej kulturze. Za pasję, która ładuje odbiorców pozytywnymi emocjami - uzasadniono.

Pozostałymi nominowanymi byli Tomasz Broda (za cykl „Zrób sobie…” we „Wprost”), Michał Janczura (za felietony piłkarskie w TOK FM), Jacek Laskowski (za komentowane w TVP piłkarskiego mundialu) oraz Andrzej Sołtysik (za audycję „As w kinie” w Meloradiu).

W kategorii ReformaTOR nagrodzona została Justyna Kopińska za reportaż „Pedofilia w Kościele. Ksiądz gwałcił 13-latkę. Nadal odprawia msze” w „Dużym Formacie” „Gazety Wyborczej”. - Za wstrząsający reportaż, który przyczynił się do ustanowienia historycznego precedensu w postaci odszkodowania i dożywotniej renty dla ofiary księdza-pedofila. Za nagłośnienie sprawy 13-letniej dziewczynki, miesiącami więzionej i gwałconej przez duchownego. Za ponowne zwrócenie uwagi problem pedofilii w kościele i nieustępliwość w dążeniu do sprawiedliwości - argumentowano.

Nominacje w tej kategorii przyznano też Annie Golus (za tekst „Kopiuj, wklej, przylej” w „Tygodniku Powszechnym”), Pawłowi Ławińskiemu, Marcinowi Wyrwałowi i Edycie Żemle (za cykl publikacji w Onecie o nieprawidłowościach w Żandarmerii Wojskowej), Januszowi Schwertnerowi (za artykuł „Tutaj nie jestem księdzem. Jak się pracuje w Szlachetnej Paczce” w Onecie) oraz Tomaszowi Sekielskiemu (za reportaż „Człowiek, który wiedział za dużo” w programie „Teoria Spisku” w Fokus TV).

Grzegorz Głuszak otrzymał nagrodę w kategorii DenotaTOR za reportaż „25 lat za niewinność. Sprawa Tomasza Komendy” w „Superwizjerze” TVN. - Za reportaż o Tomaszu Komendzie, który został niesłusznie skazany za gwałt i zabójstwo 15-latki. Za ujawnienie wstrząsających szczegółów jego 18-letniego pobytu w więzieniu. Za zwrócenie uwagi na problem nadużywania władzy przez funkcjonariuszy policji i prokuratury. Za długoletnią pracę nad sprawą i dążenie do odkrycia prawdy - napisano w uzasadnieniu.

Szansę na wyróżnienie mieli też Andrzej Gajcy i Andrzej Stankiewicz (za tekst „Amerykańskie sankcje wobec polskich władz” w Onecie), Izabela Kacprzak i Grażyna Zawadka (za tekst „GetBack zaglądał nam w PESEL” w „Rzeczpospolitej”), Bertold Kittel, Anna Sobolewska i Piotr Wacowski (za reportaż „Polscy neonaziści” w „Superwizjerze” TVN) oraz Katarzyna Włodkowska (za reportaż „Baletowa szkoła przemocy. ‘Tato, oni mnie tam bili’” w „Dużym Formacie” „Gazety Wyborczej”).

W kategorii ObserwaTOR statuetkę dostała Ewa Winnicka za książkę „Był sobie chłopczyk”. - Za reporterskie śledztwo w sprawie dwuletniego Szymona, którego śmierć rodzice ukrywali przez dwa lata. Za dokonanie szczegółowej rekonstrukcji zdarzeń, które w roku 2010 w Będzinie zakończyły się tragedią, bez epatowania emocjami. Za ukazanie od środka systemu działań śledczych, policji i prokuratury, a także instytucji pomocy społecznej - uzasadniono.

Pozostałymi nominowanymi byli Tomasz Grzywaczewski (za „Granice marzeń. O państwach nieuznawanych”), Jacek Hołub (za „Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci”), Marek Sygacz (za reportaż „Rakka”) oraz Ilona Wiśniewska (za „Lud. Opowieści z grenlandzkiej wyspy”).

Już dwa tygodnie temu ogłoszono, że statuetkę AuTORytet otrzyma Małgorzata Szejnert, dziennikarka i reportażystka, wieloletnia szefowa działu reportażu w „Gazecie Wyborczej”.

Wszystkie nagrody zostały wręczone w sobotę podczas gali w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Laureaci wszystkich wyróżnień zostali wybrani w głosowaniu studentów 22 polskich uczelni, na których dziennikarstwo funkcjonuje jako odrębny kierunek. Do głosowania jest uprawnionych ponad 10 tys. studentów.

Zakończona właśnie edycja MediaTorów jest dwunasta w historii tego plebiscytu. Jego organizatorami są Stowarzyszenie MediaTory oraz Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa UJ, a współorganizatorem - Uniwersytet Jagielloński.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kopińska, Serafin, Borowiecka, Filmweb, Rozwadowska, Winnicka, Głuszak i Gębura nagrodzeni w MediaTorach 2018

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
R
Szkoda, że Kolonko nie dostał żadnej nagrody. Facet naprawdę mówi jak jest.
odpowiedź
User
Do r
Jeśli ktoś mówi jak jest naprawdę to nigdy w polszy nie dostanie żadnej nagrody
odpowiedź
User
R
Jeśli ktoś mówi jak jest naprawdę to nigdy w polszy nie dostanie żadnej nagrody

Dlatego właśnie nadchodzi czas zmian.
odpowiedź